6. Festiwal Filmowy Camera Silesia w Gliwicach
Najbardziej znane utwory Tadeusza R贸偶ewicza powsta艂y wtedy, gdy poeta mieszka艂 - przez prawie 20 lat - w Gliwicach - przypominaj膮 organizatorzy rozpoczynaj膮cego si臋 w pi膮tek w tym mie艣cie 6. Festiwalu Filmowego Camera Silesia. Premiera filmu o gliwickim okresie 偶ycia R贸偶ewicza b臋dzie g艂贸wnym wydarzeniem imprezy.
Tegoroczna edycja festiwalu, organizowanego od sze艣ciu lat przez miejscowe muzeum i teatr muzyczny, po艣wi臋cona jest pisarzom i poetom, kt贸rzy byli lub nadal s膮 zwi膮zani z Gliwicami. Poza Tadeuszem R贸偶ewiczem to m.in. Adam Zagajewski, Julian Kornhauser czy Andrzej Szuba. Inspiracj膮 dla organizator贸w by艂 najnowszy literacki Rocznik Muzeum w Gliwicach, kt贸ry porusza t臋 tematyk臋.
Festiwal zainauguruje w pi膮tkowy wiecz贸r premiera filmu "Gliwickie lata Tadeusza R贸偶ewicza" w re偶yserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego.
"To pierwszy taki obraz, dzi臋ki kt贸remu b臋dziemy mogli dowiedzie膰 si臋 wielu interesuj膮cych szczeg贸艂贸w o gliwickim etapie 偶ycia poety. Jak dot膮d R贸偶ewicz nigdy nie wypowiada艂 si臋 na temat 20 lat sp臋dzonych w Gliwicach" - powiedzia艂a PAP Krystyna Gocza艂 z gliwickiego muzeum.
Poza tytu艂owym bohaterem, w filmie o poecie opowiadaj膮 m.in. krewni, przyjaciele, zagraniczni t艂umacze oraz znane postaci polskiej kultury - Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz i Krzysztof Penderecki.
88-letni dzi艣 R贸偶ewicz, kt贸rego przez wiele lat wymieniano jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla, mieszka艂 w Gliwicach od 1949 do 1968 r. To w艂a艣nie tam powsta艂y takie dramaty jak: "Kartoteka" - uznawana za jedno z najwa偶niejszych dzie艂 w historii polskiej literatury i europejskiego teatru, "Grupa Laokoona" czy "艢wiadkowie albo nasza ma艂a stabilizacja".
W tym czasie opublikowano te偶 wiele tomik贸w jego poezji, m.in. "Czerwona r臋kawiczka", "Pi臋膰 poemat贸w", "Nasz starszy brat", "Rozmowa z ksi臋ciem", "G艂os anonima", "Nic w p艂aszczu Prospera" czy "Twarz".
Festiwal potrwa do niedzieli. W tym czasie b臋dzie mo偶na zobaczy膰 te偶 dwa inne po艣wi臋cone poecie filmy: literacki portret "R贸偶ewicz jest R贸偶ewiczem, jest R贸偶ewiczem, jest R贸偶ewiczem" oraz "O trwaniu, o przemijaniu" - telewizyjny wywiad z cyklu "Rozmowy na koniec wieku", kt贸rego go艣cie podejmowali fundamentalne dla kultury ko艅ca XX wieku tematy.
Wszystkie seanse odb臋d膮 si臋 w studyjnym kinie Amok w Gliwicach (scena Bajka), po projekcji film贸w b臋dzie mo偶na spotka膰 si臋 z ich tw贸rcami.