Trwa ładowanie...
12-06-2008 14:30

Buddyzm w Kinie

Buddyzm w Kinie
dzfo3sh
dzfo3sh

Buddyzm - dla jednych religia, dla innych filozofia, dla jeszcze innych postawa życiowa, droga. Buddyjska droga ma charakter uniwersalny. Można nią podążać w każdej dziedzinie życia, również w filmie. W lipcu i w sierpniu ale kino! zaprasza na przegląd Buddyzm w Kinie - kontynuację i rozszerzenie sekcji o tym samym tytule, wypełniającej po brzegi sale kinowe podczas ostatniego Festiwalu Filmy Świata Ale Kino!.

Wśród 10 tytułów prezentowanych na antenie ale kino! znalazły się fabuły i dokumenty, filmy o buddyzmie i filmy przesycone duchem buddyzmu, obrazy nakręcone w różnych latach i krajach – od Stanów Zjednoczonych, przez Indie, Koreę i Japonię, po królestwo Bhutanu. Wśród ich autorów są dokumentaliści, etnografowie, artyści a nawet buddyjski lama.

W świecie buddyzmu specjalne miejsce zajmuje Tybet, w którym starożytne tradycje i rytuały przetrwały przez wieki w niezmienionej formie. Od połowy ubiegłego stulecia tradycje te są systematycznie niszczone przez okupujące Tybet komunistyczne Chiny.

Przegląd „Buddyzm w kinie” rozpocznie się w przededniu Olimpiady w Pekinie, która ponownie zwróciła uwagę świata na represyjną politykę chińskich władz wobec himalajskiego narodu, jego kultury i religii. Krwawo stłumione zamieszki w Lhasie z początku 2008 są dramatycznym kontekstem dla filmów, których tematem jest tybetański buddyzm.

Kultura Tybetu może być dziś rozwijana swobodnie wyłącznie na emigracji; w ramach przeglądu „Buddyzm w kinie” wielokrotnie powracać będziemy do Dharamsali, siedziby Dalaj Lamy na wygnaniu w Indiach – najważniejszego spośród wielu ośrodków tybetańskiego życia na emigracji.

dzfo3sh

Obok eksploracji buddyzmu w jego tybetańskich, indyjskich, japońskich i koreańskich odmianach, w przeglądzie znalazły się filmy dotykające zachodniej fascynacji filozofią Wschodu, kulturą tybetańską i buddyzmem Zen.

Od czasów kontrkulturowej rewolucji lat 60., buddyzm obecny jest na Zachodzie, jako jedna najbardziej przekonujących propozycji duchowych, alternatywa dla konsumpcyjnego i materialistycznego stylu życia, który zdominował naszą cywilizację.

Współczesny buddyzm istnieje zarówno ponad granicami państwowymi i kulturowymi, jak i ponad religijnymi podziałami.

dzfo3sh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzfo3sh