wp

Marcin Kwaśny jako rotmistrz Pilecki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marcin Kwaśny jako rotmistrz Pilecki
(AKPA/''Głos Ludu'' - Marzec 1948 (wikipedia))

- Zdjęcia do fabularyzowanego dokumentu o Witoldzie Pileckim rozpoczęło stowarzyszenie Auschwitz Memento z Oświęcimia. W rolę głównego bohatera wcieli się warszawski aktor Marcin Kwaśny - poinformował jeden z współtwórców obrazu, Bogdan Wasztyl.

Film o roboczym tytule "Pilecki" będzie pełnometrażowy. Większość zdjęć zostanie zrealizowana do czerwca. Efekt końcowy publiczność obejrzy wczesną jesienią. Zdaniem reżysera i scenarzysty filmu Mirosława Krzyszkowskiego obraz "będzie miał w dużej mierze fabularyzowaną i dramatyczną formę artystyczną, ale zostanie także oparty na świadectwach i opowieściach, głównie najbliższej rodziny Pileckiego".

wp

"Chcielibyśmy, aby film przedstawiał rotmistrza w perspektywie rodziny, w której się wychował i potem tej, którą sam stworzył, bo to ukształtowało go jako człowieka, obywatela i żołnierza. Ważna jest także działalność społeczna i sposób, w jaki prowadził działania konspiracyjne w Warszawie oraz w KL Auschwitz. Obrazują one niezwykłą, wrażliwą osobowość Pileckiego" - powiedział reżyser.

Odtwórca głównej roli Marcin Kwaśny przygotowania rozpoczął od lektury książki Tomasza a Kempisa "O naśladowaniu Chrystusa", która ukształtowała Pileckiego. Jego zdaniem propozycja zagrania rotmistrza jest ogromnym wyróżnieniem. "To dla mnie postać ze wszech miar niezwykła: patriota przez duże »P«, bohater tragiczny o olbrzymim harcie i pogodzie ducha, który swoje życie poświęcił służbie wolnej Polsce. (...) My Polacy możemy być dziś dumni, że mieliśmy w swojej historii bohaterów takiego kalibru jak rotmistrz Pilecki" - powiedział aktor.

Kwaśny (na zdj. poniżej/fot. AKPA) jest aktorem, scenarzystą i reżyserem teatralnym. Ukończył warszawską Akademię Teatralną. Występuje w stołecznym Teatrze Kwadrat. Zagrał w filmach polskich i zagranicznych, m.in. w " Rezerwacie **" i "** Wszyscy jesteśmy Chrystusami ". Jest założycielem fundacji "Między Słowami", która produkuje film "Wyklęty" dotyczący historii żołnierzy wyklętych. W tym roku na ekrany ma wejść "Historia Roja" , która opowiada historię żołnierza NSZ Mieczysława Dziemieszkiewicza. Kwaśny zagra w nim jedną z głównych ról.

Podziel się
wp

Wasztyl dodał, że rolę żony rotmistrza zagra Małgorzata Kowalska, która kończy studia w krakowskiej PWST. Za kamerą staną Łukasz Klag i Ewa Kałat.

Realizatorzy dysponują już częścią materiału, który zostanie wykorzystany. Zarejestrowane zostały rozmowy z dziećmi rotmistrza - Zofią Pilecką-Optułowicz oraz Andrzejem Pileckim. Uwiecznione są także prace ekshumacyjne na tzw. Łączce, kwaterze na cmentarzu powązkowskim w Warszawie. Komuniści chowali tam bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i podziemia niepodległościowego, których zamordowali w latach 40. i 50. Być może spoczywa tam także romistrz.

Film jest finansowany ze zbiórki publicznej w ramach akcji "**Projekt: Pilecki**". Ok. 1,5 tys. darczyńców wpłaciło dotychczas ponad 150 tys. zł. Choć zbiórka formalnie została zakończona, to wciąż można jeszcze wpłacać pieniądze za pośrednictwem strony projektpilecki.pl . "Chcemy, aby film był atrakcyjny dla widza, dlatego scenariusz jest nakreślony bardzo ambitnie. Wciąż jeszcze nie zamknęliśmy budżetu, jednak wierzymy, że dzięki hojności Polaków uda nam się doprowadzić do jesiennej premiery" - powiedział Bogdan Wasztyl.

Witold Pilecki (na zdj. poniżej/fot. IPN) urodził się w 1901 roku. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku, oficerem Armii Krajowej, dobrowolnym więźniem w Auschwitz, twórcą organizacji ruchu oporu i autorem pierwszych raportów o niemieckich zbrodniach w obozie. Uciekł z Auschwitz. Walczył w powstaniu warszawskim. Był żołnierzem II Korpusu we Włoszech. Został zamordowany przez komunistów po pokazowym procesie w 1948 roku. Zrehabilitowany w 1991 roku. Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

wp
Podziel się

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od kilku lat utrwala historyczne relacje, a także popularyzuje historię. Zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 roku, "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Spotkania", którego głównym wątkiem są spotkania żyjących jeszcze byłych więźniów obozu Auschwitz z pomagającymi im mieszkańcami Oświęcimia.

Polub WP Film
Trwa ładowanie
.
.
.
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Podziel się na Facebooku
wp
wp
wp