Trwa ładowanie...
23-04-2014 17:45

Skład jury konkursu Script Pro 2014

Skład jury konkursu Script Pro 2014Źródło: mat. promocyjne
dncmt1e
dncmt1e

Leszek Dawid, Kinga Gałuszka, Krystyna Lasoń, Izabela Łopuch, Michał Komar oraz Lidia Stefanowska ocenią prace nadesłane na tegoroczną edycję SCRIPT PRO. Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 7 maja, podczas festiwalu Off Plus Camera.

Konkurs Scenariuszowy SCRIPT PRO 2014 jest organizowany przez Szkołę Wajdy i Festiwal Off Plus Camera. Partnerem Głównym konkursu jest PKO Bank Polski, Partnerami – Cinemax i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Trzy nagrody regulaminowe wynoszą: Nagroda Główna PKO Banku Polskiego – 20 000 PLN, Druga Nagroda PISF – 12 000 PLN, Trzecia Nagroda PISF - 8 000 PLN. Po raz pierwszy w tym roku zostanie przyznana również Nagroda Specjalna Cinemax w wysokości 15 000 PLN.

Finaliści Konkursu SCRIPT PRO 2014 otrzymają stypendia ufundowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz będą mieli zapewnione konsultacje scenariuszowe prowadzone przez konsultantów ze Szkoły i Studia Wajdy. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się podczas uroczystej gali w trakcie VII edycji Festiwalu Off Plus Camera, we środę, 7 maja, w Krakowie.

Przedstawiamy sylwetki jurorów:

LESZEK DAWID: reżyser, scenarzysta. Absolwent Kolegium Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Autor wielu krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych (m.in. „Moje miejsce” i „Bar na Victorii”) nagradzanych na licznych festiwalach. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Stypendysta i członek Junge Akademie der Kunste w Berlinie, stypendysta Funduszu Scenariuszowego im. Andrzeja Munka oraz Fundacji Nipkow w Berlinie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi oraz kursu „Script” w Szkole Wajdy. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „Ki” nagrodzony m.in. w Paryżu, Cottbus i Gdyni miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji w ramach prestiżowej sekcji kina autorskiego. Kolejny film fabularny – „Jesteś bogiem” – był jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych 2012 roku. W 2013 zrealizował spektakl teatru tv wg. tekstu Petra Zelenki pt. „Skutki uboczne”. Obecnie przygotowuje projekt filmu fabularnego o przyjaźni Krzysztofa Komedy i
Marka Hłaski zainspirowany książką Tomka Lacha „Ostatni tacy przyjaciele”.

dncmt1e

KINGA GAŁUSZKA: ukończyła studia filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę zawodową rozpoczęła w TVP Kultura, w redakcji filmowej. Od 2006 roku pracuje w PISF, gdzie do 2013 roku zajmowała się koprodukcjami międzynarodowymi, obecnie zaś edukacją filmową. Brała udział w panelach dyskusyjnych, wykładach oraz jako tutor w międzynarodowych warsztatach filmu dokumentalnego; inicjatorka i współkoordynatorka inicjatywy „Docs to go!”. Na Wydziale Dziennikarstwa UW specjalność: dokumentalistyka prowadzi kurs filmu dokumentalnego; jako autorka współpracuje z magazynem Film Pro.

KRYSTYNA LASOŃ: absolwentka filologii polskiej UJ, dziennikarka radiowa i telewizyjna, a od kilkunastu lat producent telewizyjny i filmowy TVN. Jest autorką telewizyjnych serii dokumentalnych (jak „Adopcje” czy „Cela”). Produkuje seriale fabularne („Majka” „Julia”) i dokumentalno-fabularne („W11” „Detektywi” „Szpital”). Jest autorką serii siedmiu filmów fabularnych zatytułowanej „Prawdziwe Historie” („Krzysztof”, „Laura”, „Cisza”, „Bokser”, „Nad życie”, ”Oszukane”, „Mój biegun”), wyprodukowanej w TVN w latach 2009-2013. Współpracuje z Festiwalem Off Plus Camera.

IZABELA ŁOPUCH: od października 2013r. Head of Original Production w HBO Polska. Odpowiada za produkcje fabularne i dokumentalne HBO Polska. Poprzednio pracowała w TVN, ostatnio jako producent w Departamencie Produkcji Fabularnych, wcześniej szef Działu Literackiego i wicedyrektor Departamentu Produkcji Fabularnych. Pracowała również w Fundacji Film Polski, Agencji Filmowej TVP, współpracowała z Krakowską Fundacją Filmową, wykłada w ISzA Uniwersytetu Jagiellońskiego.

MICHAŁ KOMAR: pisarz, scenarzysta, publicysta, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, wykładowca Collegium Civitas, współpracownik Biura Literackiego PISF.

dncmt1e

LIDIA STEFANOWSKA: Literaturoznawca, tłumacz, doktor nauk humanistycznych Harvard University. Jest wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dyrektorem Zbiorów Bankowych PKO Bank Polski.

PKO Bank Polski – mecenasem kultury i sztuki

Dobra uznana marka jest tak samo ważna w świecie kultury i sztuki, jak i w biznesie. PKO Bank Polski to najcenniejsza marka polskiego rynku finansowego – z tradycją i doświadczeniem – od dziesięcioleci będąca synonimem zaufania i bezpieczeństwa. Lider polskiego sektora finansowego i największy pod względem aktywów bank Europy Środkowo-Wschodniej. Innowacyjna instytucja finansowa, która systematycznie wprowadza na rynek nową ofertę, a istniejące produkty wzbogaca o nowe rozwiązania. O ugruntowanej pozycji świadczą liczne nagrody zdobyte w wielu prestiżowych rankingach i konkursach. Bank działa zgodnie z zasadami odpowiedzialności społecznej i angażuje się w działania służące otoczeniu, w którym funkcjonuje. Każdego roku wspiera projekty o znaczeniu zarówno krajowym, jak i lokalnym, z wielu sfer życia społecznego, takich jak edukacja, sport, kultura i sztuka oraz ochrona dziedzictwa narodowego. Mecenat kultury i sztuki jest jednym z najważniejszych obszarów działalności sponsoringowej prowadzonej przez PKO
Bank Polski. To inwestycja w przyszłość kolejnych pokoleń, pozwalająca udostępnić społeczeństwu twórczość artystyczną, stanowiącą część wspólnego dziedzictwa. PKO Bank Polski od lat współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie, jako jej Mecenas Strategiczny. Jest sponsorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej, wspiera działania Opery Wrocławskiej i Filharmonii Łódzkiej. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, będąc fundatorem „Albumu Pamiątkowego” Jana Bułhaka i partnerem Nocy Muzeów. Zaangażował się w projekt KinoRP, którego celem jest cyfrowa rekonstrukcja wybranych dzieł polskiej kinematografii. To zaledwie kilka przykładów. Udzielane przez Bank wsparcie owocuje realizacją licznych projektów, a swoje plany może urzeczywistniać wiele filharmonii, bibliotek, muzeów, oper i teatrów w całej Polsce. Za aktywność w tej dziedzinie został uhonorowany Tytułem Mecenasa Kultury.

SZKOŁA WAJDY | WAJDA STUDIO więcej niż szkoła filmowa | więcej niż studio filmowe

Szkoła Wajdy istnieje od 12 lat. Powstała w Warszawie z inicjatywy Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego, którzy zaoferowali unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją dla profesjonalistów filmowych. W 2011 roku, kontynuując misję Szkoły, Wajda i Marczewski powołali studio produkcyjne - Wajda Studio, które wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development. Studio poszukuje interesujących projektów fabuł, dokumentów i krótkich metraży poruszających współczesne tematy. Stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Głównym celem Szkoły i Studia jest wsparcie autorskich filmów debiutujących twórców. Najciekawsi reżyserzy młodego pokolenia, nie tylko z Polski, ale również z zagranicy, rozwijali i produkowali tu swoje projekty. Powstało ponad 70 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach, w tym m.in.: na Berlinale, w San Sebastian, Karlowych Warach, Hot-Docs,
IDFA i DOK Leipzig. Wajda Studio ma m.in. na koncie nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za dokument „Paparazzi” w reżyserii Piotra Bernasia. Studio jest również koproducentem filmów: „Chrztu” Marcina Wrony oraz irlandzko-polskiej koprodukcji w reżyserii Nory McGettigan pt. „Sanctuary”. Więcej na www.wajdaschool.pl oraz www.wajdastudio.pl

dncmt1e

OFF PLUS CAMERA Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego

Off Plus Camera to festiwal, który przybliża widzom oryginalne, intrygujące, obrazy wyselekcjonowane na światowych imprezach filmowych (m.in. festiwale w Berlinie, Pusan, Wenecji, Los Angeles, Rejkiawiku, Rotterdamie, Toronto, Dubaju czy Sundance Festival). Obok gości ze świata i z kraju, atmosferę podgrzewa jedna z największych nagród pieniężnych możliwych do zdobycia na filmowych festiwalach (100.000 USD), przeznaczona na sfinansowanie kolejnej produkcji laureata. Prócz sekcji konkursowej w ramach festiwalu odbywają się projekcje filmów – w większości nieznanych polskiej publiczności. Uwagę przyciąga specjalny program wydarzeń branżowych. Festiwal zaczyna się w Krakowie już 2 maja. Więcej o festiwalu na stronie www.offpluscamera.com

dncmt1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dncmt1e