search

Ostatnie aktywności

''Chce się żyć'': Nasza recenzja i wywiad z odtwórcą głównej roli [wideo]

wtorek, 08 października 2013 13:31 | Katarzyna Kasperska

fot: Kino Świat
11 października 2013 roku odbędzie się premiera polskiego filmu, który stał się sensacją na tegorocznym festiwalu w Montrealu. WP.PL już wie, że "Chce się żyć" z pewnością podbije serca widzów i stanie się jednym z największych kinowych hitów jesieni. W oczekiwaniu na premierę, przeczytajcie, dlaczego warto wybrać się na tę niezwykłą produkcję do kina oraz zobaczcie, co na temat filmu ma do powiedzenia odtwórca głównej roli - Dawid Ogrodnik.

''Wykrzyczeć całej Polsce prosto w twarz''

Ten film jest skazany na sukces. Najnowszy obraz Macieja Pieprzycy - twórcy takich tytułów, jak "Drzazgi" czy "Inferno" - wzrusza, bawi i uczy w każdej scenie. Szkoda, że taki dobór słów, sugeruje, iż mamy do czynienia z filmikiem edukacyjnym bądź też instruktażowym, jednak kiedy tylko na ekranie pojawiają się pierwsze symbole Blissa, czyli języka, dzięki któremu osoby dotknięte porażeniem mózgowym mogą kontaktować się ze światem, w widzach rośnie nieposkromiona ciekawość.

Pierwszy raz w polskim kinie głównym bohaterem filmu jest osoba niepełnosprawna. Po raz pierwszy mamy okazję przyjrzeć się z bliska tematowi, na który wcześniej "nie wolno było nam się gapić". Z początku jesteśmy zaintrygowani, ale jednocześnie oglądamy Mateusza z wstydliwą niechęcią. Przy pierwszych minutach pojawia się uczucie dyskomfortu, które bardzo szybko zostaje wyparte przez naszą akceptację. To właśnie ten kontrast reakcji uświadomi nam skalę problemu, o którym opowiada film Pieprzycy. Natomiast jego sukces wynika z naszego zaangażowania w historię i z irracjonalnej potrzeby przebywania w świecie Mateusza jak najdłużej - wzór filmowego bohatera do pokochania.Mateusz to dwudziestoparolatek, który opowiada o tym, jak przez całe życie próbował skomunikować się z otoczeniem. Od dziecka chciał wykrzyczeć światu, ale przede wszystkim swojej rodzinie prosto w twarz, że nie jest rośliną. Dorasta w latach 80. otoczony troską, ogromną miłością oraz akceptacją ze strony swoich rodziców. Jednak oni nie wiedzą kim jest ich syn, o czym myśli - Mateusza w głównej mierze charakteryzuje choroba. A dorastający chłopak cierpiący na porażenie mózgowe czterokończynowe przeżywa swoje życie bardzo podobnie jak jego rówieśnicy. Zakochuje się, próbuje nawiązać kontakt, myśli o seksie...Przede wszystkim gratuluję twórcom odwagi w podjęciu tematu niepełnosprawności i skonfrontowaniu go ze śmiercią, odrzuceniem, miłością oraz cielesną przyjemnością. Dzięki narratorowi, który towarzyszy widzom od pierwszych minut filmu, wiemy dokładnie o czym myśli Mateusz oraz czego pragnie. Bawi nas jego poczucie humoru oraz dystans do siebie, lecz także boleśnie odczuwamy jego frustrację, kiedy nie może skomunikować się z otoczeniem. Niestety, komizm, którym nacechowany jest wewnętrzny głos głównego bohatera może niekiedy drażnić. Wydaje się, jakby reżyser chciał w zbyt wielu momentach niepotrzebnie rozbawić publiczność, która miałby tym samym jeszcze bardziej sympatyzować z Mateuszem. Dla mnie jest to zupełnie niepotrzebne, a dowcip wypowiadany w co drugiej scenie, nie sprawi, że "Chce się żyć", który z założenia jest komediodramatem, nabierze wyraźniejszego i silniejszego znaczenia. Niemniej jest to jedyny zarzut. Najnowszy film Marcina Pieprzycy wart jest uwagi oraz oklasków na stojąco. A to głównie dzięki brawurowy kreacjom Dawida Ogrodnika i Kamila Tkacza.Dawid Ogrodnik, znany i uwielbiany przez polską publiczność za sprawą roli Rahima w filmie "Jesteś bogiem" (2012), tym razem wzniósł się na wyżyny aktorstwa - za sprawą swojej metamorfozy i metody jaką obrał, stał się jednym z najbardziej nieporównywalnych aktorów w Polsce swojego pokolenia. Fenomenalna rola i jedno z największych objawień tegorocznego festiwalu w Gdyni. Jakże wielkie było zaskoczenie i rozczarowania podczas Gali Zamknięcia, kiedy Złote Lwy nie trafiły w ręce Ogrodnika.
Kamil Tkacz, który wcielił się w Mateusza w wieku dziecięcym swoją popisową kreacją dorównuje dojrzałości starszego i bardziej doświadczonego zawodowo kolegi. Talenty na miarę złota. Na uwagę zasługuje również wyciszona, niespotykanie umiarkowana, ale jakże przejmująca kreacja Doroty Kolak, która wcieliła się w matkę głównego bohatera. Obserwując jej postać nie sposób powstrzymać łez.Czy film "Chce się żyć" okaże się sukcesem? Oczywiście, że tak. Ponieważ prawdziwa historia została opowiedziana przez największych filmowych artystów i zwraca naszą uwagę na jeden z najbardziej ignorowanych tematów w kraju - inwalidztwo. A robi to w sposób mądry, zabawny i niekwestionowanie wzruszający. To może mały krok dla rodzimego kina, ale wielki dla polskiego widza.

Katarzyna Kasperska
Ocena: 7/10


Wywiad z Dawidem Ogrodnikiem:

ZOBACZ TAKŻE:
Niewygodna prawda o polskim idolu wyszła na jaw dopiero po latach Dołącz do ponad 52000 fanów Facebooku! Największe oscarowe wpadki
Jak mogli to przeoczyć? Najzabawniejsze wpadki w polskich filmach Jakimowicz jest monstrualny. Zobacz, jak przypakował Kondrat wziął ślub z dziewczyną młodszą o 38 lat!
Ocena
Twoja ocena:  
Ocena 0/5  
Brak średniej oceny.
A teraz ...
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj

Opinie (22)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
6
~Mnietek 2013-10-08 (15:14) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 8 godzin i 20 minut temu

Nawet niepełnosprawny gra lepiej, niż większość dzisiejszych polskich aktorów...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
17
~noit 2013-10-08 (15:10) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Widzialem Mateusza ostatnio jak gral w pilke... Glupi temat, glupi film, tak po prostu bywa, a kazdy chce zyc, lepiej zajac sie realnymi problemami najblizszych, przyjaciol, niz rozckliwiac sie nad jakims anonimowym niepelnosprawnych! Ponad 7mld ludzi jest na swiecie, wielu mzona realnie pomoc. Zastanowcie sie nad tym!! Nie bojcie sie pomagac tym ktorzy sa obok WAS!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

6
0
~Nick 2013-10-12 (14:58) 2 lata 10 miesięcy 17 dni 8 godzin i 36 minut temu

I to powinien być polski kandydat do Oscara a nie wajdziany "Wałęsa".

odpowiedz

11
18
~wujo Pabianice 2013-10-08 (15:48) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 7 godzin i 46 minut temu

To wielka tragedia człowieka i olbrzymi ciężar dla rodziców. Co taki człowiek ma z życia? samo cierpienie. Dlatego popieram aborcję wadliwych płodów, i- pewnie mnie zlinczujecie - ale uważam że eugenika powinna być stosowana. Umożliwiając życie różnego rodzaju kalekom i wdowcom nie rozumiemy, że zanieczyszczamy pulę genetyczną naszego gatunku. Przed rozwojem medycyny - może paradoksalnie- chorób wrodzonych było zdecydowanie mniej bo natura sama eliminowała jednostki słabe i wadliwe. Po prostu dzieci nie przeżywały i nie zanieczyszczały dalej gatunku. Współczuję rodzinom, bo to dla nich olbrzymie obciążenie, również dla otoczenia i dla państwa. Taki człowiek nigdy nic nie da od siebie otoczeniu - tylko cierpienie i koszty. Pomyślcie jak można pomóc w rozwoju wielu zdrowym dzieciom kosztem leczenia, a raczej podtrzymywania wegetacji, jednej chorej jednostki.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
0
~kibic 2013-10-12 (08:38) 2 lata 10 miesięcy 17 dni 14 godzin i 56 minut temu

Idzcie, film jest fantastyczny. Moze cos sidzięki niemu zmieni. Dlaczego tylko 7/10?

odpowiedz

0
1
~Augusta 2013-10-08 (15:40) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 7 godzin i 54 minuty temu

Co za beznadziejne zadawane pytania!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~fes 2013-10-08 (15:50) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 7 godzin i 44 minuty temu

pielęgniarka jest głupia wystarczyło powiedzieć, że warzywo to nie ich problem i pokazać drzwi.

odpowiedz

9
2
~ania 2013-10-08 (15:20) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 8 godzin i 14 minut temu

ha ha ha ha ha polskich widzów coś wzruszy?? najwyzej sie obrzydzą i tyle, my polacy lubimy to co piękne, zdrowe, bogate i wypasione...szczury lądowe jestemsy a nie ludzie...

odpowiedz

4
3
~Spitfire 2013-10-08 (15:19) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 8 godzin i 15 minut temu

Odnoszę wrażenie, że film jest kopią znakomitego dramatu "Moja lewa stopa" z Danielem Day-Lewisem. Czyżby polskie kino powoli zamieniało się w bollywood ?

odpowiedz

1
1
~Mad 2013-10-08 (15:18) 2 lata 10 miesięcy 21 dni 8 godzin i 16 minut temu

Myślę że śmiało można porównać ten film do filmu ,,Moja lewa stopa" z Danielem Day-Lewisem w roli głównej.

odpowiedz