Zmiany w oscarowym regulaminie. Więcej reprezentacji mniejszości

Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła, że o oscarową nominację dla najlepszego filmu będą mogły ubiegać się tylko te produkcje, które w określony sposób reprezentują mniejszości. Zmiany wejdą w życie od 2024 roku.

Grono mniejszościowych nominowanych i laureatów Oscarów.
Grono mniejszościowych nominowanych i laureatów Oscarów.
Źródło zdjęć: © Getty Images

To historyczny ruch amerykańskiej Akademii. Od kilku lat organizatorzy najważniejszej filmowej gali na świecie byli krytykowani za staroświeckie podejście do nagradzanych tytułów. Również w kręgu zaszczytnej Akademii przeważali starsi, biali mężczyźni nominujący produkcje starszych, białych mężczyzn. Na tym polu również zastosowano zmiany, wprowadzając ponad 800 nowych członków z całego świata.

Od 2024 r. o nominację w kategorii Najlepszy film nie będą mogły ubiegać się produkcje, które nie spełnią minimum 2 z 4 nowych standardów. Chodzi o reprezentację mniejszości: na ekranie, w ekipie filmowej, na etapie powstawania oraz dystrybucji filmu.

Oscary 2020: Jan Komasa wspomina oscarową galę. Nie czuje rozczarowania. "Staraliśmy się dobrze bawić"

W pierwszym przypadku oznacza to, że jeden z głównych bohaterów lub znacząca rola drugoplanowa musi być przewidziana dla mniejszości niedostatecznie reprezentowanych. Chodzi o kobiety, mniejszości mniejszości rasowe, etniczne, LGBT+ oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Co więcej, całościowo ponad 30 proc. obsady powinno reprezentować mniejszości, aby ubiegać się o Oscary w głównej kategorii. Również główna narracja ma uwzględniać problematykę tych grup.

Drugi standard skupia się na składzie ekipy filmowej. Według nowych wytycznych film musi powstawać pod kierownictwem min. 2 osób reprezentujących mniejszości, z czego jedna pod kątem etnicznym lub rasowym. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie min. 6 osób odmiennych rasowo lub etnicznie w ekipie filmowej lub 30 proc. całej załogi z różnorodnymi mniejszościami.

Kolejny warunek amerykańskiej Akademii otwiera możliwości kariery w Hollywood dla mniejszości. Chodzi o zapewnienie płatnych staży dla pracowników produkcji. Czwarty standard dotyczy reprezentacji mniejszości w obszarach marketingu, reklamy i dystrybucji filmowej.

- Szczelina musi się poszerzyć, aby odzwierciedlić naszą różnorodną, światową populację zarówno pod względem tworzenia filmów, jak i odbiorców, którzy się z nimi utożsamiają. Wierzymy, że te standardy staną się katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży - oświadczył David Rubin, prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zmiany te nie wpłyną na przebieg 93. ceremonii rozdania Oscarów, która z powodu pandemii została przeniesiona na 25 kwietnia 2021 r. Nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero od 2024 r.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)