Trwa ładowanie...
d3qkm65

Tony Scott

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d3qkm65

Reżyser i producent angielskiego pochodzenia, od wielu lat z powodzeniem działający w Hollywood. Młodszy i bardziej „komercyjny” brat słynnego twórcy filmowego, Ridleya Scotta. Ceniony za doskonałość warsztatową reżyser wielu znanych, świetnie zrealizowanych filmów akcji, z iście gwiazdorską obsadą („Top Gun”, „Prawdziwy romans”, „Wróg publiczny”, „Fan”).

Urodził się 21 czerwca 1944 roku w North Shields w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak brat, był uzdolniony plastycznie i studiował malarstwo w Royal College of Art w Londynie. Pierwsze próby reżyserskie podjął na przełomie lat 60. i 70., debiutując krótkometrażowym dramatem „Loving Memory” (1969).

Wraz z bratem, Ridleyem, w ciągu całej kolejnej dekady zajmował się realizacją filmów reklamowych, a w 1983 roku, z bogatym doświadczeniem i udoskonalonym warsztatem, zadebiutował jako reżyser pełnometrażowego horroru „Zagadka nieśmiertelności” z udziałem Catherine Deneuve, Davidem Bowie i Susan Sarandon.

* Już trzy lata później triumfował w Hollywood, jako reżyser słynnego filmu akcji „Top Gun” z młodziutkim Tomem Cruisem (1986), z którym spotkał się ponownie cztery lata później, podczas realizacji filmu „Szybki jak błyskawica” wg pomysłu i przy współreżyserii Cruise’a (1990).*

W międzyczasie potwierdził swój status wszechstronnego reżysera, kręcąc sequel komedii „Gliniarz z Beverly Hills 2” (1987) z Eddiem Murphym i sensacyjny „Odwet” z Kevinem Costnerem (1990).

W 1993 roku podpisał jedno z najsłynniejszych dzieł, powstałą wg scenariusza Quentina Tarantino, i utrzymaną w duchu jego filmów, komedię kryminalną „Prawdziwy romans” z Christianem Slaterem, Patricią Arquette, Bradem Pittem, Samuelem L. Jacksonem i Christopherem Walkenem.

Dwa lata później po raz pierwszy spotkał się z Denzelem Washingtonem i Genem Hackmanem na planie thrillera „Karmazynowy przypływ” (1995). Z Hackmanem spotkał się trzy lata później na planie sensacyjnej produkcji „Wróg publiczny” z Willem Smithem, Washington zagrał u niego jeszcze dwukrotnie: w dramacie sensacyjnym „Człowiek w ogniu” (2004) i w thrillerze sci-fi „Déjá Vu” (2006).

W międzyczasie wyreżyserował słynnego „Fana” z Robertem DeNiro (2996, nominacja do Złotej Muszli na MFF w San Sebastián), doprowadził do spotkania Roberta Redforda i Brada Pitta, na planie filmu „Zawód: szpieg” (2001) i zrealizował francusko – amerykański film sensacyjny „Domino” z Keirą Knightley w roli tytułowej (2005).

Tony Scott jest twórcą cenionym za świetne rzemiosło, a z uwagi na preferowany typ kina, które reżyseruje, nierzadko bywa określany „mistrzem kina akcji”. Niemal każdy podpisany przez niego film odnosi sukces komercyjny. Ze względu na artystyczne wykształcenie i zmysł, jego filmy (podobnie zresztą, jak dzieła brata, Ridleya) są idealnie dopracowane i wysmakowane wizualnie, zarówno jeśli chodzi o zdjęcia, jak i scenografię.

Od 1997 roku, prócz reżyserii, trudni się również produkcją filmową, dzięki założonej wraz z bratem wytwórni Scott Free. Oprócz kilku własnych filmów, słynni bracia współfinansowali również takie produkcje, jak: „Tristan i Izolda” (2006), serial kryminalny „Wzór” (2005-2008), western „Zabójstwo Jess’ego Jamesa przez tchórzliwego Roberta Forda” (2007), czy nagrodzony Emmy dramat TV Wzbierająca burza” Richarda Loncraine’a (2002).

* Tony Scott jest laureatem specjalnej nagrody BAFTA - Michael Balcon Award z 1995 roku.*

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qkm65
d3qkm65
d3qkm65
d3qkm65

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj