4. rocznica śmierci Zygmunta Kałużyńskiego
Dziś mija 4. rocznica śmierci wielkiego znawcy kina Zygmunta Kałużyńskiego.
Ten wybitny krytyk filmowy i publicysta urodził się w 1918 r. Był związany z tygodnikiem "Polityka" od początku jego istnienia. Kałużyński to zdobywca kryształowej statuetki Gwiazdy Telewizji Polskiej "za osobowość telewizyjną i ogromny wkład w publicystykę kulturalną" (2002). Wychowanek Leona Schillera (ukończył wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej)
, niedokończony prawnik, miłośnik kina, komiksu, jazzu, muzyki poważnej (sam akompaniował na fortepianie podczas koncertów swemu przyjacielowi, sławnemu tenorowi, Bogdanowi Paprockiemu) i kultury francuskiej.
Jest autorem głośnych książek "Podróż na Zachód", "Nowa fala zalewa kino", "Paszkwil na samego siebie", "Buntownik bywalec", "Wampir salonowiec", "Pamiętnik orchidei czyli zapiski ocalonego z XX wieku".
Razem z Tomaszem Raczkiem w latach 1990-2000 prowadził cykl telewizyjny "Perły z lamusa" (TVP 2), uznany przez czytelników "Polityki" za jeden z najpopularniejszych programów tv Czterdziestolecia, cykle "Patrz i sądź" (2001 - TVP2), "Perły w południe" (2002-2003, TVP2) oraz cykl "Seans z przymrużeniem kamery" w TV Kino Polska (2004); publikował też rozmowy o kinie współczesnym ("Wprost"). Wspólnie wydali wiele książek: "Perłową ruletkę", "Poławiaczy pereł", "Perły do lamusa" i pięciotomowy leksykon filmowy "Perły kina". I tom został poświęcony filmom sensacyjnym i science fiction. II - najsłynniejszym ekranizacjom literatury. III - komediom, filmom przygodowym i animowanym. IV - filmom o miłości i seksie. V - filmom najlepszym, najgorszym i najdziwniejszym, czyli tym wszystkim, o których rozmawia się najchętniej i najciekawiej.
Na wydanie czeka przygotowany tuż przed śmiercią Zygmunta Kałużyńskiego ich wspólny "Alfabet na cztery ręce" zawierający rozmowy o najważniejszych ludziach, pojęciach i uczuciach w życiu obu Autorów.