Trwa ładowanie...
14-05-2010 14:33

Chiwetel Ejiofor zagra Felę Kuti

Chiwetel Ejiofor zagra Felę KutiŹródło: megafon.pl
dj5mnom
dj5mnom

Chiwetel Ejiofor pojawi się jako Fela Kuti w musicalu o nigeryjskiej legendzie.

Biografia muzyka doczekała się już wersji scenicznej i to na jej podstawie powstanie film. Spektakl po raz pierwszy został wystawiony w skromnej oprawie we wrześniu 2008 roku. Przedstawienie oceniono bardzo wysoko a grający główną rolę Sahr Ngaujah zebrał mnóstwo pozytywnych recenzji.

Fela Kuti uchodzi za ikonę afro-beatu. Urodził się w 1938 roku. Jego matka walczyła o równouprawnienie kobiet, ojciec był natomiast protestanckim pastorem i dyrektorem szkoły. Jego bracia byli cenionymi w Nigerii lekarzami. Fela miał również zająć się medycyną, porzucił jednak studia w Londynie, by zająć się muzyką. Już podczas nauki w Trinity College of Music założył pierwszy zespół, Koola Lobitos, grający mieszankę afrykańskiego jazzu i funku, nazwany później afro-beatem.

Kiedy trafił z grupą do Stanów, odkrył ruch Black Power, który silnie wpłynął na jego twórczość (przemianował zespół na Afrika 70) i poglądy polityczne (Kuti był działaczem na rzecz praw człowieka). W 1970 roku ukazał się album "Zombie". Płyta zdobyła uznanie publiczności, ale nie rządu, który z pomocą tysiąca żołnierzy zaatakował studio grupy i towarzyszącą mu komunę Kalakuta Republic.

dj5mnom

W wyniku zamieszek zginęła matka Kutiego a on sam został dotkliwie pobity. Rok później, dla upamiętnienia ataku, poślubił 28 kobiet. Później wprowadził system rotacyjny, zatrzymując "zaledwie" 12 żon. Artysta co raz bardziej angażował się w politykę, zakładając własną partię oraz startując w wyborach prezydenckich. Jego kandydatura nie została jednak przyjęta. W latach 80. ponownie został zaatakowany przez rząd. Trafił wówczas do więzienia pod zarzutem przemytu obcej waluty.

Na wolność wyszedł po 20 miesiącach. Rozwiódł się wówczas ze swymi żonami i zaczął nagrywać płyty z grupą Egypt 80, z którą z sukcesem koncertował po Stanach Zjednoczonych i Europie. W latach 90. jego aktywność muzyczna wyraźnie zmalała. W 1993 roku wraz z 4 członkami organizacji Afrika 70 został oskarżony o zabójstwo. Artysta zmarł w 1997 roku na AIDS. Na jego pogrzeb przyszło ponad pół miliona osób. Za życia Fela Kuti wydał ponad 30 albumów, z których za najważniejszy uznaje się "Black President" z 1981 roku.

W filmowej wersji musicalu w roli głównej wystąpi Chiwetel Ejiofor, który ostatnio zagrał w thrillerze "Salt". Za kamerą staje Steve McQueen, autor dramatu "Głód".

dj5mnom
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj5mnom