Trwa ładowanie...

Camerimage zaprasza do muzeum okrętowego w Bydgoszczy

Camerimage zaprasza na wyjątkową wystawę fotografii. Jak informuje jej kuratorka, Monika Kosteczko: "Przedstawimy prawie trzysta zdjęć wielu uznanych czeskich i słowackich fotografików różnych pokoleń, tworzących w XX i na początku XXI wieku."

Share
Camerimage zaprasza do muzeum okrętowego w Bydgoszczy
Źródło: Materiały prasowe
d2uk87g

"Tematem przewodnim prezentacji jest akt, uzupełniony o fotografię portretową, reportażową, pejzażową, rodzajową i eksperymentalną. Prezentujemy różnorodność formalną i tematyczną czeskiej i słowackiej fotografii oraz charakter kolekcji autorskiej. Wśród twórców zdjęć znajduje się wielu wybitnych artystów: Drtikol, Větrovský, Růžička Funke Gribovský, Sudek, Bartuška, Št’astný, Hájek, Beran, Bartůšek, Straka, Štyrský, Dostál, Postupa, Saudek, Židlický."

Jednocześnie, w ramach ekspozycji prezentowane są prace fotografów mniej znanych polskiemu odbiorcy, ale ukazujące dobry warsztat artystyczny i techniczny. Zrealizowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat fotografie powstały z wykorzystaniem całej gamy dostępnych technologii. To zarówno czarno-białe, jak i kolorowe zdjęcia, wykonane przy użyciu tradycyjnych analogowych aparatów oraz z zastosowaniem technik cyfrowych. Większość prezentowanych fotografii charakteryzuje klasyczne ujęcie tematu i perfekcjonizm techniczno-formalny.

d2uk87g

Przedstawiamy również śmiałe eksperymenty fotograficzne przy użyciu m.in. punktowego oświetlenia studyjnego, efektu ziarnistości, techniki collage i montażu wielowarstwowego, efektu Sabattiera oraz technologii zdejmowania żelatynowej emulsji z negatywu czyli tzw. gelażu. Autorami zdjęć są reportażyści, dokumentaliści, fotosiści, fotograficy oraz fotografujący malarze i rzeźbiarze. Ich działania wpisują się w różnorodne trendy i style, ale przede wszystkim są zapisem poszukiwania własnej metody ekspresji.

Prezentowane w ramach wystawy zdjęcia ukazują również charakter prywatnej kolekcji fotograficznej, tworzonej i przekształcanej latami. Jej właściciel Tomasz Kruzel traktuje gromadzone przez siebie czeskie i słowackie fotografie jako swojego rodzaju misterium, magiczne lustro do oglądania dawnego i współczesnego świata otaczającego naszych południowych sąsiadów".

Wystawa prezentowana w Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11 w terminie 20 października - 21 listopada 2016 roku.

d2uk87g

Podziel się opinią

Share
d2uk87g
d2uk87g