46. Krakowski Festiwal Filmowy

Już we wtorek, 30 maja rusza 46. Krakowski Festiwal Filmowy. Festiwal potrwa do 4 czerwca.

Jest to jedna z najstarszych w Europie imprez poświęconych krótkim formom filmowym- dokumentowi, fabule, animacji i eksperymentowi. W ciągu sześciu dni widzowie obejrzą ponad 400 filmów. Blisko 100 z nich walczyć będzie o nagrody.

46. Krakowski Festiwal Filmowy

Tradycyjnie już widzów czekają dwa konkursy - międzynarodowy i ogólnopolski, w których pokazane zostaną najnowsze (datowane na 2005/2006 rok) krótkometrażowe produkcje z krajów całego świata.

Komisja Selekcyjna pod przewodnictwem dr Jadwigi Głowy obejrzała ponad 1400 filmów z całego świata (557 fabuł, 456 dokumentów, 190 animacji i 100 filmów eksperymentalnych), z których do konkursu międzynarodowego zakwalifikowało się 48 produkcji (w tym 6 polskich), a wśród nich 22 dokumenty, 15 fabuł i 12 animacji, do polskiego zaś 43 tytuły, w tym aż 31 dokumentów, 8 animacji i tylko 3 fabuły.

Filmy oceniać będą dwa składy jurorskie pod przewodnictwem Jerzego Stuhra i Jana Jakuba Kolskiego. W szranki staną zarówno uznani twórcy, jak i debiutanci.

W sekcji pokazów pozakonkursowych także wiele atrakcji. Jak co roku sporo interesujących pełnometrażowych filmów dokumentalnych (od przyszłego roku będą one startować w nowej sekcji konkursowej), zgrupowanych w bloki tematyczne, pełne najświeższych produkcji światowych, retrospektyw, pokazów specjalnych i rocznicowych.

Wśród Krakowskich Premier Dokumentalnych, cyklu pod patronatem HBO, zobaczymy m.in. nagrodzony Amnesty International Award na IDFA 2005 film Michy X. Peleda China Blue, fascynujący dokument o genialnym twórcy Chłodnym okiem Haskellu Wexlerze zrealizowany przez jego syna Marka (Tell Them Who You Are), niezwykle mocne, wstrząsające Sex Slaves Esther Bienstock i The Anatomy of Evil Ove Nyholma - pierwszy... obrazuje proceder handlu kobietami, drugi zadaje fundamentalne pytanie o źródła zła, o to, czemu ludzkość czyni to, co czyni.

W tym cyklu także Beethoven’s Hair Larry’ego Weinsteina - wciągający jak najlepszy thriller film opowiadający historię pukla włosów Mistrza na przestrzeni ponad 150 lat od jego śmierci, ludzki. Których zetknął z nim los a przede wszystkim zupełnie współczesnych zmagań naukowców, próbujących dociec, na co zmarł genialny kompozytor. Tu także przepiękne Dreaming by Numbers Anny Bucchetti, melancholijna, magiczna opowieść o snach, liczbach i neapolitańskiej loterii.

Mocną stroną festiwalowego programu są także filmy muzyczne- cykl Dźwięki muzyki to filmy o George’u Michaelu, JJ Cale’u. Bobie Dylanie (w reżyserii samego Martina Scorsese) i niemieckiej scenie elektro, z udziałem Cobra Killer, Alter Ego, Tarwater, Captain Comatose i innych gwiazd nurtu.

W Twarzach Hollywoodu portrety Heddy Lamarr, Danny’ego Trejo i Jamesa Tobbacka, a w sportowym cyklu Na krawędzi kultowy First Decent Kempa Curly’ego i Kevina Harrisona o snowboardzie, a także Overcoming Tómasa Gislasona o rowerowym teamie CSC. W programie także wielki Michael Apted z 49 Up i rosnący pod skrzydłami mistrza Sergiej Miroszniczenko z Born in the USSR: 21 Up.

Coroczna nagroda Smoka Smoków, którą Rada Programowa Festiwalu honoruje reżyserów za całokształt twórczości zajmującej szczególnie ważne miejsce w historii filmu dokumentalnego i animowanego przypadła w tym roku Polakowi, mistrzowi dokumentu i mentorowi dokumentalistów, Kazimierzowi Karabaszowi.

Smokiem Smoków uhonorowano dotychczas m.in. Jana Švankmajera, Alberta Mayslesa, Wernera Herzoga, Raymonda Depardona, Jana Lenicę, Braci Quay a także Jurija Norsteina. W ramach retrospektywy laureata zobaczymy zarówno jego najsłynniejsze produkcje, jak i premierowy obraz Za rogiem, niedaleko.

Publiczność będzie miała także okazję śledzić poczynania jednego z poprzednich laureatów - w cyklu Zagadka Wernera Herzoga zaprezentowane zostaną jego dwa najnowsze filmy - Grizzly Man i Wild Blue Yonder, oba neizwykle udane, na styku dokemtu i fikcji poruszające w typowy dla Herzoga... sposób kwestie niezwykłych osobowości, zagłady, konfliktu dwóch światów.

W cyklu Im memoriam zaprezentowane zostaną filmy Krzysztofa Kieślowskiego, z którymi święcił triumfy właśnie w Krakowie, dokument o Macieju Szumowskim, mini retrospektywa Waleriana Borowczyka, a także niezwykły obraz o Julianie Pappé autorstwa jego córki Tamary.

Sporą gratką dla fanów twórczości braci Dardenne, laureatów dwóch Złotych Palm za Rosettę i Dziecko będzie prezentacja ich, niezwykle rzadko pokazywanej, twórczości dokumentalnej.

Prezentowany w zeszłym roku cykl Krótkie Formy Mistrzów Kina cieszył się tak dużym powodzeniem, że wraz z Filmoteką Narodową przygotowana została jego druga odsłona. A w niej krótkometrażowe arcydzieła Griffitha, Resnais, Antonioniego, Dreyera, Godarda, Simmonsa, Keatona, Munka i wielu, wielu innych.

Poza tym Festiwal Dziecięcy, Krakowskie Targi Filmowe, zorganizowane po raz pierwszy na tak dużą skalę, finał projektu Dragon Forum i pitchingu. Wszystko to da widzom szansę by byli na bieżąco ze tym, co dzieje się na światowej scenie filmowej.

Poza tym, jak zawsze, Festiwal zaprosi swoich gości na szereg imprez towarzyszących, wśród których znajdą się koncerty, wystawy, spotkania z twórcami, konferencje, plenerowe pokazy offowych produkcji polskiej sceny niezależnej.

Rangę i pozycję KFF potwierdza fakt zaszczytnego dołączenia do grona festiwali akredytowanych m.in. przez FIAPF (Międzynarodowa Federacja Producentów Filmowych), EFA (European Film Award) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu nasi laureaci otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów ( w kategoriach filmów krótkometrażowych).

Krakowski Festiwal Filmowy jest również członkiem ECFF (Europejskiej Koordynacji Festiwali Filmowych), skupiającej najbardziej prestiżowe festiwale w Europie.

Tegoroczne pokazy odbywać się będą w kinach: Kijów i Pod Baranami, w Sali Samurajów Muzeum Narodowego prezentowane będą pokazy filmów biorących udział w Krakowskich Targach Filmowych, a "pod chmurkę" zapraszamy fanów kina letniego na pokazy KinOFFteki.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)