Trwa ładowanie...
d2zbnsk

Bracia Karamazow

Najnowsze informacje
3.3
(32 głosy)
Oceń:
d2zbnsk

Historia rozgrywa się we współczesnej Polsce. Do Krakowa przyjeżdża zespół praskich aktorów z reżyserem przedstawienia (Roman Luknár) na czele, żeby podczas alternatywnego festiwalu w nietradycyjnej przestrzeni stalowni wystawić sceniczną adaptację dzieła Dostojewskiego "Bracia Karamazow".

Sztuka teatralna, której podstawą jest dochodzenie w sprawie ojcobójstwa, opowiada historię rozpustnika i cynika Fiodora Karamazowa (Ivan Trojan) i jego czterech synów - gwałtownego Dymitra (David Novotný), intelektualisty Iwana (Igor Chmela), pokornego Aloszy (Martin Myšička) i nieślubnego syna Smierdiakowa (Radek Holub). O zabicie ojca i sprzeniewierzenie pieniędzy zostaje oskarżony najstarszy syn Dymitr.

W historię wplątane są także dwie kobiety - namiętna Gruszeńka (Lenka Krobotová) i cnotliwa Katarzyna (Michaela Badinková). W dramacie teatralnym, naładowanym emocjami - miłością, zazdrością, nienawiścią, stawia się kwestie wiary, nieśmiertelności i zbawienia ludzkiej duszy. Jest tu wprowadzony temat szukania Boga, dążenie, żeby udowodnić lub odrzucić jego istnienie. Jest z tym połączona refleksja, że o ile Bóg nie istnieje, wszystko jest dozwolone.

Na tle próby teatralnej obserwujemy losy zespołu aktorskiego, komiczne przygody aktorów i reżysera. Do fabuły przenika także osobista tragedia jednego z widzów, który wyraża niezwykłe życzenie. Prosi aktorów, żeby zagrali tylko dla niego. Próba przemienia się w porywające przedstawienie, gdy aktorzy występują dla jednego widza. Nagle największy dramat nie przebiega na scenie, ale na widowni...

"Bracia Karamazow", film, którego podtytuł, według reżysera Petra Zelenki, mógłby brzmieć "Żyjemy jak zwierzęta, ale chcemy się modlić", jest dramatem o moralności, naturze człowieka, ludzkim sumieniu, winie, karze i przebaczeniu. Film nie jest tylko analizą psychologiczną spustoszonej rosyjskiej duszy, ale podejmuje aktualny temat odpowiedzialności człowieka za swoje czyny. "Interesuje mnie motyw odpowiedzialności intelektualisty za idee, które sam głosi, do tego w społeczeństwie, które utraciło wiarę w Boga i wraz z tym także podstawowe instynkty moralne. Co się stanie, gdy w imię naszych idei, według naszych wskazówek, ktoś zabije innego człowieka? Jesteśmy za to odpowiedzialni? Mówiąc po prostu: Czy inteligent jest odpowiedzialny za zachowanie durniów? To da się odnieść także do współczesnego społeczeństwa. Czescy politycy są takimi Smierdiakowami, którzy pod płaszczykiem źle rozumianej idei demokracji dopuszczają się ciężkich przestępstw. A my co? Jesteśmy za to odpowiedzialni?", dodaje Petr Zelenka.
[opis: strona oficjalna]

Bracia Karamazow
Tytuł oryginalny

Karamazovi

Gatunek

dramat, komedia

Kraj produkcji

Polska

Rok produkcji

2008

Data światowej premiery

06.02.2009

Czas trwania

110 min.

Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zbnsk
d2zbnsk
d2zbnsk