Trwa ładowanie...
02-04-2015 16:20

AfryKamera 2015: Afrykańskie wizje przyszłości

AfryKamera 2015: Afrykańskie wizje przyszłościŹródło: East news
dtalbp6
dtalbp6

AfryKamera to festiwal nie tylko filmowy, co roku koncentrujemy nasze wydarzenia towarzyszące wokół wybranego kraju afrykańskiego. W tym roku chcemy przybliżyć Warszawiakom Etiopię – kraj we wschodniej Afryce, uważany za kolebkę ludzkości, cieszący się największą różnorodnością kulturową na tle innych krajów kontynentu. W związku z tym zapraszamy do świętowania z nami 10 urodzin festiwalu i wzięcia udziału w warsztatach kulinarnych, spotkaniach o architekturze oraz pokazie slajdów. Dla najmłodszych przygotowaliśmy spotkanie z cyklu AfroKids.

Specjalnie z okazji okrągłej rocznicy chcemy z jednej strony spojrzeć ku początkom festiwalu, a z drugiej rzucić nas daleko w przyszłość i zainspirować buzującym na kontynencie - i nie tylko - ruchem afrofuturystycznym. O to jak będzie wyglądać Afryka przyszłości, postanowiliśmy zapytać dzieci z Etiopii. AfryKamera i Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zaprosiły dzieci ze szkół w Addis Abebie, Hawassie, Silte oraz Adoli do wzięcia udziału w konkursie malarskim „Etiopia w roku 2100”. W konkursie wzięły udział dzieci z terenów wiejskich z bardzo niewielkich placówek szkolnych. Nagrodzimy najlepsze prace, a na ich podstawie stworzone zostaną pocztówki, których dochód ze sprzedaży zasili konto etiopskich szkół. Ponadto najbardziej wyjątkowe prace zostaną zlicytowane na afrykamerowym koncie allegro. Cały dochód ze sprzedaży pocztówek i prac zostanie przekazany szkołom i uczestnikom konkursu. Organizatorom zależy by nagrody, wyposażenie i materiały wspomagające remonty szkół nabywane były w Etiopii w ten
sposób wspierając lokalną gospodarkę. W czasie festiwalu będzie można kupić pocztówki stworzone na podstawie zwycięskich prac oraz zobaczyć oryginalne rysunki na wystawie „Etiopia 2100”.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

„Oczami ferendżi”. Spotkanie odbędzie się w środę, 22 kwietnia o godz. 16.30 w Południku Zero (ul. Wilcza 25). Wstęp wolny.

Jest w Afryce kraj, który nigdy nie został trwale skolonizowany. Jest w Afryce kraj, w którym chrześcijaństwo było już starą religią, gdy u nas nikt nie słyszał jeszcze o Chrystusie. Kraj, gdzie nocą ulice stolicy zamieniają się w bieżnie, na których młodzi chłopcy marzą o karierze olimpijskiej. Kraj oparty o nieboskłon szczytami Gór Siemen, nazywanych Dachem Afryki. Kraj, którego dumni mieszkańcy wywodzą swój rodowód od biblijnego króla Dawida. Kraj, w którym pasterz Kaldi odkrył nasiona kawy. Miejsce, gdzie semickie plemiona wymieszały się z czarnymi ludami południa, tworząc niepowtarzalną mieszankę o nazwie Etiopia. O swojej podróży po Etiopii opowie Agnes Lecznar-Wons, od kilku lat związana z biurem podróży AFRICA line oraz Incentive Care. Uzależniona od podróżowania, rzuciła codzienną rutynę by odbyć 14 miesięczną podróż dookoła świata. Odwiedziła w sumie 60 krajów, na 6 kontynentach. Często wraca do Ameryki Południowej, w Andy i Himalaje. Uwielbia wyzwania i wysokie góry. W wolnych chwilach blogerka,
pasjonatka kuchni świata i maratonka. W Afryce najbardziej lubi panoramę etiopskich gór Siemen, z perspektywy najwyższego szczytu – Ras Daszan.

Afrokids, sobota, 25 kwietnia godz. 11:00-13:00, Staromiejski Dom Kultury (ul. Rynek Starego Miasta 2). Wstęp wolny.
Warsztaty w ramach Afrokids będą miały otwartą formę. Powstanie kilka stoisk, pomiędzy którymi dzieci będą mogły się poruszać i spontanicznie wybierać to co akurat je zaciekawi. A do wyboru mają:

dtalbp6

• Nauka gry w najstarszą grę planszową - gebetę. Jest to najstarsza gra planszowa na świecie – plansze do tej wyjątkowej gry pochodzące z VI wieku n.e. zostały odkryte przez archeologów na północy Etiopii. Inspiracją do stworzenia gebety był proces obsiewania pola ziarnami. Opiera się ona na dość prostych zasadach, które jednakże wymagają umiejętności strategicznego myślenia – kombinacja ta zapewniła gebecie popularność po dziś dzień.
• Galimoto! Kenijska zabawka recyklingowa z drutu. Podczas warsztatu nauczymy się własnoręcznie konstruować Galimoto – zabawkę recyklingową z Kenii. Jest to pojazd z drutu, na którym siedzi człowieczek ubrany w kolorowe stroje. Do jego wykonania potrzebne będą: wielobarwne materiały pochodzące z recyclingu oraz dużo wyobraźni! Warsztaty poprowadzi polsko-kenijska grupa Karkandoo.
• Amharski dla dzieci. Krótka lekcja urzędowego języka Etiopii, podczas której najmłodsi zostaną wprowadzeni w meandry wyjątkowego alfabetu i eksplodujących głosek. Dzieci uczestniczące w tych warsztatach będą mogły zapisać swoje imię po amharsku, a także nauczyć się wymowy wyjątkowych dźwięków i poznać podstawowe zwroty w najpopularniejszym w Etiopii języku.

„Przez śmierć do życia”. Tajemnica Lalibeli? Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 26 kwietnia o godz. 15.00 w Południku Zero (ul. Wilcza 25) i poprowadzi je Tomasz Sowa. Wstęp wolny.
Odkąd 500 lat temu pierwsi Europejczycy dotarli do Lalibeli, wykute w skale kościoły pozostają architektonicznym fenomenem, dla którego praktycznie nie znaleziono nigdzie na świecie odpowiednika. Współcześni badacze starają się zrozumieć powód wyboru tej niezwykłej techniki budowlanej, zinterpretować szczególny styl architektury kościołów Lalibeli, a także poznać ich funkcje liturgiczne i symbolikę.

Etiopia od czasów wypraw krzyżowych fascynowała Europejczyków - choć legendy o leżącym w głębi Afryki chrześcijańskim kraju rządzonym przez potężnego króla-kapłana, który raz do roku otwiera Żelazne Bramy by uwolnić wody Nilu, okazały się niezbyt prawdziwe, Etiopia odsłoniła wiele innych fascynujących historii i miejsc, z których jednym z najbardziej niezwykłych jest Lalibela.

dtalbp6

Spotkanie będzie próbą odczytania „ścieżki dydaktycznej” w obrębie zespołu kościołów Lalibeli w świetle najnowszych badań i w relacjach podróżników.

Prezentacja działań Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w Etiopii w niedzielę, 26 kwietnia godz. 14:00, Południk Zero (ul. Wilcza 25). Wstęp wolny.

Piotr Stopka opowie o projektach, które PCPM realizuje w Etiopii. Są to szkolenia dla strażaków i projekty oświetleniowe oparte na energii słonecznej. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej zapewniło dostęp do światła zasilanego energią słoneczną już ponad 100 szkołom podstawowym położonym na pasterskich terenach Etiopii.

Warsztaty kuchni etiopskiej. Zapraszamy do zapisywania się na warsztaty w dwóch różnych terminach.

• 25.04, G.11:00, Restauracja Abisynia (Abyssinia) na Rynku Nowego Miasta 21/23. Koszt: 160 zł. Zapisy przyjmowane są pod adresem: zapisy@afrykamera.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Poprosimy o zarejestrowanie się mailem, osobom zainteresowanym prześlemy szczegóły w jaki sposób dokonać płatności.
• 26.04, G.11:00, Restauracja Abisynia (Abyssinia) na Rynku Nowego Miasta 21/23. Koszt: 160 zł. Zapisy przyjmowane są pod adresem: zapisy@afrykamera.pl. Liczba miejsc jest ograniczona. Poprosimy o zarejestrowanie się mailem, osobom zainteresowanym prześlemy szczegóły w jaki sposób dokonać płatności.

dtalbp6

Warsztaty poprowadzi Yonas Bekele Fresenbet, doświadczony kucharz i obywatel świata. Kubki smakowe „zostawił” w Etiopii. Naukę gotowania pobierał w domu rodzinnym oraz u szefów kuchni między innymi w restauracji etiopskiej TOUKOUL w Brukseli. Lubi jeść, próbować różnych kuchni, eksperymentować, uczyć się, śmiać się i bawić. Na warsztatach kuchni etiopskiej pokaże kilka najbardziej popularnych dań, takich, które goszczą w każdym etiopskim domu. Uczestnicy warsztatów nauczą się jak przygotować yndżerę, mysyr czyli pikantną soczewicę czerwoną, łagodną pastę z grochu oraz danie mięsne. Poznają również przyprawy jakich używa się w kuchni etiopskiej oraz tradycyjnie przygotować herbatę po etiopsku. Oprócz zbioru kilku przepisów, zapewnimy niepowtarzalną atmosferę oraz opowieści o tradycji i kulturze jedzenia.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/afrykamera

dtalbp6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtalbp6

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj