Trwa ładowanie...
dsoclp4

Abigail Breslin

Najnowsze informacje
4.0
(236 głosów)
Oceń:
dsoclp4

Jedna z największych, dziecięcych gwiazd kina amerykańskiego, która na kartach historii kina zapisała się jako jedna z najmłodszych aktorek nominowanych do Oskara. Zaszczytne wyróżnienie przyniosła jej świetna, pierwszoplanowa kreacja w głośnej, obsypanej nagrodami komedii „Mała Miss”.

Urodziła się 14 kwietnia 1996 roku w Nowym Jorku, jako młodsza siostra Spencera Breslina - starszego o cztery lata aktorka dziecięcego.
Karierę na ekranie zaczynała od występów w reklamach. Przełom nastąpił w 2002 roku, kiedy reżyser M. Night Shyamalan dostrzegł potencjał zdolnej ośmiolatki i zaangażował ją do swojego filmowego projektu.
W ten sposób zadebiutowała u boku takich gwiazd, jak Mel Gibson, czy Joaquin Phoenix w głośnym horrorze „Znaki”, zdobywając pierwszą nominację do Young Artist Award oraz uznanie i powodzenie wśród filmowców.

W samym 2004 roku wzięła udział w czterech produkcjach filmowych, z których największą sławą okryły się dwie komedie w reżyserii Garry’ego Marshalla: „Mama na obcasach” z Kate Hudson i sequel „Pamiętnik księżniczki 2: Królewskie zaręczyny” z Anne Hathaway. W obu wystąpiła u boku starszego brata, Spencera.
Poza tym zagrała główną rolę w familijnym filmie „Orzeszek” i w wyprodukowanym przez Stevena Soderbergha thrillerze „Keane” z Damianem Dewisem w roli tytułowej oraz dała gościnne występy w serialach kryminalnych „Prawo i bezprawie” i „Agenci NCIS”.

Przełomem w karierze młodej aktorki była główna role w głośnej komedii „Mała Miss” w reżyserii Jonathana Daytona i Valerie Faris (2006). Kreacja zabawnej i dość oryginalnej kandydatki do tytułu dziecięcej piękności w tej ciepłej, acz nie pozbawionej satyry komedii przyniosła młodej aktorce wiele prestiżowych nagród i nominacji, z nominacją do Oskara i nagrody BAFTA na czele.

Występ Abigail wzbudził falę zachwytów – aktorkę porównywano do słynnych poprzedniczek: Dakoty Fanning, czy nawet Drew Barrymore z okresu jej dziecięcego występu w „E.T.”. Dzięki nominacji do Nagrody Akademii, trwale zapisała się w historii kina, jako czwarta z kolei, najmłodsza aktorka wyróżniona tą prestiżową nominacją.

Sukces „Małej Miss” uczynił z Breslin jedną z najsłynniejszych, dziecięcych aktorek na świecie, zapewniając jej aktorskie zajęcie na kilka kolejnych lat.

Kontynuowała występy u boku wielkich gwiazd w filmach z gatunku komedii romantycznej („Życie od kuchni” z Catherine Zetą – Jones i Aaronem Eckhartem 2007, „Na pewno, być może” z Ryanem Reynoldsem 2008), partnerowała Jodie Foster na planie przygodowej „Wyspy Nim” (2008) i wcieliła się w tytułową bohaterkę komediowego filmu „Kit Kittredge: An American Girl”, osadzonego w Ameryce końca lat 20-tych (2008, zespołowa Young Artist Award).

Ostatnie filmy z udziałem młodej gwiazdy, to dramat Nicka Cassavetesa „Bez mojej zgody”, gdzie partneruje na planie Cameron Diaz oraz komedia/horror „Zombieland” z Woodym Harrelsonem (oba z 2009 roku).
Jest laureatką nagrody ShoWest Award z 2008 roku oraz Young Hollywood Award z 2009 roku.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsoclp4
dsoclp4
dsoclp4