Trwa ładowanie...
10-09-2007 20:29

32. FPFF w Gdyni. Ponad 160 filmów i nie tylko

32. FPFF w Gdyni. Ponad 160 filmów i nie tylko
d2j0g8a
d2j0g8a

Prawie 170 filmów, pokazy otwarte, seanse w kinie na ulicy i na plaży, wiele imprez towarzyszących, pokazy kina zagranicznego, maksymalnie wykorzystana infrastruktura festiwalowa i spodziewany, nowy rekord frekwencji – taki ma być tegoroczny 32. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Przez sześć dni Festiwalu (bo nieoficjalnie rusza on już w niedzielę 16 września) widzowie będą mogli zobaczyć około 170 filmów oraz wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących. Organizatorzy przygotowali już ponad 1600 akredytacji dla dziennikarzy i przedstawicieli znaczących placówek filmowych oraz na potrzeby imprezy po raz pierwszy wynajęli cały gdyński multipleks Silver Screen, co ma pomóc w pobiciu zeszłorocznego rekordu frekwencji.

Pokazy będą odbywały się, jak co roku, również w położonym niedaleko multipleksu Teatrze Muzycznym. Jedną z największych tego rocznych nowości będzie Konkurs Etiud do którego zgłosili się nie tylko wychowankowie wszystkich liczących się w Polsce szkół filmowych ale i osoby uczące się reżyserii za granicą.

Zadaniem Festiwalu ma być krzewienie nowych idei. Z tego powodu w jego programie przewidziano „Dzień skandynawski” i „Dzień rosyjski”. Podczas tych dni pokazywane będą wybrane filmy z Dani, Norwegii, Szwecji i Finlandii oraz oczywiście Rosji.

d2j0g8a

**

Jak wyjaśnił dyrektor artystyczny Mirosław Bork, warto by Polska stworzyła z sąsiadami system wzajemnego finansowania produkcji filmowych na wzór systemu funkcjonującego w Skandynawii. Trzeba również stworzyć pomost dystrybucyjny dzięki któremu usprawni się wymiana filmów z Rosją będąca obecnie bardzo utrudniona.

W trakcie festiwalu odbędą się również projekcje najnowszych filmów Davida Lyncha i Petera Greenaway’a... ...czyli „Inland Empire” i „Straży nocnej”. Obie produkcje były częściowo kręcone w Polsce z udziałem polskiej obsady.

W tym roku organizatorzy chwalą się że nareszcie osiągnęli maksimum wydolności festiwalowej infrastruktury. Zaowocuje to wieloma około festiwalowymi imprezami z pośród których do najciekawszych należeć będą trzy koncerty muzyki filmowej (w tym jeden w całości poświęcony motywom z polskich seriali), retrospektywa plastyka i plakacisty Andrzeja Pągowskiego, pokazy pod hasłem Historia Polskiego Kina (dziesięć sztandarowych przykładów polskiej, mistrzowskiej szkoły filmowej), wystawa łódzkiego Muzeum Kinematografii oraz wystawa zdjęć Zbyszka Cybulskiego i projekt fotograficzny „Twarze Festiwalu” .

d2j0g8a

Ponieważ ojczyzną Festiwalu jest Gdynia, w tym roku nie obejdzie się bez filmów jej właśnie poświęconym. Najlepsi studenci Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, nakręcili dla mieszkańców festiwalowego miasta nawiązujące do niego filmy. Ich pokaz odbędzie się ostatniego dnia festiwalu, czyli 21 września.

To jednak nie wszystko co przygotowano w szczególności dla gdynian. W trakcie festiwalowego tygodnia odbędzie się przegląd filmów o Gdyni, nakręconych przez młodych trójmiejskich twórców. Wśród nich poza produkcjami mówiącymi o np. architekturze miasta pokazany zostanie film „Franka” o Franciszce Cegielskiej.

Na 32. FPFF poza konkursowo pokazany zostanie najnowszy film Andrzeja Wajdy „Katyń”. Jak zapewniają organizatorzy, film będzie miał wiele seansów i z pewnością każdy kto zechce zobaczyć go przed premierą (oficjalna premiera kinowa to 21 września) zdoła to zrobić.

d2j0g8a

W ramach festiwalu odbędzie się szereg pokazów otwartych. Będą one organizowane na ulicach oraz na plaży. Szczególnie ciekawie zapowiada się plażowa Lemoniada, czyli... ...organizowany w ramach akcji Film od morza memoriał Stanisława Lema. Podczas jego trwania na plażowym telebimie pokazywane będą filmowe adaptacje dzieł polskiego fantasty oraz produkcje nawiązujące do nich klimatem. Będzie to jedyna okazja do zobaczenia filmów ze stworzoną specjalnie na tę okazję subiektywną ścieżką dźwiękową prezentowaną przez jej autorów - muzyków związanych z polską sceną elektro.

„Lemoniada” zaczyna się o 20:30 we wtorek. W jej ramach odbędą się pokazy filmów „Solaris” (reż.A. Tarkovsky), „Kobieta na księżycu” (niemy film Fitza Langa), „Milcząca gwiazda” oraz gwoździa programu produkcji „THX 1138” (reż. George Lucas).

W trakcie festiwalu powstawać będzie również specjalna Festiwalowa Kronika. Jeden z jej twórców Marcin Borchart niestety nie chciał zdradzić szczegółów projektu. Wiemy że opisująca Festiwal filmowym językiem Kronika podzielona zostanie na niedługie klipy, mające niekonwencjonalną formę które oddawać będą zarówno jego istotę jak i jego klimat. Kroniki pokazywane będą podczas całego festiwalu, zostaną też zamieszczone do ściągnięcia na stronie internetowej www.gruparobocza.com.

Pełna lista filmów konkursowych, ze wszystkich kategoriiPełna lista filmów konkursowych, ze wszystkich kategorii

d2j0g8a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j0g8a