Trwa ładowanie...
13-11-2009 15:10

6. Festiwal Filmowy Camera Silesia w Gliwicach

6. Festiwal Filmowy Camera Silesia w GliwicachŹródło: Jupiter
d3xrc97
d3xrc97

Najbardziej znane utwory Tadeusza Różewicza powstały wtedy, gdy poeta mieszkał - przez prawie 20 lat - w Gliwicach - przypominają organizatorzy rozpoczynającego się w piątek w tym mieście 6. Festiwalu Filmowego Camera Silesia. Premiera filmu o gliwickim okresie życia Różewicza będzie głównym wydarzeniem imprezy.

Tegoroczna edycja festiwalu, organizowanego od sześciu lat przez miejscowe muzeum i teatr muzyczny, poświęcona jest pisarzom i poetom, którzy byli lub nadal są związani z Gliwicami. Poza Tadeuszem Różewiczem to m.in. Adam Zagajewski, Julian Kornhauser czy Andrzej Szuba. Inspiracją dla organizatorów był najnowszy literacki Rocznik Muzeum w Gliwicach, który porusza tę tematykę.

Festiwal zainauguruje w piątkowy wieczór premiera filmu "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego.

"To pierwszy taki obraz, dzięki któremu będziemy mogli dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów o gliwickim etapie życia poety. Jak dotąd Różewicz nigdy nie wypowiadał się na temat 20 lat spędzonych w Gliwicach" - powiedziała PAP Krystyna Goczał z gliwickiego muzeum.

d3xrc97

Poza tytułowym bohaterem, w filmie o poecie opowiadają m.in. krewni, przyjaciele, zagraniczni tłumacze oraz znane postaci polskiej kultury - Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz i Krzysztof Penderecki.

88-letni dziś Różewicz, którego przez wiele lat wymieniano jako kandydata do literackiej Nagrody Nobla, mieszkał w Gliwicach od 1949 do 1968 r. To właśnie tam powstały takie dramaty jak: "Kartoteka" - uznawana za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury i europejskiego teatru, "Grupa Laokoona" czy "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja".

W tym czasie opublikowano też wiele tomików jego poezji, m.in. "Czerwona rękawiczka", "Pięć poematów", "Nasz starszy brat", "Rozmowa z księciem", "Głos anonima", "Nic w płaszczu Prospera" czy "Twarz".

Festiwal potrwa do niedzieli. W tym czasie będzie można zobaczyć też dwa inne poświęcone poecie filmy: literacki portret "Różewicz jest Różewiczem, jest Różewiczem, jest Różewiczem" oraz "O trwaniu, o przemijaniu" - telewizyjny wywiad z cyklu "Rozmowy na koniec wieku", którego goście podejmowali fundamentalne dla kultury końca XX wieku tematy.

Wszystkie seanse odbędą się w studyjnym kinie Amok w Gliwicach (scena Bajka), po projekcji filmów będzie można spotkać się z ich twórcami.

d3xrc97
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xrc97