Trwa ładowanie...
dcvbq3o

8. Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych: Znamy wyniki selekcji filmów konkursowych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
8. Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych: Znamy wyniki selekcji filmów konkursowych
(East news)
dcvbq3o

W tym roku już po raz ósmy będziemy mieli okazję przyjrzeć się z bliska temu, co aktualnie dzieje się w świecie animacji. W Poznaniu odbędzie się bowiem 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator, a wraz z nim Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który, jak mówi dyrektor artystyczny Marcin Giżycki, jest "najważniejszym elementem programu, dzięki któremu widzowie mogą się zorientować, co dzieje się w światowej animacji".

Do konkursu zgłoszono w tym roku ponad 750 filmów, z 60 krajów. Komisja selekcyjna, w składzie: Hanna Margolis, Jerzy Armata i Piotr Muszalski, wybrała 41 filmów krótkometrażowych, które powalczą o statuetkę Złotego Pegaza. Wśród filmów, które przeszły selekcję konkursową znalazły się obrazy, wyreżyserowane przez znanych publiczności Animatora autorów takich jak: Steven Subotnick, David Ehrlich, Priit i Olga Pärn, jak również filmy młodych, debiutujących dopiero twórców i twórczyń.

"Jesteśmy dumni, że i w tym roku nadesłali nam swoje dzieła nie tylko twórcy młodzi, zaczynający dopiero karierę, ale również ci uznani i nagradzani na innych festiwalach"- mówi dyrektor, Marcin Giżycki.

dcvbq3o

Do konkursu zaproszonych zostało ponadto 8 filmów, w tym nowe produkcje *Jerzego Kuci, Suzan Pitt – której retrospektywę obejrzymy na tegorocznym festiwalu oraz Theodore'a Usheva – bułgarskiego twórcy, mieszkającego na stałe w Kanadzie, którego filmy zachwyciły widzów Animatora 2013.

W konkursie filmów pełnometrażowych o główną nagrodę, w wysokości 45 000 zł, powalczy 5 filmów: wykorzystujący motyw Kalifornijskiej pustyni "Eden's Edge" Gerharda Tremla i Leo Calice, zrealizowany na podstawie "Małej syrenki" Hansa Christiana Andersena "Little from the Fish Shop" Jana Baleja, opowiadający historię tancerki flamenco – Trini i jej ośmioletniego, opętanego przez złe moce, syna Damiana "Possessed" Samuela (Sama) Orti, polityczny thriller o walczącym o prawa człowieka we współczesnej Kolumbii adwokacie , czyli "Sabogal" Sergio Mejía Forero i Juana Jose Lozano oraz będący biografią kanadyjskiego twórcy "Seth's Dominion" Luca Chamberlanda.

Zwycięzców poznamy na Gali zamykającej festiwal, *która odbędzie się 16 lipca w CK Zamek w Poznaniu. Wręczeniu nagród towarzyszyć będzie pokaz zrealizowanych w konwencji czarnej komedii filmów z "Psiej" serii Billa Plymptona, czyli: "Guard Dog" (nominowany do Oscara w 2005 r.), "Guide Dog", "Hot Dog" i "Horn Dog", do których muzykę na żywo wykona Marcin Masecki – pianista, kompozytor, absolwent prestiżowej Berklee College of Music w Bostonie, laureat wielu nagród, w tym "Mateusza Trójki" oraz Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Rozrywkowa. nominowanych do Oscara w 2005 roku.

Filmy krótkometrażowe oceni jury w składzie *Marek Wilczyński – mieszkający w USA kompozytor i wykonawca, współpracujący z takimi reżyser(k)ami, jak Ryszard Antoniszczak, Jerzy Kucia, Marek Serafiński, czy Alina Skiba, Giannalberto Bendazzi – włoski teoretyk filmu animowanego, autor wielu książek, w tym tłumaczonej na kilka języków "Cartoons − 100 Years of Cinema Animation", laureat Award for Outstanding Achievement in Animation Theory na Animafest w Zagrzebiu i Katarina Minichova – dyrektorka programową Bienniale Animacji w Bratysławie. Pełnometrażowe produkcje ocenią: polski krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Tadeusz Sobolewski, związany z "Gazetą Wyborczą" oraz miesięcznikiem "Kino", Kathy Rose – wybitna amerykańska animatorka, łącząca animację z tańcem oraz David Dinnell – dyrektor artystyczny Ann Arbor Film Festival.

dcvbq3o

Najlepszy film krótkometrażowy otrzyma nagrodę GRAND PRIX/ Złotego Pegaza w wysokości 45 000 zł. Przyznane zostaną również takie nagrody, jak: Srebrny i Brązowy Pegaz (odpowiednio: 25 000 zł i 15 000 zł) oraz nagrody specjalne: za film muzyczny/ muzykę (10 000 zł), za film pełnometrażowy (45 000 zł) oraz za najlepszy polski film krótkometrażowy - Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich (10,000 zł) i za szczególne walory artystyczne - Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka (5,000 zł) oraz Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za Najlepszy Film Studencki.

dcvbq3o

Podziel się opinią

Share
dcvbq3o
dcvbq3o