Trwa ładowanie...
d1z6d2t

Chris Noth

Najnowsze informacje
4.1
(31 głosów)
Oceń:
d1z6d2t

Amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, szerokiej widowni znany przede wszystkim z pamiętnych występów na małym ekranie, jako Mr. Big w serialu „Seks w wielkim mieście” i detektyw Logan w „Prawie i porządku”.

Urodził się 13 listopada 1954 roku w Madison, w stanie Wisconsin. Jego mama pracowała w stacji telewizyjnej CBS, jako reporterka wiadomości, tata był agentem ubezpieczeniowym. Zmarł, gdy chłopiec miała zaledwie osiem lat.

W młodości odbył wiele podróży po Europie – był w Hiszpanii, Jugosławii i Anglii, nigdzie nie zagrzewając jednak miejsca na dłużej. Po powrocie zrobił studia aktorskie w Yale School of Drama, a następnie rozpoczął owocną karierę na scenie i na ekranie.

Jego teatralny debiut nastąpił w 1979 roku na deskach Manhattan Theatre Club. Na ekranie zadebiutował trzy lata później w epizodycznej roli transwestyty-prostytutki w dramacie muzycznym „Smithereens” Susan Seidelman (1982). Grał w filmach różnego gatunku, z powodzeniem sprawdzając się zarówno w komediach („Nie do taktu” 1986, „Baby Boom” 1987), jak i thrillerach („Rozgrzeszenie” 1986, „Dżakarta” 1988). Kreacja postaci Falco w ostatnim z filmów, była debiutem Notha w roli pierwszoplanowej.

Prawdziwą popularność zyskał jednak dzięki małemu ekranowi. Pierwszym ze słynnych występów telewizyjnych aktora była rola detektywa Mike’a Logana w serialu kryminalnym „Prawo i porządek” (1990-95). Powtórzył ją później niejeden raz. W 1998 roku pojawił się w pełnometrażowym spin-offie serialu, zatytułowanym „Dociekliwy detektyw” i przy okazji zadebiutował w roli scenarzysty. Dziesięć lat później z kolei, powrócił do roli Logana, jako gwiazda kontynuacji serialu, zatytułowanej „Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar” (2005-2008).

W latach 90-tych grał głównie w filmach telewizyjnych (m.in. dramat „Ojcowskie prawo” 1996, historyczno-wojenna produkcja „Śmiałkowie” 1997, familijno-przygodowy obraz „Nowe przygody Elzy z afrykańskiego buszu” 1996).

Przepustką do występów na dużym ekranie była pamiętna rola u boku Sary Jessiki Parker w bijącym rekordy popularności serialu „Seks w wielkim mieście”, z którym związany był w latach 1998-2004. Kreacja postaci Mr. Biga przyniosła mu prestiżowe nominacje do Złotego Globu i Golden Satellite Award.

Do najbardziej znanych filmów z udziałem Notha były: „Pogrzeb w Teksasie” z Martinem Sheenem i Joanne Whalley (1999), „Cast Away: Poza światem” z Tomem Hanksem (2000), komedia kryminalna „Drugie wcielenie” ze Stevem Buscemi i Elizabeth Hurley (2001), thriller „Dom Glassów” z Leelee Sobieski, Diane Lane i Stelllanem Skarsgårdem (2001) i familijna komedia „Idealny facet” z Heather Loclear i Hilary Duff (2005).

Chris Noth wyprodukował dwa telewizyjne filmy z własnym, gwiazdorskim udziałem: kryminał „Sędzia” Micka Garrisa (2001) i komedię „Wtyczka” Adama Bernsteina (2004). W 2008 roku raz jeszcze spotkał się z Sarą Jessiką Parker, Kim Cattrall, Kristin Davis i Cynthią Nixon na planie kinowej wersji serialu „Seks w wielkim mieście”, dystrybuowanej pod tym samym tytułem.

Ostatnim filmem z jego udziałem jest komedia „Zawsze tylko ty” Richarda Loncraine’a z Renée Zellweger i Kevinem Baconem (2009).

Aktualnie realizowany jest sequel „Seks w wielkim mieście 2”, z nieodłącznym udziałem Notha w roli Mr.Biga. Premiera filmu przewidziana jest na 2010 rok.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z6d2t
d1z6d2t
d1z6d2t