Trwa ładowanie...
d2xrc7x
04-12-2006 18:07

4. piętro (Planta 4a)

d2xrc7x
d2xrc7x

Współczesne kino hiszpańskie polskim widzom kojarzy się głównie z perfekcyjną ekstrawagancją Pedro Almodovara. Choćby dlatego "4. piętro" może zaskoczyć swoją prostotą, ciepłem, spokojem i nieco może staroświeckim sposobem opowiadania. Film pięknie łączy w sobie wszystkie te cechy, żeby w subtelny sposób mówić o poważnych problemach dzieci, z którymi bardzo często nie radzą sobie dorośli.

Na czwartym piętrze ogromnej kliniki dla dzieci mieści się oddział onkologiczny. Dzieci walczące z chorobami nowotworowymi tworzą tutaj swój własny świat. Szczególną grupą są chłopcy, chorzy na raka kości, którzy przeszli amputację nogi. Nazywani pieszczotliwie "Łysolkami" na swych wózkach grają w koszykówkę, śpiewają piosenki i marzą o dziewczynach. Radośni, silni swoją bolesną walką o przeżycie, tylko czasami zadają pytania i buntują się przeciwko niesprawiedliwości świata.

Cienka granica między głębokim wzruszeniem losami małych bohaterów a epatowaniem łzawym sentymentalizmem ani razu nie zostaje w filmie przekroczona. Patrzymy na świat oczami dzielnych dzieciaków, dzięki którym świat śmiertelnej choroby zostaje oswojony. Chorzy chłopcy wzbudzają wielką sympatię, ale nie z powodu niesprawiedliwości, która ich spotkała. Postaci z filmu "4. piętro" to pełni życia młodzi ludzie wiedzący o życiu i śmierci więcej niż starsi od nich lekarze. Choć nigdy nie rozmawiają o tym głośno, delikatnie uświadamiają nam, że choroba i śmierć jest ważną częścią życia.

d2xrc7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xrc7x

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj