Trwa ładowanie...
d2fjp1o

Branko Lustig nie żyje. Był producentem "Listy Schindlera" i "Gladiatora"

Branko Lustig zmarł 14 listopada w wieku 87 lat. Był bardzo znanym hollywoodzkim producentem, który odebrał Oscara za "Gladiatora" i "Listę Schindlera".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Znany producent filmowy Branko Lustig nie żyje
Znany producent filmowy Branko Lustig nie żyje (Materiały prasowe)
d2fjp1o

Branko Lustig był znanym hollywoodzkim producentem filmowym, który dzielił swoje życie pomiędzy Los Angeles i Chorwację. Mężczyzna zmarł 14 listopada, jednak dokładna przyczyna śmierci nie została podana. Branko Lustig odebrał dwa Oscary, za "Listę Schindlera" i "Gladiatora".

Steven Spielberg napisał specjalne oświadczenie przedrukowane przez portal Deadline, by uczcić pamięć Lustiga:

"Wieść o śmierci Branko złamała moje serce. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się, by przedyskutować "Listę Schindlera", nalegał by jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy".

d2fjp1o

W oświadczeniu możemy również przeczytać:

"Zakasał rękaw, by pokazać swój tatuaż z Auschwitz. Stałem bez słowa i nasza wspaniała przyjaźń trwająca prawie trzy dekady narodziła się w tym intymnym momencie. Przeżył horror Holocaustu, swoją osobistą podróż i triumf nadziei oraz determinacji — historię, która dla dzisiejszych dzieciaków jest niewyobrażalna. Naprawdę będziemy za nim tęsknić".

Russell Crowe również napisał na Tweeterze o śmierci znanego producenta:

"Ależ wspaniałe życie prowadził. Od horroru II wojny światowej do dwóch nagród Akademii Filmowej. Kiedyś powiedział mi: Dużo się ze mną nie zgadzasz, ale zawsze będziesz moim przyjacielem, kiedy będę cię potrzebował. Tak. Kocham cię Branko. Zawsze będę twoim przyjacielem".

d2fjp1o

Branko Lustig – kim był?

Branko Lustig urodził się w rodzinie chorwackich Żydów w 1932 r. Duża część jego rodziny nie przeżyła II wojny światowej. Sam Branko Lustig był w obozie w Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Udało mu się przeżyć Holocaust.

Karierę w świecie filmu Lustig rozpoczął jako kierownik reżysera przy filmie "Nie odwracaj się, synu" (1953). Później współpracował przy takich obrazach jak "Wybór Zofii", "Skrzypek na dachu" czy "Wojna i pamięć".

W latach 90. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał Stevena Spielberga. Razem z reżyserem powrócił do Europy, by nakręcić "Listę Schindlera". Obaj panowie pojawili się na scenie, by odebrać Oscara. Branko Lustig wypowiedział wtedy znamienne słowa — Przeszedłem długą drogę z Auschwitz na tę scenę.Ci, którzy zginęli, zobowiązali mnie – jeśli przeżyję – do opowiedzenia tej historii.

d2fjp1o

Drugiego Oscara w karierze producenckiej Branko Lustig zdobył razem z Douglasem Wickiem oraz Davidem Franzonim za film "Gladiator" z Russellem Crowem. Brał również udział przy produkcji takich znanych tytułów jak "Peacemaker", "Hannibal", "Królestwo niebieskie" czy "American Gangster".

W 2008 r. odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Tolerancji odbywającego się w Zagrzebiu (Chorwacja), którego Branko Lustig był przewodniczącym.

d2fjp1o

Podziel się opinią

Share

d2fjp1o

d2fjp1o