Trwa ładowanie...
katedra
15-10-2007 12:10

Życie w PRL dla młodych

Życie w PRL dla młodych
d1mwn8t
d1mwn8t

Prawie 30 filmów animowanych, ukazujących m.in. życie w PRL, można było obejrzeć w ramach kończącego się w piątek cyklu „Człowiek wobec systemu”. Pokazy organizował stołeczny Dom Spotkań z Historią.

"– Cykl rozpoczął się 22 czerwca i był pomyślany jako wakacyjna propozycja zwłaszcza dla ludzi młodych. Podczas organizowanych wieczorami pokazów plenerowych chcieliśmy przybliżyć widzom najwybitniejsze dzieła polskiej szkoły animacji z lat 60. i 70. oraz filmy współczesne" – powiedziała specjalistka ds. promocji Domu Spotkań z Historią, Agata Kwiek.

Prezentowane produkcje polskiej szkoły animacji – głośnej w latach 60. i 70. – słyną z satyry, aluzji i metafory, z jakimi przedstawiano w nich ówczesne życie codzienne PRL.

Jak mówi Kwiek, cykl cieszył się sporym zainteresowaniem, na każdy pokaz przychodziło po kilkadziesiąt osób w różnym wieku.

d1mwn8t

"– Hasłem przewodnim cyklu było ukazanie, jak w metaforyczny sposób, za pomocą filmu animowanego, można pokazać uwikłanie człowieka w system" – tłumaczyła Kwiek.

Podczas cyklu można było zobaczyć filmy animowane powstałe od lat 60. aż po produkcje współczesne. Zaprezentowano m.in. nagrodzone na festiwalu filmowym w Krakowie „Schody” Stefana Schabenbecka (1968), „Bankiet” Zofii Oraczewskiej (1976) – zdobywcę nagród filmowych w Melbourne i Chicago, nagrodzone Oskarem „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego (1980) oraz nominowaną do Oskara „KatedrꔄKatedrę” Tomasza BagińskiegoTomasza Bagińskiego (2002).

W piątek wieczorem zostanie zaprezentowany ostatni pokaz, podczas którego będzie można obejrzeć siedem filmów, stanowiących wybór wszystkich wyświetlanych wcześniej animacji.

d1mwn8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mwn8t