Casting WP: Znamy już finałową trójkę
Mamy niewątpliwą przyjemność zakomunikowania że jury konkursu castingowego Wirtualnej Polski i Warszawskiej Szkoły Filmowej w składzie Bogusław Linda, Maciej Ślecicki, Elżbieta Słoboda i Monika Skowrońska wybrało nareszcie trójkę finalistów. Osobami które będą walczyć w ścisłym finale o dwuletnie stypendium w szkole aktorskiej są: Kasia Priwieziencew, Paweł Kaczmarek oraz Daniel Klaczak.
By przybliżyć wam nieco tych młodych, odważnych i kreatywnych ludzi pokusiliśmy się o zadanie im kilku pytań. Nim jednak do nich przejdziemy, przedstawimy Was garść informacji o naszych kandydatach.
Kasia Priwieziencew mieszka w Warszawie. Jak sama przyznaje nie ma wielkiego doświadczenia scenicznego, a aktorstwem zainteresowała się „dość późno”. Jest osobą zdeterminowaną by pracować przed lub za kamerą i ze swojej pasji na pewno nie zrezygnuje. Na Castingu da z siebie wszystko.
Zapytana o ulubione filmy odpowiada: „Arizona Dream”, „Czas Apokalipsy”, „Podziemny Krąg” i wiele, wiele innych. Wśród reżyserów najbardziej ceni Tarantino i Lucasa za stare „Gwiezdne Wojny”. Wśród aktorskich autorytetów wymienia Tima Rotha, Edwarda Hortona i Jerzego Stuhra.
Paweł Kaczmarek ma 23 lata i studiuje Prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Grać chciał odkąd zobaczył z tatą pierwszy film w kinie. Swoją pasję realizuje poprzez występy sceniczne z Maybe Theatre Company oraz udział w filmach offowych ("Zasada Talionu" i "4play – Gra Wstępna" - premiera wkrótce).
Jego ulubione filmy to „Pulp Fiction”, „Symetria”, „Gorączka”, „Skazani Na Shwashank” i „Pluton”. Na ekranie najbardziej ludzi oglądać Jacka Nicholsona, Willa Smitha, Ala Pacino, Borysa Szyca i Janusza Gajosa. Najbardziej ceni reżyserski kunszt Michaela Manna, Quentina Tarantino i Davida Finchera.
Daniel Kalczak wraz z kolegami współtworzy zespół rockowy „Suchy chleb dla konia”. Od gimnazjum należy do kółka teatralnego przy Dąbrowskim Domu Kultury. Uczestnicy w warsztatach i gra epizody w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.
Niektóre z jego ulubionych filmów to „Ojciec chrzestny”, „Seksmisja”, „Matrix”. Jest również fanem kreskówek. Jako ulubionego reżysera przekornie wymienia Macieja Ślesickiego. Ulubieni aktorzy to Robert De Niro, Tom Hanks, Jim Carrey, Janusz Gajom, Piotr Adamczyk, Jerzy Stuhr i oczywiście Bogusław Linda.
Czy długo wahałeś się przed przystąpieniem do konkursu?
KP - Nie wahałam się.
PK - Nie wahałem się ani chwili. Byłem zdenerwowany, podejrzewam, że jak każdy ale ambicja i chęć pokazania co potrafię zwyciężyły. Poza tym... ...o rozpoczęciu nauki w Warszawskiej Szkole Filmowej myślałem już od jakiegoś czasu, wiec konkurs wydal mi się idealna okazja, żeby zaprezentować się przed jury.
DK - Gdy zobaczyłem główne hasło na stronie castingu pomyślałem, że to dla mnie duża szansa. Jestem z natury spontaniczny i podjęcie jakiejkolwiek decyzji przychodzi mi szybko. W sytuacji, gdy nagle otwiera się droga do opanowania warsztatu aktorskiego w renomowanej szkole - nie miałem żadnych wątpliwości.
Jak dowiedziałeś się o konkursie?
KP - Z internetu.
PK - Chwała SPAMom;) Informacje o konkursie znalazłem w mojej skrzynce mailowej:)
DK - Moja mama natrafiła na stronę z castingiem, a że zawsze wspierała moją chęć do występowania na scenie powiedziała mi o konkursie.
Jak oceniasz poziom trudności I i II Etapu konkursu? Było trudno?
KP - Po pierwszym etapie było mi ciężko wyrobić się na czas z zadaniami
PK - Największą trudnością było dla mnie ograniczenie czasowe. Sprostanie tak konkretnym zadaniom w 3 minutowym przedziale czasowym było dla mnie olbrzymim wyzwaniem. Jednak w ostatnim zadaniu drugiego etapu (śpiew) te TYLKO 3 minuty okazały się wybawieniem.
DK_ - Wszelkie wyzwania traktuję poważnie i staram się w nie cały angażować. Zdawałem sobie sprawę z tego, że w konkursie wystąpią ludzie o różnym przygotowaniu aktorskim i różnie uzdolnieni. Dla mnie największą trudnością było samo kręcenie filmów od strony technicznej._
Czy i jak masz zamiar przygotowywać się do występu przed jury?
KP - Mam zamiar się przygotować najlepiej jak umiem. Postaram się dać z siebie wszystko.
PK - Aktualnie poznaje zagadki Węgier, ale oczywiście nie zaniedbuje przygotowań do 3 etapu konkursu. Dość boleśnie odczuwa to moja towarzyszka, skazana na trzynastozgłoskowiec.
DK - Tekst, lustro i ja.
Czy miałeś już okazję być egzaminowany w podobny sposób?
KP - Tak
PK - Hmm. Poza paroma pierwszymi randkami to jest to moje pierwsze zetkniecie z taką formą egzaminu. Ale tak na poważnie - podobną formę miały przesłuchania do przedstawień Maybe Theatre Company.
DK - W tym roku próbowałem się dostać do państwowych szkół teatralnych w Łodzi, Krakowie i Wrocławiu. No cóż, nie dane mi było otrzymać ich indeksu.
Jeśli nie aktorstwo to co? (co chcesz robić w życiu)
KP - Będę próbować do skutku. Niestety późno się zorientowałam że to jest to co chce robić. Ale nie zrezygnuje.
PK - Pomyśle o tym jak będę miał 40 lat i stwierdzę, że mi się nie udało.
DK_ - Mogę robić cokolwiek, byleby to było związane ze sceną, z kamerą. Zresztą nie ma jeśli. Wcześniej czy później i tak zostanę aktorem._
Finalistom jeszcze raz gratulujemy i jednocześnie przypominamy że zwycięzca może być tylko jeden. Finał odbędzie się pierwszego października w Warszawie. Zakwalifikowani uczestnicy zostaną odpytani z wcześniej zadanego materiału. Relacja wideo z tego wydarzenia dostępna będzie na stronach WP w WPtv i na stronie konkursu.
Każdy z finalistów będzie musiał wykonać przed jury cztery zadania. Pierwsze polegać będzie na wykonaniu przygotowanego fragment prozy (monolog). W drugim uczestnicy będą musieli wykazać się wykonując wskazane, elementarne zadania aktorskie. Zadanie trzecie polegać będzie na wykonaniu dowolnej piosenki a apella, zaś czwarte na zaprezentowaniu wybranego fragmentu „Pana Tadeusza”.
href="http://casting.film.wp.pl/">Zobacz efekty pracy półfinalistówZobacz efekty pracy półfinalistów
Jeszcze raz gratulujemy finałowej trójce. Jednocześnie serdecznie dziękujemy Ewie Gołocie, Piotrowi Hrabskiemu, Sylwii Piestrzyńskiej i Igorowi Dudkowi którym pomimo dużego zaangażowania nie udało się przejść do III Etapu. Dziękujemy także wszystkim pozostałym uczestnikom konkursu.
Wszyscy państwo wykazaliście się zaangażowaniem i walczyliście do końca w duchu uczciwej rywalizacji. Ufamy że doświadczenia zdobyte przy tworzeniu konkursowych filmów okażą się pomocne w realizacji aktorskich marzeń. Tego oraz wielu sukcesów życzy Wam redakcja Wirtualnej Polski.