Tomasz Bagiński
Miejsce urodzenia: | Białystok, Polska |
Reżyser: | |
Scenarzysta: | |
Filmografia: |
Reżyser, producent animacji. Twórca nominowanej do Oscara „Katedry”, a także „Animowanej historii Polski”, „Kinematografa” czy „Sztuki spadania”.
Tomasz Bagiński urodził się 10 stycznia 1976 roku w Białymstoku. Jest artystą samoukiem. Porzucił studia architektoniczne dla robienia filmów. Jego film studencki "Rain" zdobył kilka nagród i stał się dla niego przepustką do firmy, w której Bagiński pracuje obecnie i przygotowuje komputerowe efekty specjalne i animacje na potrzeby reklamy, kina i telewizji.
* Jego film krótkometrażowy "Katedra" (animacja komputerowa), na podstawie opowiadania Jacka Dukaja, powstawał przez trzy lata (została ukończona w 2002 roku).* Zdobyła kilka znaczących nagród - w tym Best Animated Short na Siggraph 2002, nagrodę główną konkursu Animago 2002 oraz nominacje do kilku konkursów w Europie, z których najważniejsze to LEAF w Londynie (London Effects and Animation Festival), BAF (Bradford Film Festival), Mediarama w Sewilli i ArtFutura w Barcelonie. A co najważniejsze otrzymała nominację do Oscara 2003 dla najlepszego krótkometrażowego filmu animowanego.
„Katedra” to siedmiominutowy film animowany zrealizowany przez Bagińskiego na podstawie opowiadania Jacka Dukaja.Jest określany przez krytykę jako dzieło "plastycznie precyzyjne, wyrosłe z ducha komiksów i filmów fantasy". Bagiński podczas pracy nad filmem posługiwał się niemal wyłącznie komputerem. To właśnie maszyny - sprzęt i oprogramowanie umożliwiły urzeczywistnienie jego talentu i przeniesienie niesamowitych obrazów z wyobraźni na ekran. Na film składa się łącznie 9.800 klatek. Każda z nich powstawała w wyniku obliczeń wykonywanych przez komputery. Każda klatka posiada od kilku do kilkudziesięciu warstw.
„Sztuka spadania” (2004) w 2005 roku zdobył nagrodę Jury na festiwalu SIGGRAPH. Tomek Bagiński, stał się pierwszym w historii festiwalu twórcą, który otrzymał obie główne nagrody. Był pokazywany na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach. Zdobył nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA w kategorii krótki film animowany. W 2009 roku skończył swój kolejny film animowany - "Kinematograf".
Jest reżyserem m.in. wirtualnej scenografii do powstałej na potrzeby jubileuszowego koncertu Krzysztofa Pendereckiego „Siedem bram Jerozolimy”, na bazie którego powstał film muzyczno-baletowy, nominowany przez Międzynarodową Akademię Telewizyjną do Emmy Award 2009.
Wyreżyserował ponad trzydzieści reklam oraz projektów specjalnych: "Animowana historia Polski" - krótką animację na EXPO 2010 w Szanghaju lub "Grunwald. Walka 600-lecia". "Animowana historia Polski" przedstawia dzieje naszego kraju, które zostały zawarte w ośmiominutowym, trójwymiarowym filmie animowanym. Nie lada sztuką jest w ciągu kilku minut przedstawić bogatą historię Polski. Widzowie oglądają m.in. pierwszych Piastów, Grunwald, rozbiory, Marszałka Piłsudskiego i naszą walkę o niepodległość. Pojawia się również postać Fryderyka Chopina - najbardziej znanego Polaka w Chinach.
Wraz z Marcinem Kobyleckim, był dyrektorem artystycznym berlińskiej odsłony kampanii "Move Your Imagination" promującej Polskę podczas targów ITB. Kampania dla Polskiej Organizacji Turystycznej obejmowała prócz działań outdoor i ambient, także organizację ceremonii otwarcia targów. Obecnie przygotowuje się do realizacji pierwszego pełnometrażowego filmu fabularnego „Hardkor 44”.
Komentarze