Trwa ładowanie...
d48mt01

William Cameron Menzies

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
d48mt01

Scenograf, który zrewolucjonizował myślenie o wizualno-architektonicznej stronie filmów.

Był pierwszym twórcą scenografii, o którym mówiono "production designer", a nie "art department". Zmiana nazewnictwa oznaczała duży awans - scenografowie zaczęli być tymi, którzy mają zasadniczy, czasem większy niż reżyserzy, wpływ na wizualną stronę filmu.

Swoją imponującą drogę rozpoczął w 1924 współpracą z Douglasem Fairbanksem przy filmie "The Thief of Bagdad" Menzies wypracował rozpoznawalny styl, rozciągający się nie tylko na architekturę, ale także kostiumy i efekty specjalne. Początkowo twórzył scenografię do filmów niemych: "The Eagle" (1925), "The Bat, Son of the Sheik" (both 1926), "The Beloved Rogue" (1927), "Sadie Thompson" (1928), oraz "Lady of the Pavements" (1929).

Menzies był nominowany do Nagrody Akademii już w pierwszym roku jej przyznawania za Dekoracje Wnętrz do "The Dove" i "The Tempest"; w kolejnym roku był nominowany w tej samej kategorii za filmy Douglasa Fairbanksa "The Iron Mask" i "Bulldog Drummond".

W 1930 producent Joseph M. Schenck umożliwił mu wyreżyserować serię udźwiękowionych krótkometrażówek: "Zampa", "The Wizard's Apprentice" oraz "Hungarian Rhapsody". Kilka lat później zaczął reżyserować filmy pełnometrażowe, w tym stylowe "The Spider" (1931) oraz "Chandu the Magician" (1932). Jego największym i przez to najbardziej znanym osiągnięciem reżyserskim jest "Things to Come" z 1936. an art director's dream, but Menzies returned to production work in the late 1930s and did some of his finest work in the decade to follow.

Do scenografii powrócił w latach 30-tych - to wtedy powstało jego największe dzieło "Przeminęło z wiatrem", za które otrzymał Oscara.

Wśród pozostałych filmów z jego dekoracjami warto wymienić: "The Adventures of Tom Sawyer" (1938), Alfreda Hitchcocka "Foreign Correspondent" oraz "For Whom the Bell Tolls" (1943).

W latach 50-tych znów zaczął reżyserować - między innymi film sci-fi "Invaders from Mars"

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48mt01
d48mt01
d48mt01