20. edycja Millenium Docs Against Gravity startuje już wkrótce. Znamy szczegóły
Jubileuszowa 20. edycja Millennium Docs Against Gravity, największego polskiego festiwalu filmowego, odbędzie się w dniach 12 - 21 maja w kinach w ośmiu polskich miastach, a później online. Co będzie można na nim zobaczyć?
26.04.2023 17:33
Hasło tegorocznej edycji MDAG brzmi "Nie bądź obojętny_a" i odwołuje się do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim organizowanych przez Muzeum POLIN. Te słowa korespondują z misją Millennium Docs Against Gravity. To wyraz wartości, które towarzyszą festiwalowi od początku istnienia - uważności i wrażliwości na otaczających nas ludzi.
W tegorocznym programie wydarzenia, które jednocześnie będzie rozgrywało się w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie, a w dniach 23 maja - 4 czerwca online, nie zabraknie obrazów współczesnych losów naszych sąsiadów.
"Skąd dokąd" Maćka Hameli opowiada o początku rosyjskiej agresji z 2022 roku. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach, który należy do reżysera. Skali zniszczeń, które niesie ze sobą wojna oraz próbie powrotu do normalności na wyzwolonych obszarach przyglądają się z kolei Piotr Pawlus i Tomasz Wolski w filmie "W Ukrainie".
20. Millennium Docs Against Gravity I ZWIASTUN FESTIWALU
Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców oraz hitów największych światowych festiwali. Werner Herzog powraca z filmem "Scena myśli", w którym bada jedyne miejsce na Ziemi, do którego jeszcze nie dotarł - ludzki mózg, stawiając równocześnie pytanie o rolę neurobiologii we współczesnym świecie. Z kolei Laura Poitras ("Citizenfour") zaprezentuje polskiej publiczności film "Całe to piękno i krew", który zdobył główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. To opowieść o Nan Goldin - fotografce, które zdobyła sławę, dokumentując życie osób LGBT+ w Stanach Zjednoczonych i epidemię AIDS w latach 80. i 90. a obecnie walczy z koncernem farmaceutycznym odpowiedzialnym za kryzys opioidowy.
Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie "Siostrzeństwo świętej sauny". To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film "Apolonia, Apolonia" Lei Glob. To intymny portret malarki Apolonii Sokol, która walczy o zaistnienie w świecie sztuki.
Wśród filmów, które powalczą o tytuł Najlepszego Filmu Polskiego, znalazły się m.in. "Vika!" Agnieszki Zwiefki pokazujący najstarszą polską DJ-kę, jej niezwykłą energię oraz zmagania z powoli coraz słabszym ciałem oraz "Pianoforte" Jakuba Piątka, który miał premierę w Sundance. To trzymająca w napięciu niczym rasowy thriller opowieść o uczestnikach Konkursu Chopinowskiego. Kuba Mikurda, dwukrotny zdobywca Nosa Chopina podczas MDAG, tym razem zaprezentuje publiczności świeże spojrzenie na "Solaris" Stanisława Lema w filmie "Solaris Mon Amour".
20. Millennium Docs Against Gravity to nie tylko filmy o ekologii, polityce, psychologii, sztuce i prawach człowieka, ale i spotkania z twórcami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. Nie zabraknie też warsztatów oraz pokazów specjalnych. Od 26 kwietnia trwa sprzedaż biletów i karnetów. Szczegóły dostępne na stronie mdag.pl.