Trwa ładowanie...
05-11-2009 14:17

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima

16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima
d1jf6pd
d1jf6pd

27 listopada już po raz szesnasty rozpocznie się w Krakowie Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima – największy w Polsce, jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych festiwali animacji na świecie.

Przed nami 8 dni, w trakcie których na widzów czeka niezliczona ilość filmowych i okołofilmowych atrakcji, m.in. dwa międzynarodowe konkursy, profesjonalne warsztaty filmowe i pokazy animacji na żywo.

Kiedy w 1992 r. Bogusław Zmudziński zdecydował się pokazać publiczności nieznane dotąd etiudy studenckie z Belgii i Australii, idea międzynarodowego festiwalu istniała jedynie w marzeniach. Aż trudno uwierzyć, że historia tak znaczącej w świecie filmu imprezy zaczęła się w tak skromny sposób. Krakowski przegląd studenckich etiud oraz profesjonalnych, szkolnych i niezależnych animacji jest najstarszym w Polsce festiwalem, corocznie gromadzącym dorobek szkół z najodleglejszych zakątków świata. W tym roku organizatorzy otrzymali prawie 800 zgłoszeń, z czego jedynie 100 najlepszych zostało zakwalifikowane do walki o Złotego Dinozaura (konkurs ETIUDA) oraz Złotego Jabberwockiego (konkurs ANIMA).

Konkurs ETIUDA, Konkurs ANIMA

Najmocniejszymi filarami MFF Etiuda&Anima są oczywiście dwa międzynarodowe konkursy. Konkurs ETIUDA to rywalizacja krótkich form fabularnych, tworzonych przeważnie w szkołach filmowych z całego świata. W tegorocznym konkursie wezmą udział filmy z Czech, Niemiec, USA, Izraela, Bułgarii, Anglii, Węgier, Słowenii, Szwajcarii, Norwegii, a nawet Meksyku. Nie zabraknie również filmów rodzimej produkcji. Będą one walczyć o nagrody Złotego, Srebrnego oraz Brązowego Dinozaura, przyznawane przez międzynarodowe Jury, którego skład poznamy już za tydzień. Prócz tego, szkoły filmowe powalczą o nagrodę Specjalnego Złotego Dinozaura.

d1jf6pd

Ważnym punktem programu będzie również cykl krótkometrażowych filmów szwajcarskich, prezentowanych przez SwissFilms oraz pokaz filmów baskijskich z ubiegłego roku w ramach programu KIMUAK. Dodatkowo ubiegłoroczny laureat Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej, PWSFTViT w Łodzi, zaprezentuje najdoskonalsze dzieła swoich uczniów.

Drugi z filarów festiwalowego programu, konkurs ANIMA, będzie gratką nie tylko dla koneserów animacji, ale dla wszystkich miłośników kina, poszukujących w nim metafizyki, paraboli, ironii, maestrii formalnej, ale także rozrywki, humoru, buntu, ekspresji. Konkurs ANIMA ma tę wspaniałą właściwość, że prezentuje najszersze z możliwych podejście do tworzenia filmów. Krótkometrażowe animacje rywalizować będą o Złotego, Srebrnego i Brązowego Jabberwocky’ego.

Mimo, że ta część festiwalu obecna jest w Krakowie dopiero po raz czwarty, cieszy się ona rosnącym zainteresowaniem widzów i krytyki. W konkurencji tej startują nie tylko animacje studenckie, ale również te powstałe w pracowniach profesjonalnych i niezależnych. Przewodniczącym tegorocznego Jury konkursu ANIMA został jeden z najbardziej oryginalnych twórców świtowej animacji - Hindus Ishu Pasha. Pełnometrażowe premiery, dziesiątka van Dijka, partnerskie festiwale

Obok krótkometrażowych pozycji konkursowych będzie można zobaczyć również filmy pełnometrażowe z Korei, Estonii, czy Australii. Będą to pokazy premierowe! Nastąpi także ofensywa francuskiej kinematografii z Chronopolis Piotra Kamlera i dziełami Michaela Ocelota na czele. Na tym jednak nie koniec. Tradycyjnego, subiektywnego wyboru 10 najlepszych animacji podjął się słynny holenderki animator Gerrit van Dijk, który zaprezentuje swoje Niderlandy dziesięcioma animacjami uznanymi przez tego kontrowersyjnego twórcę za najistotniejsze w historii. Nie lada gratką będą pokazy filmów prezentowanych na festiwalach międzynarodowych z Portugalii (CINANIMA), Chin (CICDAF) oraz Brazylii (Anima Mundi), które przedstawią dorobek swoich rodzimych filmowców.

d1jf6pd

Warsztaty filmowe

Stałym punktem festiwalu stały się także warsztaty filmowe, w tym roku jednak będą miały wyjątkowo obszerną formę. Warsztatom animacji przewodzić będzie niemiecki twórca pochodzenia żydowskiego, twórca Rubiconu Gil Alkabetz. Uczestnicy festiwalu będą mieć okazję także do wzięcia udziału w profesjonalnych warszatatach operatorskich, reżyserskich, scenariuszowych i montażowych którymi w tym roku zajmą się pedagodzy ze wspomnianej już łódzkiej filmówki. Warsztaty filmowe są ekskluzywnym wydarzeniem, które pokazuje uczestnikom, że do zrobienia dobrej animacji czy filmu nie potrzebują skomplikowanych narzędzi – liczy się kreatywność i chęć tworzenia. Intensywne zajęcia praktyczne pozwolą zapoznać się z tajnikami wybranej specjalności – scenarzysty, reżysera, operatora, montażysty, czy twórcy animacji. Będą również niepowtarzalną okazją do bliskiego, personalnego kontaktu z mistrzami w swoich dziedzinach, z Gilem Alkabetzem na czele.

Autoportrety Twórców Animacji – pokazy animacji na żywo

Niespotykanym nigdzie indziej wydarzeniem są pokazy animacji na żywo – autorski pomysł Bogusława Zmudzińskiego. W trakcie pokazów animacji na żywo, czyli tzw. „Autoportretów Twórców Animacji”, zaproszeni goście uchylą rąbka tajemnicy swojego warsztatu twórczego. Ku zaskoczeniu organizatorów spotkania te nabrały charakteru artystycznego pojedynku, który wyewoluował przed trzema laty ze skromnych rozmów po projekcji. W sali kinowej, przy zgaszonym świetle, na specjalnie przygotowanym stole, ustawionym na scenie, wybrany twórca prezentuje swój warsztat; pokazuje, w jaki sposób powstają jego filmy, słowem – tworzy animację na żywo.

Widzowie obserwują zdarzenie na ekranie kinowym i słuchają opowieści mistrza. W tegorocznym cyklu swoją sztukę zaprezentuje Kanadyjczyk hinduskiego pochodzenia Ishu Patel, twórca egzotycznych technik animacji opartych na tysiącach paciorków, czy podświetlonych dziurek od szpilek. Pojawi się również Czech Jiři Barta, wyróżniający się wyjątkowo mroczną tonacją swoich filmów i techniką tworzenia w drewnie, który przedstawi m.in. swój najnowszy długometrażowy film Na strychu, a także Australijczyk Dennis Tupicoff, nagrodzony przed laty na ówczesnym krakowskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych. Zdecydowanie najbardziej widowiskowy i spektakularny element festiwalu. Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły

d1jf6pd

W tym roku rusza także zaplanowana na dwa lata impreza Ścieżki mistrzów: od animacji do fabuły, w czasie której będzie można prześledzić rozwój twórczości animatorskiej i filmowej wybranych artystów. Bohaterem tegorocznego spotkania będzie Terry Gilliam, twórca surrealistycznych animacji, współtwórca legendarnej grupy Monty Pythona oraz oczekiwanego Imaginarium of doctor Parnassus. Obok angielskiego mistrza znajdzie się również miejsce dla Piotra Dumały, debiutującego w filmie fabularnym docenionym już dziełem Las, Ryszarda Czekały, który za Syna i Apel doczekał się uznania i międzynarodowych nagród, (Andrzeja Barańskiego?) oraz Czeszki Michaeli Pavlatovej, nominowanej w 1991 r. do Oscara za film Słowa, słowa, słowa.

Specjalny Złoty Dinozaur: giganci dokumentu

Przy okazji 9. edycji festiwalu zrodziła się myśl, by osobną nagrodą doceniać wybitnych artystów i nauczycieli ze szkół filmowych. Przed rokiem gościliśmy szóstego laureata Mohsena Makhmalbafa, natomiast tegoroczna nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga powędruje do dwójki wybitnych filmowców: Marcela Łozińskiego i Jacka Bławuta. Obaj mają na swoim koncie wiele międzynarodowych wyróżnień za pracę reżyserską. Pierwszy z nich przez wiele lat tworzył dokumentalne skrzydło legendarnego kina moralnego niepokoju (tu np. film 89 mm do Europy, za który dostał nominację do Oskara). Drugi z uhonorowanych mistrzów nieraz zostawał doceniany zarówno za reżyserię (m.in. Nienormalni), jak i realizację zdjęć przy tak głośnych produkcjach, jak Dzień świra, Porno, czy Dekalog X.

Kraków, Nowy Sącz…

Festiwal z roku na rok rozrasta się nie tylko programowo, ale także terytorialnie. W tym roku Etiuda&Anima zawita do Nowego Sącza, gdzie odbędzie się ceremonia zakończenia tegorocznego festiwalu. Wcześniej w Miasteczku Multimedialnym festiwalowi goście wraz z zaproszonymi ekspertami z Polski i zagranicy wezmą udział w seminarium „Film przyszłości – gościnnie u Zbigniewa Rybczyńskiego”.

d1jf6pd

Organizowany już po raz szesnasty festiwal „Etiuda&Anima” to uczta z gigantami animacji i filmowych etiud, a także spotkanie z młodymi artystami, którzy kształtują świat animacji i współczesną kinematografię. To osiem dni artystycznych podróży po najdalszych zakątkach świata. To oderwanie się od komercyjnej rzeczywistości i spojrzenie w stronę sztuki, która dzięki takim festiwalom jak „Etiuda&Anima” dociera do coraz szerszego grona widzów.

Bilety i karnety

Bilety na pojedyncze seanse:
12 PLN
7PLN (grupowy)

Karnety:

Przedsprzedaż- 69 zł
Grupowo (od 16 osób)- 59 zł
Sprzedaż- 99 zł
Przedsprzedaż trwa do 15 listopada 2009 r.

d1jf6pd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jf6pd