Bolek i Lolek ponownie przed sądem
Sąd Apelacyjny w Katowicach będzie musiał ponownie zająć się sprawą praw autorskich do postaci z popularnej kreskówki Bolka i Lolka (zdj. promo DVD).
12.03.2003 10:59
We wtorek Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie, według którego prawa te należą się po równo Alfredowi Ledwigowi, Leszkowi Lorkowi i Władysławowi Nehrebeckiemu - czytamy w serwisie PAP. O kasację orzeczenia sądu w Katowicach wniósł w imieniu Alfreda Ledwiga mec. Ryszard Siciński. Jego zdaniem Nehrebeckiemu, który był reżyserem i dyrektorem bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, przysługują prawa autorskie na innym polu eksploatacji niż prawo do wykorzystywania statycznych wizerunków Bolka i Lolka.
Autorami pierwowzoru plastycznej koncepcji postaci Bolka i Lolka w statycznym ujęciu są niewątpliwie Alfred Ledwig i nieżyjący Leszek Lorek. Trzeba rozróżnić sam projekt statycznych postaci, do których stosuje się osobne prawo, a ich późniejsze wykorzystywanie w animacji - powiedział PAP mec. Siciński. Sąd Najwyższy jest tego samego zdania.
W Katowicach będzie więc jeszcze raz rozpatrywany wyrok Bielskiego Sądu Okręgowego z 2000 roku. Uznano wtedy, iż autorem pierwowzoru plastycznej koncepcji postaci Bolka i Lolka w statycznym ujęciu są Alfred Ledwig i nieżyjący Leszek Lorek (od którego Ledwig odkupił jego część praw do postaci Bolka i Lolka), Nehrebecki zaś nie jest autorem pierwowzoru.
Apelację od tego wyroku wnieśli potomkowie Nehrebeckiego. W styczniu 2002 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że projekt postaci i animacja stanowią całość i w związku z tym udział w prawach majątkowych powinien dzielić się po równo między Alfreda Ledwiga, Leszka Lorka i Władysława Nehrebeckiego.
Niesnaski pomiędzy Ledwigiem i Nehrebeckim powstały niemal zaraz po sukcesie pierwszego filmu o Bolku i Lolku na Festiwalu Filmów Rysunkowych w Gottwaldowie. W 1972 roku Alfred Ledwig wystąpił do sądu o ustalenie autora postaci Bolka i Lolka. Po długim procesie zdecydowano, że autorem postaci są Ledwig, Lorek i Nehrebecki. Obecnie Ledwig posiada obywatelstwo niemieckie. Z kraju wyjechał w latach 80. Otrzymał paszport w jedną stronę pod warunkiem zrzeczenia się praw do Bolka i Lolka na rzecz Studia Filmów Rysunkowych. W Niemczech odwołał jednak swoje zrzeczenie, twierdząc, że było złożone pod przymusem. Teraz do Polski przyjeżdża jedynie na rozprawy.
Pierwszy odcinek przygód Bolka i Lolka powstał w 1962 r. Nosił tytuł "Kusza". Od tego czasu zrealizowano ponad 150 siedmiominutowych odcinków.