TOP 10: Najwięksi oscarowi przegrani w historii

TOP 10: Najwięksi oscarowi przegrani w historii
Źródło zdjęć: © Imperial Cinepix/ Castle Rock Entertainment/ Miramax
Grzegorz Kłos

19.02.2015 | aktual.: 06.03.2019 14:19

Tegoroczne wręczenie Oscarów tuż tuż. Już 24 lutego poznamy laureatów najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Z tej okazji nowy kanał telewizyjny Sky Movie Oscars przeprowadził wśród miłośników kina głosowanie na… największego przegranego w historii tego prestiżowego wyróżnienia.

Tegoroczne wręczenie Oscarów tuż tuż. Już 24 lutego poznamy laureatów najbardziej prestiżowej nagrody filmowej. Z tej okazji nowy kanał telewizyjny Sky Movie Oscars przeprowadził wśród miłośników kina głosowanie na… największego przegranego w historii tego prestiżowego wyróżnienia.

W rankingu znalazły się nie byle jakie produkcje, bo filmy uchodzące dzisiaj za arcydzieła gatunku. Obok „Gwiezdnych wojen” klęskę zaliczyły m.in. słynny film Quentina Tarantino oraz ekranizacje prozy Stephena Kinga, które podbiły box office i serca krytyków.


1 / 10

10. ''Zabić drozda'', reż. Robert Mulligan, 1962

Obraz
© Universal Pictures

Stany Zjednoczone, lata 30. Przed sądem staje czarnoskóry mężczyzna niesłusznie oskarżony o zgwałcenie białej kobiety.

Broni go adwokat Atticus Finch. Pomimo wszelkich dowodów świadczących na korzyść oskarżonego, sąd wciąż nie chce orzec o jego niewinności...

W popisowej roli głównej wystąpił Gregory Peck. Mimo świetnych recenzji i kreacji aktorskich w 1963 roku Akademia przyznała Oscara filmowi "Lawrence z Arabii”.

2 / 10

9. ''Pulp Fiction'', reż. Quentin Tarantino, 1994

Obraz
© Miramax

Film Tarantino już dawno zyskał rangę produkcji kultowej, pozycji obowiązkowej dla każdego szanującego się kinomana.

Jednak w 1995 roku „Pulp Fiction” przegrał w wyścigu po złotą statuetkę z innym czarnym koniem bukmacherów, „Forrestem Gumpem” Roberta Zemeckisa.

3 / 10

8. ''Doktor Żywago'', reż. David Lean, 1965

Obraz
© MGM

Adaptację prozy Borysa Pasternaka również określa się mianem wielkiego przegranego.

Mimo fantastycznego rozmachu i popisowej gry w wykonaniu Omara Sharifa czy Julie Christie, miłosny fresk Davida Leana nie przypadł do gustu gronu przyznającym statuetki dla najlepszego filmu.

W 1966 roku podczas oscarowej gali „Doktor Żywago” został pokonany przez słynne „Dźwięki muzyki” z Julie Andrews w roli głównej.

4 / 10

7. ''Mary Poppins'', reż. Hamilton Luske i Robert Stevenson, 1964

Obraz
© MGM

W oscarowym polowaniu szczęścia nie miała również ekranizacja słynnej serii książek autorstwa Pameli L. Travers.

W filmie Luske’ego i Stevensona główne role przypadły wspomnianej już Julie Andrews oraz niezwykle wówczas popularnemu Dickowi Van Dyke’owi.

Mimo entuzjazmu krytyków, „Mary Poppins” w 1965 roku została pokonana przez inny klasyk amerykańskiego kina - słynne „My Fair Lady”.

5 / 10

6. ''Gwiezdne wojny'', reż. George Lucas, 1977

Obraz
© Lucasfilm

Dzisiaj nie mieści się to w głowie, ale jeden z najbardziej wpływowych filmów w historii biznesu rozrywkowego w wyścigu po statuetkę Oscara w 1978 roku przegrał z… filmem Woody’ego Allena.

Wprawdzie trzeba oddać rację krytykom, że „Annie Hall” to jeden z najlepszych filmów neurotyka z Manhattanu, jednak bądźmy poważni. To „Gwiezdnym wojnom” należał się Oscar.

6 / 10

5. ''E.T.'', reż. Steven Spielberg, 1982

Obraz
© Amblin Entertainment

Kiedy „E.T.” wziął szturmem amerykańskie kina, wielu wieszczyło, że Spielberg ma Oscara za najlepszy film w kieszeni.

Niestety, dziś kultowy film familijny, który przy okazji zrewolucjonizował gatunek, musiał przegrać z obrazem opowiadającym o jednym z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagatorze pacyfizmu, Mahatmie Gandhim.

W 1983 roku film Richarda Attenborough zgarnął aż osiem złotych statuetek.

7 / 10

4. ''Szeregowiec Ryan'', reż. Steven Spielberg, 1998

Obraz
© DreamWorks SKG

Z sondażu przeprowadzonego na łamach magazynu Empire wynika, że film Spielberga zawiera najlepsze sceny batalistyczne w historii kina.

Jednak w 1999 roku najwyraźniej nie był to argument dla kapituły, która przyznaje Oscary.

W wyścigu o nagrodę dla najlepszego filmu roku „Szeregowiec Ryan” przegrał z… „Zakochanym Szekspirem”. Prasa na całym świecie uznała to za skandal.

8 / 10

3. ''Avatar'', reż. James Cameron, 2009

Obraz
© Imperial CinePix

Film Jamesa Camerona również był nazywany czarnym koniem w wyścigu po statuetkę za najlepszy film roku.

„Avatar”, zapowiadany przez reżysera jako zupełny przełom w kinematografii, był nominowany w aż dziewięciu kategoriach,* z czego wygrał zaledwie w trzech.*

Podczas oscarowej gali w 2010 roku statuetkę za najlepszy obraz zgarnął "The Hurt Locker. W pułapce wojny” w reżyserii Kathryn Bigelow, prywatnie byłej żony Camerona.

9 / 10

2. ''Zielona mila'', reż. Frank Darabont, 1999

Obraz
© Castle Rock Entertainment

Na miejscu drugim w rankingu ogłoszonym przez Sky Movies Oscars znalazła się adaptacja prozy Stephena Kinga w reżyserii Franka Darabonta.

„Zielona mila” zebrała bardzo pozytywne recenzje i świetnie poradziła sobie w box office’ie. Dlatego przypuszczania, że film zdobędzie Oscara były całkowicie uzasadnione. Niestety, twórcom zgotowano przykrą niespodziankę.

Statuetkę w kategorii „Najlepszy film” w 2000 roku otrzymało „American Beauty” Sama Mendesa.

10 / 10

1. ''Skazani na Shawshank'', reż. Frank Darabont, 1994

Obraz
© Castle Rock Entertainment

Kto jest największym poszkodowanym w wyścigu o Oscara w kategorii „Najlepszy film”?

Zdaniem miłośników kina jest nim ekranizacja opowiadania Stephena Kinga, „Skazani na Shawshank”.

Film Franka Darabonta został pokonany przez Roberta Zemeckisa i jego „Forresta Gumpa”, który w 1995 roku zdobył aż sześć Oscarów, w tym dla aktora pierwszoplanowego, za efekty specjalne oraz reżyserię. (Sky Movie Oscars/gk/mf)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (403)