Trwa ładowanie...
02-10-2006 11:57

Anna Dymna i Leszek Kołakowski odebrali Medale św. Jerzego

Anna Dymna i Leszek Kołakowski odebrali Medale św. Jerzego
d16nr60

Aktorka Anna Dymnai prof. Leszek Kołakowski odebrali Medale św. Jerzego. Uroczystość odbyła się w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Medal św. Jerzego jest honorową nagrodą "Tygodnika Powszechnego", przyznawaną od 1993 roku za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym". Przyznaje go kapituła, w której obecnie zasiadają: redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki, Józefa Hennelowa, Tomasz Fiałkowski, Krzysztof Kozłowski i Henryk Woźniakowski.

Aktorka Anna Dymna, założycielka Fundacji "Mimo wszystko", uhonorowana została Medalem św. Jerzego za to, że "walczy ze smokiem obojętności i rezygnacji i przekonuje, że człowiek niepełnosprawny jest pełnoprawną osobą, która może uczyć innych miłości".

d16nr60

Profesor Leszek Kołakowski wyróżniony został "za skuteczne zmaganie się ze smokiem ideologii, intelektualnych schematów i konformizmu myślowego, za obronę zdrowego rozsądku i budowanie nowych mostów między rozumem a wiarą".

W laudacji, napisanej przez Józefę Hennelową, a odczytanej przez Krzysztofa Kozłowskiego, podkreślono, że Anna Dymna nie walczy ze smokami - "ona je oswaja". Redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki w laudacji poświęconej prof. Leszkowi Kołakowskiemu stwierdził, iż ma on ogromne zasługi w walce ze "smokiem głupoty". Głupota, jako głowa smoka, jest szczególnie trudna do odcięcia, bo ciągle zmienia swoją mordę, co chwilę inaczej wygląda i w dodatku ciągle się rusza, dlatego bardzo trudno ją utrafić celnie - mówił ks. Boniecki.

Jestem bardzo szczęśliwa - mówiła wzruszona Anna Dymna, dziękując wszystkim, w imieniu których i dzięki którym mogła odebrać medal. Także prof. Kołakowski wyraził zadowolenie, iż znalazł się w tak zaszczytnym gronie laureatów. Prof. Kołakowski z zachwytem komentował społeczną pracę Anny Dymnej.

Anna Dymna, aktorka Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, ma na koncie blisko 200 ról teatralnych i filmowych. Od 1999 roku współpracuje z Fundacją Brata Alberta w podkrakowskich Radwanowicach i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. W 2003 roku założyła Fundację "Mimo wszystko", której głównym celem jest pomoc ludziom niepełnosprawnym umysłowo i ich rodzinom.

d16nr60

Prof. Leszek Kołakowski, filozof, historyk filozofii, eseista i pisarz. Mieszka w Oksfordzie, wykładał m.in. w Yale University, Berkeley University oraz Chicago University. Jest też członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk i członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

W gronie dotychczasowych laureatów są m.in.: ks. Arkadiusz Nowak, Janina Ochojska, Jacek Kuroń, siostra Małgorzata Chmielewska, bp Tadeusz Pieronek, Marek Edelman, Tadeusz Mazowiecki, prof. Barbara Skarga, Norman Davies, Vaclav Havel, Adam Michnik i abp Józef Życiński.

d16nr60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16nr60