Cher
Miejsce urodzenia: | El Centro, California, USA |
Filmografia: | Pret-a-Porter (1994) (siebie) Skazani na siebie (2003) (siebie) Syreny (1990) (1990) (Pani Flax) Mayor of Sunset Strip (2001) (siebie) Wpływ księżyca (1987) (Loretta Castorini) Maska (1985) (Florence 'Rusty' Dennis) Burleska (2011) (Tess) Czarownice z Eastwick (1987) (Alexandra Medford) Happy Birthday Elizabeth: A Celebration of Life (1997) (siebie) Podejrzany (1987) (Kathleen Riley) Silkwood (1983) (Dolly Pelliker) |
Choć większości znana jest przede wszystkim jako piosenkarka i wielbicielka operacji plastycznych, Cheryl Sarkisian LaPiere (bo tak brzmi jej właściwe nazwisko) stworzyła także wiele znaczących i wysoko cenionych występów w produkcjach filmowych i telewizyjnych. Jest zdobywczynią szeregu najwyższych wyróżnień aktorskich na świecie: Oscara, Nagrody Aktorskiej na MFF w Cannes, trzech Złotych Globów i nagrody Emmy.
Urodziła się 20 maja 1946 roku w miejscowości El Centro w Kalifornii, jako córka Armeńczyka i Indianki z plemienia Cherokee, którym niewątpliwie zawdzięcza oryginalną urodę. Jej matka wielokrotnie rozwodziła się i wychodziła za mąż (w tym dwukrotnie za tatę Cher), ojciec opuścił rodzinę, kiedy dziewczynka była niemowlęciem. Przyszła gwiazda dość wcześnie uciekła spod skrzydeł mamusi, już jako nastolatka smakując w dorosłym życiu.
Szczęśliwym trafem spotkała na swej drodze muzyka i aktora Sonny’ego Bono (późniejszego męża w latach 1964-75), dzięki któremu zarówno jej kariera muzyczna, jak i aktorska w ogóle doszła do skutku.
Jako duet Caesar & Cleo” (później przemianowany na „Sonny & Cher”) występowali w klubach muzycznych i na festiwalach, w latach 60-tych pojawili się razem w takich komediach, jak „Wild on the Beach” (1965) i „Dobre czasy” (1967), w kolejnej dekadzie dorabiając się autorskiego show telewizyjnego „The Sonny and Cher Comedy Hour” (1971-74), za występ w którym Cher otrzymała nawet swój pierwszy Złoty Glob w 1971 roku.
W 1969 roku Cher pojawiła się w tytułowej roli w dramacie „Chasity”. Kolejną kreację stworzyła 13 lat później, grając Sissy w filmowej wersji „Wróć, Jimmy Deanie” (1982, nominacja do Złotego Globu) Roberta Altmana, jednak na poważnie jako aktorkę zaczęto traktować ją dopiero po występie u boku Meryl Streep i Kurta Russella w filmie Mike’a Nicholsa „Silkwood” (1983), który przyniósł jej Złoty Glob oraz nominację do BAFTA i Oscara.
W 1985 roku stworzyła wybitną kreację w dramacie Petera Bogdanovicha „Maska”, za którą została nagrodzona jako Najlepsza Aktorka na MFF w Cannes, otrzymując również kolejną nominację do Złotego Globu.
W 1987 roku zagrała aż w trzech znaczących produkcjach: thrillerze Peteta Yatesa „Podejrzany” z Liamem Neesonem, w czarnej komedii „Czarownice z Eastwick” z Jackiem Nicholsonem, Michelle Pfeiffer i Susan Sarandon, jednak przede wszystkim w muzycznej komedii romantycznej „Moonstruck” Normana Jewisona z Nicolasem Cagem. Rola w tym ostatnim przyniosła jej Oscara, trzeci Złoty Glob i nominację do BAFTA.
W 1990 roku zagrała jeszcze w komedii romantycznej „Syreny” i na tym w zasadzie zakończyła swoją krótką, acz znaczącą i pełnowymiarową karierę aktorską.
W późniejszych latach, prócz epizodycznych występów u Altmana w „Graczu” (1992) i „Prêt-à-Porter” (1994), zagrała w telewizyjnym projekcie nowelowym „Gdyby ściany mogły mówić” (1996, nominacja do Złotego Globu), którego była również współreżyserką, w niezbyt udanej komedii romantycznej „20 lat... i ani dnia dłużej” (1996), jak również w „Herbatce z Mussolinim” (1999) Franka Zeffirellego.
W 2003 roku otrzymała nagrodę Emmy jako współproducentka muzycznego dokumentu TV „Cher: The Farewell Tour”. W tym samym roku dała też gościnny występ w komedii braci Farrelly „Skazani na siebie” z Mattem Damonem. W 2010 roku zagrała Tess w musicalu "Burleska" u boku Christiny Aguilery.
Komentarze