Trwa ładowanie...

"Ucieczka z Dannemory" w HBO. Zdrada, więzienie i śmierć

Oskarowa obsada i niebanalna historia oparta na faktach w nowym serialu na HBO GO. Scenarzyści przygotowywali się do niego przez 2 lata, żeby dokładnie odtworzyć wydarzenia. Zamężna kobieta wda się w romans z osadzonymi i pomoże im uciec z więzienia. Co z tego wyniknie?

"Ucieczka z Dannemory" w HBO. Zdrada, więzienie i śmierćŹródło: Getty Images
d3n1etd
d3n1etd

Joyce Mitchell to 51-letnia pracownica szwalni w więzieniu Clinton Correctional Facility, w miasteczku Dannemora. Zamężna kobieta wdaje się w romans z dwoma mordercami. Później wspólnie wymyślają plan ucieczki z placówki. Joyce dostarcza im potrzebne narzędzia m.in. piły, wiertła czy dłuta.

Po wszystkim ma na nich czekać w samochodzie i przewieźć do domu. Na miejscu razem zamordują jej męża. Nie wszystko jednak poszło zgodnie z planem. Joyce w ostatniej chwili przypomniała sobie, że jednak go kocha, zrezygnowała i opowiedziała wszystko policji. Została zatrzymana i skazana za współudział w ucieczce na 7 lat pozbawienia wolności.

Joyce Mitchell na rozprawie Getty Images
Joyce Mitchell na rozprawie Źródło: Getty Images

Przez 20 dni po ucieczce, zaangażowanym w pościgu jednostkom nie udało się zlokalizować zbiegów. 26 czerwca jeden z nich zastrzelił przejeżdżającego drogą mężczyznę. Broń ukradł z obozu łowieckiego. Nieszczęśliwie dla zbiega, zauważył to amerykański patrol straży granicznej, który zastrzelił mordercę. Drugi z więźniów został postrzelony i zatrzymany.

d3n1etd

Ta historia wydarzyła się naprawdę w czerwcu 2015 roku. Więźniowie za pomocą dostarczonych przez kobietę narzędzi wydrążyli długi na 150 metrów tunel, wychodzący poza terytorium więzienia. Przy wejściu do niego zostawili notkę: "Życzymy miłego dnia" z uśmiechnięta buźką. Placówka była jedną z najlepiej strzeżonych w stanie Nowy York.

SPL/East News
Źródło: SPL/East News

Showtime inspirując się historią z Clinton Correctional Facility, wyprodukował mini serial kryminalny "Ucieczka z Dannemory". Premiera odbyła się 19 listopada i jest dostępna na platformie HBO GO. Produkcja składa się z 7 jednogodzinnych odcinków i jednego finałowego.

Zobacz zwiastun serialu:

"Ucieczka z Dannemory" to z pewnością nie pierwsza produkcja o takiej tematyce, musi zatem czymś zadziwiać, żeby się wyróżnić. Skupia się na życiu codziennym więźniów, ich relacjach, romansie z Liliy (serialową Joyce) i później na dramatycznej ucieczce.

d3n1etd

Elementem, który przyciągnie będą z pewnością kreacje aktorów, którzy wg.opinii krytyków, zagrali znakomicie. Nic dziwnego, bo w role główne wcielają się wspaniali artyści. To Paul Dano oraz nagrodzeni Oskarami Benicio del Toro i Patricia Arquette.

Reżyserem serialu jest Ben Stiller, znany przede wszystkim z ról komediowych. Zobaczyliśmy go m.in. w "Starsza pani musi zniknąć" czy "Noc w muzeum". Mimo, że jego przygoda z reżyserią zaczęła się już wcześniej, to "Ucieczka z Dannemory" jest jego pierwszą poważną produkcją w takim gatunku.

d3n1etd

Przygotowanie do filmu zajęło 2 lata. Scenarzyści przeczytali każde, nawet najmniejsze zeznanie świadków. Gromadzili także szczegółowe informacje na temat uczestników zdarzenia. Chcieli idealnie odtworzyć tę historię. Większość zdjęć była robiona w lokacjach, w których w rzeczywistości odgrywały się wydarzenia, a niektórzy statyści to prawdziwi stróże prawa.

Zdania są podzielone. Jedni zachwycają się każdym aspektem produkcji, drudzy uważają, że jest zbyt długa i nudnawa. Jak jest naprawdę możemy przekonać się tylko oglądając. Emisja odcinka 2 już w niedzielę.

d3n1etd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n1etd