Trwa ładowanie...
21-11-2014 12:45

Cykl pokazów z okazji 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych

Cykl pokazów z okazji 65-lecia Wytwórni Filmów OświatowychŹródło: mat. promocyjne
d3mw135
d3mw135

Retrospektywny pokaz filmów *Jacka Bławuta - reżysera i producenta filmów dokumentalnych - zainauguruje w piątek w kinie Polonia cykl pokazów z okazji 65-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi. W archiwach WFO znajduje się ponad 5 tys. filmów różnych gatunków.*

Z okazji jubileuszu WFO w reaktywowanym ostatnio kinie Polonia prezentowane będą filmy z jej bogatego archiwum i sylwetki związanych z nią twórców. Bohaterem pierwszego z cyklu kilkunastu spotkań retrospektywnych będzie Jacek Bławut - reżyser, operator i producent wielu filmów dokumentalnych.

Zaprezentowanych zostanie sześć filmów, a po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem - poinformował PAP Wojciech Bernacki z WFO w Łodzi.

Pokazany zostanie m.in. "Cyrk Skalskiego" prezentujący portret słynnego polskiego pilota z okresu II wojny światowej oraz "Ślizgiem do nieba" o wybitnym polskim sportowcu - Waldemarze Marszałku - wielokrotnym motorowodnym mistrzu Europy i świata.

d3mw135

Z kolei film "Kostka cukru" to niezwykły reportaż z Wielkiej Pardubickiej, ukazujący nie tylko trud samej gonitwy, ale i sprawy zakulisowe - los zwierząt, ich strach, zmęczenie, a nawet śmierć w wyniku odniesionych kontuzji. Ponadto pokazane zostaną filmy: "Paweł", "Karlino" oraz "Byłem Generałem Wermachtu".

Wszystkim, odbywającym się w piątki projekcjom retrospektywnym, towarzyszyć będą spotkania z autorami filmów. Widzowie będą mieli okazję zapoznać się z tajnikami pracy wybitnych filmowców. W kolejnych tygodniach będą to m.in. Marek Koterski, Andrzej Papuziński, Bogdan Dziworski, Andrzej Czulda czy Jan Jakub Kolski. Z okazji jubileuszu WFO prezentuje również inne filmy ze swojego archiwum.

W istniejącej od 1949 r. Wytwórni Filmów Oświatowych swoją karierę rozpoczynało wielu znanych twórców - najczęściej absolwentów łódzkiej Szkoły Filmowej. Swoje dzieła realizowali w niej najwybitniejsi autorzy filmów przyrodniczych i popularnonaukowych. Obecnie w archiwach WFO znajduje się ponad 5 tys. filmów różnych gatunków. Wiele z nich nagradzanych było na festiwalach w kraju i zagranicą - w sumie zdobyły 1200 nagród.

W 2012 r. WFO została przejęta od Skarbu Państwa przez samorząd woj. łódzkiego. Obecnie realizuje filmy różnych gatunków, m.in. dokumentalne i przyrodnicze, prowadzi działalność edukacyjną i organizuje co dwa lata Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego - największy przegląd filmów przyrodniczych w Polsce.

Z okazji jubileuszu Wytwórnia planuje zrealizowanie dokumentalnego filmu o swojej historii pod roboczym tytułem "Ludzie Oświatówki". Trwa także proces digitalizowania jej zasobów.

d3mw135
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3mw135

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj