Trwa ładowanie...
d42bv0z

Zmiany w oscarowym regulaminie. Więcej reprezentacji mniejszości

Amerykańska Akademia Filmowa postanowiła, że o oscarową nominację dla najlepszego filmu będą mogły ubiegać się tylko te produkcje, które w określony sposób reprezentują mniejszości. Zmiany wejdą w życie od 2024 roku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grono mniejszościowych nominowanych i laureatów Oscarów.
Grono mniejszościowych nominowanych i laureatów Oscarów. (Getty Images)
d42bv0z

To historyczny ruch amerykańskiej Akademii. Od kilku lat organizatorzy najważniejszej filmowej gali na świecie byli krytykowani za staroświeckie podejście do nagradzanych tytułów. Również w kręgu zaszczytnej Akademii przeważali starsi, biali mężczyźni nominujący produkcje starszych, białych mężczyzn. Na tym polu również zastosowano zmiany, wprowadzając ponad 800 nowych członków z całego świata.

Od 2024 r. o nominację w kategorii Najlepszy film nie będą mogły ubiegać się produkcje, które nie spełnią minimum 2 z 4 nowych standardów. Chodzi o reprezentację mniejszości: na ekranie, w ekipie filmowej, na etapie powstawania oraz dystrybucji filmu.

Oscary 2020: Jan Komasa wspomina oscarową galę. Nie czuje rozczarowania. "Staraliśmy się dobrze bawić"

W pierwszym przypadku oznacza to, że jeden z głównych bohaterów lub znacząca rola drugoplanowa musi być przewidziana dla mniejszości niedostatecznie reprezentowanych. Chodzi o kobiety, mniejszości mniejszości rasowe, etniczne, LGBT+ oraz osoby z niepełnosprawnościami.

d42bv0z

Co więcej, całościowo ponad 30 proc. obsady powinno reprezentować mniejszości, aby ubiegać się o Oscary w głównej kategorii. Również główna narracja ma uwzględniać problematykę tych grup.

Drugi standard skupia się na składzie ekipy filmowej. Według nowych wytycznych film musi powstawać pod kierownictwem min. 2 osób reprezentujących mniejszości, z czego jedna pod kątem etnicznym lub rasowym. Innym rozwiązaniem jest zatrudnienie min. 6 osób odmiennych rasowo lub etnicznie w ekipie filmowej lub 30 proc. całej załogi z różnorodnymi mniejszościami.

Kolejny warunek amerykańskiej Akademii otwiera możliwości kariery w Hollywood dla mniejszości. Chodzi o zapewnienie płatnych staży dla pracowników produkcji. Czwarty standard dotyczy reprezentacji mniejszości w obszarach marketingu, reklamy i dystrybucji filmowej.

d42bv0z

- Szczelina musi się poszerzyć, aby odzwierciedlić naszą różnorodną, światową populację zarówno pod względem tworzenia filmów, jak i odbiorców, którzy się z nimi utożsamiają. Wierzymy, że te standardy staną się katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży - oświadczył David Rubin, prezes Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zmiany te nie wpłyną na przebieg 93. ceremonii rozdania Oscarów, która z powodu pandemii została przeniesiona na 25 kwietnia 2021 r. Nowe zasady zaczną obowiązywać dopiero od 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42bv0z

Podziel się opinią

Share
d42bv0z
d42bv0z