Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
11-08-2020 09:50

9 sierpnia ruszyła 13. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu

Najnowsze polskie kino krótkometrażowe, warsztaty dla młodych filmowców, debaty i spotkania branży filmowej – wszystko to w bezpiecznej atmosferze przestrzegania obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. W niedzielę 9 sierpnia ruszyła 13. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu.

9 sierpnia ruszyła 13. edycja Ogólnopolskich Spotkań Filmowych Kameralne Lato w Radomiu
d2oln1r
d2oln1r

Informacja prasowa Kameralne lato

„Spotykamy się w trudnych czasach. Powoli poznajemy “nową normalność” i zaczynamy sobie uświadamiać, że czasy sprzed koronawirusa prędko nie wrócą. Jak każdy kryzys, także i ten jest jednak pewną szansą. To może być katalizator pozytywnych przemian – stąd towarzyszące tegorocznej edycji festiwalu hasło OD NOWA”

9 sierpnia festiwal otworzyła parada zabytkowych samochodów, którą współorganizuje Stowarzyszenie Radomskie Klasyki – grupa motoryzacyjnych zapaleńców pod opieką założyciela Błażeja Nogalskiego. To wyjątkowa możliwość spojrzenia na miasto zza szyb zabytkowych fordów, chevroletów czy poczciwego Fiata 125p.

Tego samego dnia pokazem kultowego thrillera „Siedem” w reżyserii Davida Finchera rozpoczęła się sekcja plenerowych darmowych pokazów „Niebo nad Radomiem”. W ramach kolejnych wieczornych pokazów obejrzymy prawdziwe perełki kina sensacyjnego – „Infiltrację” Martina Scorsese, „Miami Vice” Michaela Manna oraz „Fargo” braci Coen. Ten ostatni pokaz to prawdziwa gratka – kino samochodowe!

10 sierpnia na konferencji prasowej spotkali się z dziennikarzami przedstawiciele Miasta Radomia, Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu oraz opiekunowie artystyczni programów edukacji filmowej KAMERALNEGO LATA w trakcie śniadania prasowego. O swojej pracy z młodzieżą podczas międzynarodowych warsztatów „FAST - Film Art for Social Transformation“ opowiedzieli Anna Morawiec, Piotr Dylewski, Kordian Kądziela, Karim Kourani i Marek Pawlikowski. W warsztatach obok młodych twórców filmowych z Polski bierze udział młodzież z Włoch, Francji i partnerskiego miasta Radomia w Niemczech – Magdeburga. Przed nimi trudne, ale ekscytujące zadanie – tydzień na stworzenie filmowej reklamy społecznej inspirowanej jednym z wybranych tematów z zakresu profilaktyki społecznej. Mowa nienawiści, cyberprzemoc czy bezpieczeństwo drogowe i zagadnienia związane z alkoholizmem – to tylko niektóre z tematów. Obok warsztatów dotyczących pracy z kamerą młodzież spotkała się także m.in. z Mariuszem Wielochą z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, by poznać wytyczne dla uczestników imprez edukacyjnych w trakcie epidemii Covid-19 w Polsce.

d2oln1r

„Uważamy, że najważniejsze w kampanii społecznej jest włożenie być może żmudnego i niekoniecznie miłego wysiłku w zrozumienie tematu. Co to tak naprawdę znaczy „mowa nienawiści”? Gest niewerbalny też jest mową nienawiści. Temat jest na tyle szeroki, że bardzo trudno jest stworzyć spot czy kampanię społeczną, który będzie dotyczyć całości czy będzie skierowany do wszystkich. W związku z tym prace nad stworzeniem konkretnego, silnie perswazyjnego przekazu jest dla nas najważniejszym punktem. Moją rolą jest tutaj asystowanie przy narodzinach pomysłu. Bardzo ważne jest dla mnie to, że kampanie społeczne tworzone w międzynarodowej grupie mają ogromną moc. W każdym z krajów biorących udział w warsztatach problemy społeczne są różne. W związku z tym wymiana doświadczeń też jest częścią naszego poznawania się, a wartością staje się stworzenie wspólnoty” – podkreślała Anna Morawiec podczas konferencji prasowej.

13. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO odbywają się w Radomiu w dniach 9 – 15 sierpnia. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie FILMFORUM. Wydarzenie jest jedynym festiwalem filmowym w Polsce organizowanym w ścisłej współpracy z polskimi służbami mundurowymi, w tym przede wszystkim z Komendą Wojewódzką Policji z siedzibą w Radomiu. Współorganizatorami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej oraz ŁAŹNIA – Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Festiwal współfinansują: Miasto Radom, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Informacja prasowa Kameralne lato

d2oln1r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oln1r

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj