''Wielki skok'': Relacja z planu polsko-szwedzkiej koprodukcji [wideo]
15 kwietnia, w hali zdjęciowej ATM Studio, ruszyły zdjęcia do najnowszego filmu Kristoffera Rusa, polsko-szwedzkiej koprodukcji pt. *"Wielki skok". Czarna komedia opowiadająca o duchowych dylematach w dobie kryzysu finansowego realizowana będzie z niespotykanym dotychczas w polskich realiach rozmachem technologicznym.*
20.04.2012 14:10
W obsadzie znalazły się międzynarodowe gwiazdy: Tilly Scott Pedersen („Zakochani widzą słonie” Dagura Kari), Gustaf Skarsgard („Niepokonani” Petera Weira) i Arkadiusz Jakubik („Dom zły” Wojtka Smarzowskiego).
"Wielki skok" opowiada o trójce bohaterów, którzy spotykają się na dachu jednego z drapaczy chmur, aby popełnić samobójstwo z powodu kryzysu finansowego. Szybko okazuje się, że dzielą ich różnice światopoglądowe: Sarah jest wierząca, John jest ateistą, a Ben - agnostykiem. Kryzys ekonomiczny przechodzi w kryzys duchowy. Jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, kto ma rację jest Wielki Skok (“The Big Leap”).
Pomysł zrodził się z pytania o istnienie Boga. "Odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa" – mówi reżyser, Kristoffer Rus. "Głęboko jednak wierzę w to, że próba zmierzenia się z tym tematem jest jednym z najważniejszych zadań w naszym życiu. Ten film jest moim poszukiwaniem odpowiedzi. Realizowanym w konwencji absurdu, ze wspaniałym aktorstwem i komicznymi dialogami. Jest to mocne i szalone, a na dodatek wszystko w krótkim metrażu!".
"Wielki skok", czarna komedia na śmierć i życie, to również zapierający dech wizualny majstersztyk. Cały film realizowany jest w technologii CGI*. Za pomocą efektów specjalnych, wokół aktorów i elementów scenografii powstanie całe miasto, które pokazane zostanie za pomocą spektakularnych jazd kamery. Tak ambitnego realizacyjnie projektu nie było dotychczas w Polsce. Za efekty specjalne odpowiada spółka ATM FX. „Jest to zdecydowanie największe wyzwanie, jakie mieliśmy przed sobą. Jednak ogrom efektów komputerowych, ambitnych i odważnych obrazów jest tylko środkiem do opowiedzenia historii, a nie celem samym w sobie” – mówi Filip Kaczorek, Visual Effects Supervisor ATM FX.
Kristoffer Rus jest szwedzkim reżyserem polskiego pochodzenia. Absolwent Szkoły Filmowej w Sztokholmie i Szkoły Wajdy. Autor docenionych na międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych. Jego „Apple tree” (2003) pokazywany był m. in. na festiwalach w Cannes, Marrakeszu, czy Palm Springs. W Polsce zrealizował krótkometrażową fabułę „Street feeling” (2009). Reżyser wiodący Weekendowego Magazynu Filmowego dla TVP1. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym, „Masakra profana”, adaptacją książki Jarosława Stawireja.
Producentem filmu jest Prasa i Film („Wszystko, co kocham”), koproducentami East of West Cinema AB (Szwecja; „Podróż Niny”), TVP S.A., ATM FX, WFDiF („Róża”). Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Szwedzki Instytut Filmowy. Sprzedażą filmu zajmuje się New Europe Film Sales. Za PR odpowiada Wajda Studio. Producentem wiodącym filmu jest Renata Czarnkowska - Listoś.