Aż trzy Wiktory dla Adama Małysza
Aż trzy statuetki Wiktora 2001 odebrał w poniedziałek podczas gali w warszawskim Teatrze Narodowym Adam Małysz. Wród nagrodzonych w 17. edycji konkursu znaleźli się premier Leszek Miller, Jerzy Stuhr, Janusz Gajos, Olga Lipińska.
Wikor jest nagrodą telewizyjną przyznawaną od 1985 roku. Honoruje ona wybitne osobowoci małego ekranu, ludzi którzy dzięki swej osobowoci i wiedzy zapisali się w pamięci telewidzów.
Na galę do Teatru Narodowego przyjechali przedstawiciele wiata mediów, polityki i sztuki. Po czerwonym dywanie i w blasku fleszów przekraczali próg teatru m.in. minister kultury Andrzej Celiński, Jan Englert, Jerzy Hoffman, Hubert Urbański, Katarzyna Dowbor, Jerzy Stuhr.
Niekwestionowanym królem wieczoru był jednak skromny skoczek Adam Małysz, który zdobył uznanie kapituły konkursu jako "Odkrycie telewizyjne" oraz "Sportowiec roku". Swoją nagrodę, uważaną powszechnie za najcenniejszą, przyznali wietnemu sportowcowi także telewidzowie, głosując na niego w konkursie "Wiktor publicznoci,".
To dla mnie wielki stres stać tutaj przed państwem. Moi poprzednicy, którzy odbierali nagrodę, to aktorzy, komentatorzy, piosenkarze, a ja po prostu skaczę - powiedział z wrodzoną skromnocią Małysz odbierając nagrodę. Obiecał jednak, że postara się dostarczać jeszcze wiele podobnie silnych emocji.
Wręczając Małyszowi statuetkę dla "Sportowca roku", premier Leszek Miller zauważył pewną analogię między sobą, a zwycięzcą Pucharu Świata. "Kiedy ten sportowiec odbija się od belki, a ja startuję razem z Belką, to zawsze chodzi o długi lot i miękkie lądowanie" - zauważył premier.
Rywalami Małysza do nagrody "Odkrycie telewizyjne" byli: Robert Makłowicz, Edyta Jungowska, Anita Werner i Tomasz Sekielski.
Do miana ulubieńca telewidzów pretendowali: Robert Makłowicz, Jolanta Pieńkowska, Grażyna Torbicka i Kamil Durczok.
Za polityka roku 2001 Telewizyjna Akademia Wiktorów uznała premiera Leszka Millera. Jeli chodzi o polityków, to Wiktora otrzymują zazwyczaj ci, którzy zaczynają, a nie kończą, więc wolałbym, żeby ta statuetka została mi wręczona na końcu kadencji. Być może jednak będzie to czynnik mobilizujący, by spróbować w przyszłej kadencji - powiedział podczas uroczystoci premier Miller.
Mam nadzieję, że statuetka ta jest wyrazem przekonania, że występując na srebrnym ekranie nie nudzę publicznoci i obiecuję, że w przyszłoci nie będę zadzierał nosa - dodał Miller.
Do rywalizacji o miano najbardziej cenionego polityka nominowani byli także: Leszek Balcerowicz, Marek Borowski, Andrzej Olechowski i Donald Tusk.
Za "Aktora Roku" jury uznało Janusza Gajosa, najlepszym artystą estrady został zespół Golec uOrkiestra, prezenterką roku Jolanta Pieńkowska, a najlepszym dziennikarzem Mariusz Max Kolonko.
Kolonko zaskoczył wszystkich zebranych wręczając swój bukiet kwiatów Jolancie Kwaniewskiej i dodając, że "zawsze chciał to zrobić". Kolonko podziękował swojej siostrze za to, że dając mu jako prezenty słowniki języka polskiego sprawiła, iż nie zapomniał tego języka, oraz telewizji, która dała mu szansę "rzucając wiatło reflektora za ocean".
Wiktora za "osobowoć telewizyjną" otrzymała Ewa Drzyga.
Po raz piąty statuetką Wiktora nagrodzono w poniedziałek Olgę Lipińską, tym razem jako najlepszego twórcę programu telewizyjnego.
Kapituła konkursu nagrodziła również pięć osób statuetką "Superwiktora" za całokształt twórczoci. Wród wyróżnionych znaleźli się Daniel Olbrychski, Monika Olejnik, Jerzy Stuhr, Ryszard Kapuciński oraz Jolanta Kwaniewska.