Trwa ładowanie...
19-05-2006 16:38

46. Krakowski Festiwal Filmowy

46. Krakowski Festiwal Filmowy
d3fv3ex
d3fv3ex

Blisko półtora tysiąca filmów z całego świata nadesłano na 46. Krakowski Festiwal Filmowy. Do konkursu ogólnopolskiego i międzynarodowego zakwalifikowano 91 z nich – poinformowano w czwartek w Krakowie.

Jak podkreśliła przewodnicząca komisji selekcyjnej Jadwiga Głowa, uwagę komisji zwróciła silna reprezentacja polskich twórców. Wysoki poziom ich filmów spowodował, że do konkursu międzynarodowego weszło aż sześć polskich filmów.

Decyzją komisji do konkursu międzynarodowego zakwalifikowano 48 filmów, a do konkursu ogólnopolskiego – 43 filmy.

Filmy w konkursie ogólnopolskim oceniać będzie jury pod przewodnictwem Jana Jakuba Kolskiego, a w międzynarodowym – pod kierunkiem Jerzego Stuhra.

d3fv3ex

Festiwal rozpocznie się 30 maja i potrwa do 4 czerwca. Pokazy konkursowe odbywać się będą w kinie „Kijów”. Towarzyszyć mu będą liczne pokazy i imprezy towarzyszące.

Nagroda Smok Smoków ustanowiona została w 1998 r. Dotychczas jej laureatami byli: Bohdan Kosiński, Jan Lenica, Raymond Depardon, Jan Svankmajer, Werner Herzog, Stephan i Timothy Quay, Albert Maysles oraz w roku ubiegłym Juri Norstein.

Podczas oficjalnej inauguracji 46. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zostanie wręczona Nagroda Specjalna Smoka Smoków za całokształt twórczości w dziedzinie filmu dokumentalnego. Nagroda przyznawana jest co roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej autorom, których twórczość na trwałe wpisała się w historię filmu dokumentalnego i animowanego.

W tym roku laureatem nagrody został Kazimierz Karabasz. W trakcie festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy film Karabasza „Za rogiem, niedaleko” oraz retrospektywa twórczości reżysera.

d3fv3ex
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fv3ex