Trwa ładowanie...
22-02-2007 11:00

Trzecia edycja Laboratorium Scenariuszowego rozpoczęta!

Trzecia edycja Laboratorium Scenariuszowego rozpoczęta!Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich
d2amcmy

Już po raz trzeci dziesięciu scenarzystów weźmie udział w Laboratorium Scenariuszowym organizowanym przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Ich projekty wybrano spośród aż 140 zgłoszonych na konkurs pomysłów.Warsztaty są organizowane przy finansowym wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W trakcie trwających kilka miesięcy warsztatów scenarzyści będą pracowali pod okiem doświadczonych starszych kolegów; wysłuchają wykładów, m.in. na temat technik pisania dialogów, tworzenia postaci i struktury scenariusza, wezmą udział w seminariach i konsultacjach indywidualnych, a na dalszym etapie szkolenia ściśle będą współpracować ze swoim opiekunem artystycznym.

Laboratorium Scenariuszowe organizuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, a partnerami programu są festiwale filmowe w Koszalinie i w Gdyni. To podczas tych imprez w czerwcu i we wrześniu odbędą się kolejne etapy kursu.

W tym roku wykładowcami są:

d2amcmy

Jean-Pierre Berckmans, reżyser i scenarzysta, wykładowca scenariopisarstwa. Przez 6 lat był prezesem Stowarzyszenia Producentów Filmowych w Belgii. Jest także administratorem Festiwalu Filmów Frankofońskich (FIFF) w Namur w Belgii. Stworzył "Dream Factory", firmę produkcyjną, w której czuwa nad stroną wizualną realizowanych filmów i wideoklipów (Złota Palma na Midem w Cannes). Wyprodukował około setki filmów reklamowych, z których wiele zostało wyróżnionych na festiwalach międzynarodowych. Jednocześnie uczestniczył w tworzeniu się Canal+ w Belgii i rozwijał działalność produkcyjną filmów pełnometrażowych, między innymi z Costa Gavrasem.

Robert Gliński, reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta. Absolwent Wydziału Architektury PW i Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Zrealizował takie filmy jak: "Niedzielne igraszki", "Łabędzi śpiew", "Wszystko, co najważniejsze", "Matka swojej matki", "Kochaj i rób, co chcesz", "Cześć, Tereska", "Długi weekend" [w "Święta polskie"], czy "Wróżby Kumaka". Reżyseruje również w warszawskich teatrach i w Teatrze Telewizji.

Grzegorz Łoszewski, scenarzysta, autor obsypanego nagrodami scenariusza "Komornik", ma w swoim dorobku ponad dziesięć scenariuszy i adaptacji dla teatru telewizji m.in.: "Noc świętego Mikołaja", "Kocham Klarę", jest także współtwórcą sukcesu kilku seriali: "Kasia i Tomek", "Camera Cafe" czy "Miodowe lata".

Kazimierz Kutz, reżyser ponad 20 filmów fabularnych (m.in. "Nikt nie woła", "Ludzie z pociągu", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba", "Zawrócony", "Pułkownik Kwiatkowski"). Swoje sztuki wystawiał w wielu teatrach (m.in. w Teatrze Starym w Krakowie oraz Teatrze Narodowym w Warszawie) oraz w Teatrze Telewizji. Zajmuje się publicystyką, pisze o filmie i problemach Śląska. W 1972 założył zespół filmowy "Silesia" w Katowicach. Od 1997 senator RP, w kadencji 2001-05 jego wicemarszałek.

d2amcmy

Maciej Wojtyszko, ma na koncie dziesiątki przedstawień teatralnych i telewizyjnych. Jest autorem wielu scenariuszy, sztuk teatralnych m.in. "Żelaznej konstrukcji" czy "Grzechów starości". Pisze scenariusze i reżyseruje kilka seriali, a wśród nich "Pensjonat pod różą", "Miodowe lata", "Miasteczko". Jego "Bromba i inni" z 1975, której wydanie wznawiane jest co parę lat, należy do ścisłego kanonu literatury dziecięcej. Ostatnio wyreżyserowanym przez niego spektaklem (na podstawie własnej sztuki) są "Chryje z Polską" wystawiane na deskach warszawskiego Teatru Nowego Praga.

W czerwcu i we wrześniu odbędą się kolejne etapy kursu.

d2amcmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2amcmy