Trwa ładowanie...
tofifest
16-10-2013 13:44

11. Tofifest 2013: Ulrich Seidl gościem Festiwalu Filmowego Tofifest

11. Tofifest 2013: Ulrich Seidl gościem Festiwalu Filmowego TofifestŹródło: Against Gravity
d3jquvz
d3jquvz

Austriacki reżyser *Ulrich Seidl będzie gościem 11. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, który 21 października rozpocznie się w Toruniu. Podczas festiwalu artysta odbierze nagrodę Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą.*

"Nasz gość to jeden z najbardziej kontrowersyjnych europejskich reżyserów, nazywany +mistrzem dyskomfortu+, a wraz z nim do Torunia przyjedzie znana z obrazu +Raj: Miłość+ aktorka Margarete Tiesel. Znakomity twórca, zdobywca nagród w Wenecji, nominowany do Złotej Palmy w Cannes, zapadł w świadomość widzów swoimi dokumentami i fabułami oraz najnowszym dziełem, poruszającą trylogią +Raj+" - przypomniał we wtorek Jarosław Jaworski, rzecznik festiwalu Tofifest.

Seidl odbierze podczas Tofifest nagrodę za niepokorność twórczą, spotka się - wraz z Margarete Tiesel - z widzami i poprowadzi reżyserską masterclass.

d3jquvz

Jak przypominają organizatorzy toruńskiej imprezy, reżyser otwarcie mówił, że jego filmy mają "irytować i boleć". "Przez jednych kochany, przez innych uznany za bluźniercę, jedno jest pewne - Seidl to wielki artysta, obok którego twórczości nie da się przejść obojętnie" - dodał Jaworski.

Seidl (ur. 1952 r.) karierę jako reżyser filmowy, scenarzysta i producent rozpoczął w 1980 roku. Początkowo kręcił dokumenty m.in. "Metr czterdzieści", "Zwierzęcą miłość", "Modelki" czy "Jezu, Ty wiesz".

Jego fabularnym debiutem były "Upały", za który otrzymał m.in. nagrodę specjalną jury na festiwalu w Wenecji. Film składa się z sześciu intymnych historii rozgrywających się w Wiedniu w najbardziej upalny weekend roku.

Druga pełnometrażowa fabuła Seidla, "Import - Export" została pokazana w konkursie festiwalu w Cannes. Bohaterami filmu są młodzi Europejczycy próbujący rozpocząć lepsze życie w nowym miejscu.

d3jquvz

Ostatnim dziełem Seidla jest trylogia opowiadająca o trzech cnotach biblijnych skonfrontowanych z rzeczywistością współczesnej, zachodniej cywilizacji. "Raj: miłość", "Raj: Wiara" i "Raj: Nadzieja". Obecnie reżyser pracuje nad filmem "W piwnicy", który ma być opowieścią o codziennym życiu Austriaków i skrywanych przez nich tajemnicach.

  1. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21-27 października. (PAP)
d3jquvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jquvz