Trwa ładowanie...

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

Share
8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
Źródło: Jakub Lech
d3t0n7k

Przed nami 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator, najważniejszego festiwalu animacji w Polsce. W ciągu 7 festiwalowych dni publiczność będzie miała okazję uczestniczyć w kilkudziesięciu wydarzeniach, prezentujących kilkaset produkcji z całego świata. Znajdziemy wśród nich zarówno filmy awangardowe, jak i mainstreamowe, zrealizowane we wszystkich technikach animacji.

Do Poznania przyjadą animatorzy i animatorki oraz ludzie związani ze światem filmu animowanego. Festiwal to jednak nie tylko retrospektywy uznanych mistrzów i mistrzyń animacji, pokazy filmowe z muzyką na żywo, warsztaty i wykłady, ale przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, czyli przegląd aktualnych trendów w animacji i najnowszych produkcji ze świata. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 10- 16 lipca, ale już od 7 lipca widzowie będą mieli szansę obejrzeć filmy, które nie przeszły selekcji konkursowej i wybrać jeden z nich, który z dziką kartą stanie do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.

W konkursie Animatora weźmie udział kilkadziesiąt produkcji, wybranych z ponad 700 propozycji, nadesłanych z 60 krajów. Konkurs jest dobrą okazją, by przyjrzeć się temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji, co zawsze podkreśla dyrektor artystyczny Marcin Giżycki, który o konkursie mówi, że „jest sercem tego festiwalu i daje okazję zapoznać się z bieżącymi trendami w animacji światowej.” Nadesłane filmy dotykają różnorodnych tematów i zrealizowane są w różnorodnych technikach, w tym m.in. animacji rysunkowej, piaskowej, lalkowej, plastelinowej, bezkamerowej czy wycinankowej, z wykorzystaniem technik animacji 3D, pikselacji i rotoskopii. Filmy krótkometrażowe oceniać będzie międzynarodowe jury w składzie: Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, współpracujący z takimi reżyser(k)ami, jak Ryszard Antoniszczak, Jerzy Kucia, Marek Serafiński, czy Alina Skiba, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego, autor wielu książek, w tym tłumaczonej na kilka języków
„Cartoons − 100 Years of Cinema Animation”, laureat Award for Outstanding Achievement in Animation Theory na Animafest w Zagrzebiu i Katarina Minichova – dyrektorka programowa Biennale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią: polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, związany z "Gazetą Wyborczą" oraz miesięcznikiem "Kino", Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka i performerka, łącząca animację z tańcem oraz David Dinnell – Dyrektor Programowy Ann Arbor Film Festival.

d3t0n7k

O tym, kto otrzyma statuetkę Złotego Pegaza i 45 000 zł nagrody dowiemy się na Ceremonii zamykającej festiwal. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie pokaz, zrealizowanych w konwencji czarnej komedii, filmów z „Psiej” serii Billa Plymptona, czyli „Guard Dog”, „Guide Dog”, „Hot Dog” i „Horn Dog”z muzyką Marcina Maseckiego.

Tegoroczny festiwal w dużej mierze poświęcony będzie animacji niemieckiej, a w szczególności filmowi absolutnemu - eksperymentalnemu kierunkowi niemieckiego kina awangardowego z okresu ekspresjonizmu. Dzięki współpracy z Goethe Institut obejrzymy m.in. rekonstrukcję pierwszego pokazu „filmów absolutnych”, zorganizowanego przez Novembergruppe w UFA-Theatre w Berlinie w 1925 roku, w programie którego znalazły się filmy pionierów filmu abstrakcyjnego (zwanego „absolutnym”): Waltera Ruttmanna, Vikinga Eggelinga, Hansa Richtera oraz, gościnnie, francuskich twórców awangardowych: René Claira i Fernanda Légera. Uzupełnieniem pokazu będzie drugi zestaw filmów, zwanych „strukturami muzycznymi”, czyli współczesne obrazy, nawiązujące do idei „filmu absolutnego”, który z założenia łączył rytm kadrów z ich plastyką, opartą zarówno na abstrakcji jak i malarstwie przedstawiającym.

10-16.07.2015, Poznań

W tym roku przypada również 60-ta rocznica założenia niemieckiej, państwowej wytwórni DEFA, która wyprodukowała około 700 filmów fabularnych, 750 filmów animowanych oraz 2250 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Enerdowskie filmy animowane, produkowane w DEFA, cieszyły się popularnością również poza granicami NRD. Na festiwalu obejrzymy wybrane, krótkometrażowe filmy, zrealizowane w tej wytwórni.

d3t0n7k

Znaczącą reprezentację na festiwalu będzie miała również amerykańska animacja. Obejrzymy m.in. surrealistyczne filmy Suzan Pitt - amerykańskiej animatorki i malarki, której prace znajdują się w stałych kolekcjach m.in. Walker Art Center, Filmmuseum w Amsterdamie i The Museum of Modern Art (MoMA), gdzie w 2006 roku odbyła się jej retrospektywa. Stworzony przez Pitt film „Szparag”, który pokażemy na pokazie poświęconym jej twórczości, zdobył pierwszą nagrodę na festiwalach w Oberhausen, Atlanta, Baltimore oraz na Ann Arbor Film Festival i jest jednym z najważniejszych filmów w historii kina kobiet, a także jednym z 50 najważniejszych filmów animowanych ostatnich 50 lat według ASIFA.

Stany reprezentować będzie również Kathy Rose, która w swojej twórczości łączy animację z tańcem, inspirowanym sztuką japońską, teatrem nō i bunraku oraz tańcem buto. Zaprosiliśmy także Erica Goldberga, animatora związanego zarówno z Warner Bros jak i Disney Studio, reżysera filmu „Pocahontas”, który obejrzymy na specjalnym pokazie w obecności autora. „Od wielkich nazwisk roi się też w pokazie „Pierwsze kroki sław” przygotowanym dla nas przez znanego producenta Rona Diamonda, który także będzie doradzać, jak zrobić film z szansami na Oscara (spotkanie „Pomyśl o Oscarze”)” - dodaje dyrektor artystyczny Marcin Giżycki. Widzowie Animatora będą mieli również okazję spotkać się z Raoulem Servais, urodzonym w 1928 roku, autorem kilkunastu filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych, laureatem wielu nagród, m.in. na Festiwalu Filmowym w Wenecji, Cannes oraz w Annecy. Obejrzymy m.in. jego pełnometrażowy film „Taxandria”.

Atrakcją tegorocznej edycji festiwalu będzie z pewnością polska premiera wyprodukowanego m.in. przez Salmę Hayek filmu „Kahlil Gibran's The Prophet”, zrealizowanego na podstawie książki Kahlila Gibrana przez plejadę gwiazd światowej animacji, m.in. Rogera Allersa - reżysera „Króla Lwa”, Irlandczyka Tomma Moore’a - dwukrotnie nominowanego do Oscara, laureatkę tej nagrody – Joan C. Gratz, Billa Plymptona, czy Michała Sochę.

d3t0n7k

Jak co roku ważnym elementem festiwalu będzie muzyka – zobaczymy filmy w towarzystwie muzyki granej na żywo oraz wysłuchamy koncertów w towarzystwie animacji. Improwizować będą zarówno muzycy, jak i animatorzy i animatorki. Festiwal otworzy „dIP” - performens audiowizualny autorstwa Jakuba Lecha i Bogumiła Misali, należących do interdyscyplinarnej formacji IP Group z Wrocławia. Wystąpią również Grzegorz Pleszyński z Jerzym Mazzollem i Sławomirem Szudrowiczem (projekt „Dźwięk buduje obraz”) oraz bracia Tkacze, czyli Mikołaj i Piotr, którzy w przestrzeni Kolektywu 1a zmierzą się z rodzinnymi napięciami przy pomocy sztuk audiowizualnych („Muzyka rysująca”). W Poznaniu wystąpi również brytyjski duet Sculpture. Performanse z ich udziałem to niecodzienna dawka muzyki elektronicznej oraz sztuki kinetycznej, satyrycznych rysunków, abstrakcyjnej animacji i audiowizualnych prac wykonanych techniką cut-up.

W nocnym kinie, oprócz wspomnianej już „Taxandrii” Raoula Servais, obejrzymy: „Mojego psa Tulipa” Sandry i Paula Fierlingerów – opowieść o przyjaźni dojrzałego mężczyzny z jego owczarkiem niemieckim, z głosami Christophera Plummera, Isabelli Rossellini i Lynn Redgrave. Zobaczymy również „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” laureata Oscara – Michela Gondry'ego, czyli animowany dokument będący zapisem rozmowy reżysera z filozofem na temat jego poglądów oraz naukowych teorii, a także nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową „Kongres” Ariego Folmana – wizjonerską produkcję opartą na motywach „Kongresu futurologicznego” Stanisława Lema z Robin Wright w roli głównej. Wyświetlimy również nominowany m.in. do Oscara, Złotego Globu i Złotego Lwa „Zrywa się wiatr” Hayao Miyazaki'ego – historię Jirô Horikoshiego, który projektował japońskie myśliwce podczas II wojny światowej oraz zestaw filmów „Polska Animacja Gatunkowa”, przygotowany przez Jerzego Armatę, a w nim m.in. „Mały western” Witolda Giersza, „Gorejące
palce” Daniela Szczechury, „Bankiet” Zofii Oraczewskiej i „Film grozy” Juliana Józefa Antonisza.

Festiwalowi towarzyszyć będzie bogaty program warsztatów i wykładów z zakresu teledysku animowanego, animacji w grach komputerowych czy też warsztaty z krytyki dziennikarskiej filmu animowanego. Podobnie jak w zeszłym roku gościć będziemy międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną „Animowany Nieznany – twórcy animacji wobec problemu Innego”, której „celem jest przyjrzenie się sposobowi ukazywania w animacji problemów rasowych oraz wszelkiego rodzaju mniejszości społecznych i jednostek wykluczonych” - mówi Marcin Giżycki.

Specjalny program dla najmłodszych - Animator dla dzieci – przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach oraz pokazach filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych.

Autorem plakatu tegorocznej edycji jest Jakub Lech, artysta wizualny, vj, twórca animacji, projekcji teatralnych, krótkich form filmowych i instalacji interaktywnych. Absolwent Wydziału Grafiki ASP we Wrocławiu, współzałożyciel Identity Problem Group.

d3t0n7k

Podziel się opinią

Share
d3t0n7k
d3t0n7k