Branko Lustig nie żyje. Był producentem "Listy Schindlera" i "Gladiatora"

Branko Lustig zmarł 14 listopada w wieku 87 lat. Był bardzo znanym hollywoodzkim producentem, który odebrał Oscara za "Gladiatora" i "Listę Schindlera".

Branko Lustig nie żyje. Był producentem "Listy Schindlera" i "Gladiatora"
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Tatiana Naklicka

Branko Lustig był znanym hollywoodzkim producentem filmowym, który dzielił swoje życie pomiędzy Los Angeles i Chorwację. Mężczyzna zmarł 14 listopada, jednak dokładna przyczyna śmierci nie została podana. Branko Lustig odebrał dwa Oscary, za "Listę Schindlera" i "Gladiatora".

Steven Spielberg napisał specjalne oświadczenie przedrukowane przez portal Deadline, by uczcić pamięć Lustiga:

"Wieść o śmierci Branko złamała moje serce. Moje myśli są z jego rodziną i przyjaciółmi. Kiedy pierwszy raz spotkaliśmy się, by przedyskutować "Listę Schindlera", nalegał by jego poprzednie zasługi były bez znaczenia, a jedyną wartość miały jego kwalifikacje do tej pracy".

W oświadczeniu możemy również przeczytać:

"Zakasał rękaw, by pokazać swój tatuaż z Auschwitz. Stałem bez słowa i nasza wspaniała przyjaźń trwająca prawie trzy dekady narodziła się w tym intymnym momencie. Przeżył horror Holocaustu, swoją osobistą podróż i triumf nadziei oraz determinacji — historię, która dla dzisiejszych dzieciaków jest niewyobrażalna. Naprawdę będziemy za nim tęsknić".

Russell Crowe również napisał na Tweeterze o śmierci znanego producenta:

"Ależ wspaniałe życie prowadził. Od horroru II wojny światowej do dwóch nagród Akademii Filmowej. Kiedyś powiedział mi: Dużo się ze mną nie zgadzasz, ale zawsze będziesz moim przyjacielem, kiedy będę cię potrzebował. Tak. Kocham cię Branko. Zawsze będę twoim przyjacielem".

Branko Lustig – kim był?

Branko Lustig urodził się w rodzinie chorwackich Żydów w 1932 r. Duża część jego rodziny nie przeżyła II wojny światowej. Sam Branko Lustig był w obozie w Auschwitz-Birkenau oraz Bergen-Belsen. Udało mu się przeżyć Holocaust.

Karierę w świecie filmu Lustig rozpoczął jako kierownik reżysera przy filmie "Nie odwracaj się, synu" (1953). Później współpracował przy takich obrazach jak "Wybór Zofii", "Skrzypek na dachu" czy "Wojna i pamięć".

W latach 90. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznał Stevena Spielberga. Razem z reżyserem powrócił do Europy, by nakręcić "Listę Schindlera". Obaj panowie pojawili się na scenie, by odebrać Oscara. Branko Lustig wypowiedział wtedy znamienne słowa — Przeszedłem długą drogę z Auschwitz na tę scenę.Ci, którzy zginęli, zobowiązali mnie – jeśli przeżyję – do opowiedzenia tej historii.

Drugiego Oscara w karierze producenckiej Branko Lustig zdobył razem z Douglasem Wickiem oraz Davidem Franzonim za film "Gladiator" z Russellem Crowem. Brał również udział przy produkcji takich znanych tytułów jak "Peacemaker", "Hannibal", "Królestwo niebieskie" czy "American Gangster".

W 2008 r. odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Tolerancji odbywającego się w Zagrzebiu (Chorwacja), którego Branko Lustig był przewodniczącym.

Steven SpierlbergLista Schindleragladiator
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)