Liliana Głąbczyńska-Komorowska

Trwa ładowanie...
Zdjęcie
Podziel się

Polska aktorka, absolwentka warszawskiej PWST, od ponad dwudziestu lat mieszka w Ameryce Północnej, gdzie z powodzeniem realizuje swoje plany życiowe i artystyczne. Karierę rozpoczęła w warszawskim Teatrze Dramatycznym, u boku takich sław polskich scen jak Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Fronczewski, Marek Kondrat i Janusz Gajos.

Przed wyjazdem z Polski zagrała wiele znaczących ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Wcieliła się m.in. w postać Abigail w Czarownicach z Salem, spektakl uznany za jeden ze stu najlepszych w historii Teatru Telewizji. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie Liliana Komorowska wystąpiła m.in. u boku Donalda Sutherlanda, Aidana Quinna, Westleya Snipesa.

Ostatnio gra w języku francuskim w teatrze, telewizji i w filmach fabularnych, m.in. w Romeo i Juliette, gdzie zagrała matkę Julii ze słynną Jeanne Moreau. Kontynuując prowadzony przez wiele wieków przez polską arystokrację mecenat nad sztuką, Liliana z pochodzenia szlachcianka stara się zawrzeć w swojej działalności wszystkie najlepsze wartości jakie niesie popularne motto szlacheckie – Noblesse oblige.

W ramach założonej przez nią Fundacji Liliany Komorowskiej dla Sztuki, od lat jest zaangażowana w działalność na rzecz szerzenia polskiej kultury w środowisku kanadyjskim, za którą została odznaczona Srebrnym Medalem Zasługi. „Raj utracony, raj odzyskany” jest pierwszym filmem dokumentalnym wyprodukowanym przez firmę Liliany Komorowskiej – Queen Art Films. Oba projekty – książka i film poruszające tematy polskiego „przeminęło z wiatrem” są bardzo bliskie sercu aktorki – emigrantki.

Obecnie Liliana pracuje nad swoim debiutanckim filmem dokumentalnym „The Beauty and The Breast”, który będzie miał premierę w 2012 roku. Film opowiada o walce kobiet z rakiem piersi.

Data urodzenia

11.04.1956

Miejsce urodzenia

Gdańsk

Reżyser
Scenarzysta
Filmografia

Brygada Acapulco

Ekstremiści (Yana)

Reguły gry

Krab i Joanna (Joanna, partnerka Zygmunta)

Teraz albo nigdy! (Łucja Jasnyk)

Austeria (Jewdocha)

Z dalekiego kraju

Śmierć prezydenta (Zofia Kodisówna, siostrzenica Narutowicza)

Hitler: The Rise of Evil (Baronowa)

Wściekły (Ewa Okrzesik, córka zegarmistrza)

Da un paese lontano: Giovanni Paolo II (zakonnica w Warszawie)

Incydent na pustyni (Anna)

War and love (Esther)

Planeta krawiec (Lola, sekretarka w Radzie Narodowej)

Hotel klasy lux (Elżbieta, inżynier na budowie hotelu, kochanka Sobola)