Trwa ładowanie...
19-03-2003 13:39

Bille August nakręci biografię H. Ch. Andersen'a

Bille August nakręci biografię H. Ch. Andersen'a
d3p6xma
d3p6xma

Reżyser Bille August, który musiał zrezygnować z realizacji ciekawie zapowiadającego się dramatu sensacyjnego "Without Apparent Motive", zamierza zrealizować film opowiadający o życiu i twórczości Hansa Christiana Andersena, duńskiego baśniopisarza, autora "Dziewczynki z zapałkami", "Królowej śniegu", "Brzydkiego kaczątka".

Na razie August pracuje nad scenariuszem. Nie wiadomo na razie, kiedy miałyby się rozpocząć prace na planie. Bardzo możliwe, że premiera filmu odbędzie się w roku 2005 i uświetni obchody 200. urodzin pisarza.

Hans Christian Andersen pochodził z ubogiej rodziny, od dziecka marzył o karierze aktorskiej, jednak nie dość atrakcyjne warunki fizyczne uniemożliwiły mu realizację planów.

Twórczość literacką zaczął jako nastolatek, ale swoje pierwsze dojrzałe dzieło, Improwizator (1835), napisał w wieku 30 lat. Była to powieść o karierze biednego dziecka, które mimo osiągniętych sukcesów nie potrafi uwolnić się od kompleksu niskiego pochodzenia.

Kolejne powieści, O.T. (1836) i Tylko grajek (1837), podobniejak pierwsza i późniejsze, zawierają wątki autobiograficzne.

d3p6xma

W 1835 ukazał się pierwszy zbiorek baśni Andersena, Baśnie opowiedziane dla dzieci, po czym, sukcesywnie, w formie zeszytów, wychodziły kolejne części, które złożyły się na cykl 150 baśni. Źródłem inspiracji były dla pisarza: folklor oraz tradycja hiszpańska. Królowa śniegu (1844) i Brzydkie kaczątko (1843) zrodziły się w wyobraźni autora. Ostatni z wymienionych utworów odczytano jako metaforę losu samego pisarza, który podsumował baśń w słowach: Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jajka.

Łączące tendencje - romantyczne i realistyczne, baśnie Andersena urzekają prostotą fabuły i stylu, a jednocześnie głębią refleksji. Pełne ciepła i sentymentalnego humoru, niosą optymistyczne przesłanie. Stały się ulubioną lekturą dla dzieci i dorosłych.

d3p6xma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3p6xma