Skończył 95 lat. Tak dziś wygląda, ma opiekę o 30 lat młodszej żony
Gene Hackman urodził się 30 stycznia 1930 roku w San Bernardino w Kalifornii. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych hollywoodzkich aktorów. Jest zdobywcą dwóch Oscarów, trzech Złotych Globów, Srebrnego Niedźwiedzia i niezliczonej ilości innych filmowych nagród.
30 stycznia Gene Hackman skończył 95 lat. Aktorską karierę rozpoczął na początku lat 60. ubiegłego wieku. Występował w filmach przez blisko 45 lat. W latach 90. przeszedł poważną operację, co przyspieszyło decyzję o zakończeniu aktorskiej kariery. Po raz ostatni wystąpił niestety w dość słabym filmie z 2004 roku "Witamy w Mooseport". Oglądanie jego imponującego artystycznego dorobku lepiej więc zakończyć na nakręconej rok wcześniej "Ławie przysięgłych".
Hackman pochodził z rozbitej rodziny i wielokrotnie przeprowadzał się jako dziecko, zanim trafił pod skrzydła babci, do Illinois. W wieku 16 lat, kłamiąc w kwestii swojego wieku, zaciągnął się do US Marines, a po trzyletniej służbie w wojsku (gdzie wyszkolił się jako radiowiec) osiedlił się w Nowym Jorku i podjął naukę w School of Radio Technique. Na poważnie aktorstwem zajął się dopiero w wieku 30 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
The French Connection | #TBT Trailer | 20th Century FOX
Wstąpił (nie na długo) do słynnej szkoły Pasadena Playhouse, gdzie zaliczył swój debiut sceniczny. Później szkolił technikę u George’a Morrisona – byłego pedagoga w Instytucie Lee Strasberga. Pod koniec lat 60. zaczął występować na nowojorskiej scenie teatralnej. Wkrótce zaczął się też pojawiać na małym ekranie w serialach telewizyjnych.
W 1964 roku wystąpił w kinowej produkcji "Lilth" u boku Warrena Beatty. Spotkanie z Beattym okazało się kluczowe dla jego kariery. W 1967 roku został przez niego zaproszony na plan głośnej produkcji "Bonnie i Clyde" Arthura Penna. Za drugoplanową rolę w tym filmie otrzymał pierwszą nominację do Oskara.
Właściwie od tego momentu niemal każda rola Hackmana w latach 70. była aktorską perłą: "Nigdy nie śpiewałem dla swojego ojca" (nominacja do Oscara), "Francuski łącznik" (Oscar), "Tragedia Posejdona", "Strach na wróble", "Rozmowa", "Francuski łącznik 2" (nominacja do Złotego Globu). W 1977 roku Hackman wcielił się w ważną dla Polaków postać generała Stanisława Sosabowskiego w brytyjskim filmie "O jeden most za daleko".
W latach 80. - wraz z pojawianiem się kina nowej przygody i bohaterów kina akcji – Hackman znalazł się na bocznych torach, ale po mało chwalebnej, ale świetnie płatnej przygodzie z "Supermanem", genialnie odnalazł się w nowej hollywoodzkiej rzeczywistości, grając w: "Missisipi w ogniu" (nominacja do Oscara), "Bez przebaczenia" (Oscar), "Firma", "Karmazynowy przypływ", "Klatka dla ptaków", "Wróg publiczny", "Genialny klan" (Złoty Glob), "Ława przysięgłych".
Po zakończeniu aktorskiej kariery Gane Hackman poświęcił się pisaniu, publikując kilka książek. Obecnie opiekuje się nim żona Betsy Arakawa (z wykształcenie pianistka), którą poślubił w 1991 roku. Jest od niego młodsza o 31 lat. Wspólnie z mężem zaprojektowała dom w Santa Fe. Tam spędzają większość czasu. Po raz ostatni para została uchwycona przez fotoreporterów w 2024 roku.
"Lady love" sexy czy nie? Rozmawiamy o najodważniejszym polskim serialu. Mówimy także o zmianach w drugim sezonie "Squid Game". Jednak żyjemy już nowościami z roku 2025 i wymieniamy najbardziej ekscytujące tytuły nadchodzących 12 miesięcy. Sprawdźcie, czy już o nich słyszeliście. Znajdź nas na Spotify, Apple Podcasts, YouTube, w Audiotece czy Open FM. Możesz też posłuchać poniżej: