Trwa ładowanie...
17-07-2008 19:04

Bartosz Żurawiecki: Kto się boi wolności?

Bartosz Żurawiecki: Kto się boi wolności?Źródło: AKPA
d3tj455
d3tj455

Wygłaszałem kiedyś na festiwalu w Łagowie referat pod takim właśnie tytułem: „Kto się boi wolności?“. Wtedy wyszło mi na to, że boją się jej prawie wszyscy w polskiej branży filmowej. Dzisiaj można odpowiedź tę doprecyzować: a zwłaszcza Jacek Bromski.

Spieszę przypomnieć, bo może nie każdy pamięta. Jacek Bromski to reżyser, twórca niezapomnianych „Kochanków Roku Tygrysa“ i - najprawdopodobniej dożywotni - szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Bezkompromisowy artysta o światowej renomie. W książce poświęconej historii zespołu filmowego Zebra, która niedługo ukaże się na rynku, chwali się, że Hollywood chciało kupić prawa do scenariusza jego filmu „Sztuka kochania“, ale „nagle wybuchła epidemia AIDS i koniec tematu“. „Sztuka kochania“ powstała w 1989 roku, epidemia AIDS „nagle wybuchła“ gdzieś tak w roku 1983.

Ten wyprzedzający swój czas człowiek Renesansu i wszelkich innych epok, w których zawsze znakomicie potrafi się odnaleźć, postanowił właśnie wykreślić ze statutu Studia Debiutów im. Andrzeja Munka (którego, dodajmy, nie jest szefem – przynajmniej formalnie) zdanie o „nieskrępowanej wolności twórczej, inwencji i estetycznych poszukiwań najmłodszej generacji polskich filmowców“.

Słusznie. Wiadomo do czego prowadzi „nieskrępowana wolność twórcza“, zwłaszcza wolność od Jacka Bromskiego. Można np. nagle paść ofiarą jakiejś epidemii. I koniec tematu. Kto chce przeżyć w polskim kinie, ten powinien opanować sztukę kochania Jacka Bromskiego.

d3tj455

Nasz mąż opatrznościowy pragnie zresztą zadbać o zdrowie nie tylko młodych twórców, ale także młodych odbiorców. By nie złapali paskudnego wirusa via Internet, proponuje– jako szef rzeczonego Stowarzyszenia Filmowców Polskich – drakońskie kary za nielegalne ściąganie filmów i innych utworów. Nieważne, czy dla przyjemności nagrałeś sobie na dysk piosenkę Dody, czy też czerpiesz z piractwa zyski. Nieważne, że prawo powinno podjąć wyzwanie, jakie rzucają nowe technologie, a nie ślepo i nieskutecznie karać.

Bromski jest moralnie nieugięty – dzieci, ryby i widzowie nie mają głosu. Postuluje więc egzekwowanie od internautów z trefnymi plikami bezwględnych grzywien („minimum kilkaset złotych“ - a na czyje konto będą one wpływać?))
, konfiskatę sprzętu komputerowego, odcięcie od sieci. Tylko od sieci? Dlaczego nie od razu odcięcie rączek, by przestępcy nie wracali do procederu po odbyciu pokuty i nie ciągnęli na nowo, masowo kolejnych odcinków serialu o przygodach Pana Boga (tj. Jacka Bromskiego) w domu i zagrodzie.

Dziwię się jednak, że Bromski jak dotąd, nie przedstawił tych propozycji władcom swoich ukochanych Chin, kraju, którego surowe piękno tak fascynująco uchwycił w „Kochankach Roku Tygrysa“. Chińscy towarzysze lubią przecież takie stanowcze rozwiązania. Ale, widać, w Chinach Bromskiemu nie przeszkadza piractwo na masową skalę. Ani inne rzeczy. Grunt, że ze strony wolności nic mu tam nie grozi.

Niewątpliwie Państwo Środka jest dla niego drogocennym źródłem wiedzy i natchnienia. By nie rzec poligonem doświadczalnym. Z coraz większą skutecznością stosuje Jacek Bromski w polskich realiach mądrości Wschodu. Już niedługo zapanuje całkowicie – niczym chiński Imperator - nie tylko nad polskim kinem, ale także nad polskim Internetem. I wreszcie będzie jak u Pana Boga za piecem.

d3tj455
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tj455

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj