Trwa ładowanie...
d1et90d

400 batów

Najnowsze informacje
3.6
(28 głosów)
Oceń:
d1et90d

Rok 1959. Paryż. 26 letni Francois Truffaut tworzy "400 batów" - jeden z pierwszych filmów wywrotowej Nowej Fali, kierunku artystycznego, który na przełomie lat '50 i '60 odmienił oblicze kinematografii. Truffaut, krytyk i twórca dwóch krótkich metraży, pieniądze na zrobienie "400 batów" dostaje od teścia, znanego dystrybutora filmowego. Truffaut tworzy opowieść o chłopcu, w którym krytycy doszukiwać się będą alter ego samego mistrza. Nic dziwnego. Przygody Antoine'a Doinel do złudzenia przypominają życiorys samego Truffauta...

Bohaterem "400 batów" jest 13 letni Antoine Doinel (Jean Pierre Leaud). Chłopiec niespecjalnie pasuje do otaczającej go rzeczywistości. Jest wrażliwy, pochopny, zagubiony. Wciąż popada w tarapaty, niespecjalnie bawi go szkoła, nie przepadają za nim nauczyciele. Także w domu nie znajduje zrozumienia - matka pochłonięta jest sobą, a ojciec samochodami. Żadne z nich nie zauważa, że tuż obok nich kształtuje się żądna przygód, pragnąca wolności, bogata osobowość.

Chłopiec pozostawiony sam sobie myśli o niebieskich migdałach. Świat go woła. Ciąg niefortunnych zdarzeń sprawia, że Antoine postanawia zmienić swoje życie. Rzuca szkołę i ucieka z domu. Największym marzeniem chłopca jest podróż nad morze.

400 batów
Tytuł oryginalny

Quatre cents coups, Les

Gatunek

obyczajowy

Kraj produkcji

Francja

Rok produkcji

1959

Data światowej premiery

05.12.2014

Czas trwania

93 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1et90d
d1et90d
d1et90d