Trwa ładowanie...
06-10-2016 11:47

Debiut reżyserski Agaty Trzebuchowskiej na Tofifest

Dotychczas znaliśmy ją z tytułowej roli w oscarowej „Idzie”. Jako aktorka odwiedziła nas dwa lata temu. W tym roku Agata Trzebuchowska przyjeżdża na Tofifest ze swoim debiutem. Film „Skwar” wystartuje w międzynarodowym konkursie krótkometrażowym Shortcut.

Debiut reżyserski Agaty Trzebuchowskiej na TofifestŹródło: Materiały prasowe
d333ax1
d333ax1

Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę - podając się za niego odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia. To krótki opis treści filmu „Skwar”. Wyreżyserowała go Agata Trzebuchowska, która napisała scenariusz wspólnie z Mateuszem Pacewiczem.

To spore zaskoczenie dla kinomanów. W dziesiątkach wywiadów po sukcesie „Idy”, Agata podkreślała bowiem, że nie interesuje jej przemysł filmowy. Chociażby podczas spotkania na Tofifest w 2014 roku, gdzie zapytana o kontynuację kariery stwierdziła, że „wcale o tym nie myśli i nie zamierza kontynuować kariery aktorskiej, chodź jak przyznaje było to dla niej wspaniałym doświadczeniem”.

d333ax1

Producentem shorta Trzebuchowskiej jest firma Solopan. Stworzona przez Jacka Szumlasa firma dystrybucyjna, była pierwszym niezależnym dystrybutorem filmowym w dawnym bloku wschodnim. Od powstania w 1990 roku wprowadziła na polski rynek filmy najwybitniejszych reżyserów świata. Solopan był również dystrybutorem „Idy”.

W filmie występują Anna Milewska (seriale „Dom”, „Złotopolscy” czy „07 zgłoś się”), Antoni Mitraszewski i Bruno Jasieński (serial „Na dobre i na złe”). Za obraz odpowiadała Zuzanna Kernbach, autorka zdjęć do nagrodzonych studenckim Oscarem „Lokatorek” Klary Kochańskiej (ten film także startuje w konkursie Shortcut), nagrodzona także na San Geo Verona Video Film Festival.

Współscenarzysta Mateusz Pacewicz z powodzeniem zaczyna drogę filmową. Podczas prestiżowego konkursu Script Pro otrzymał Drugą Nagrodę ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej za scenariusz „Boże ciało”, przedstawiający historię zwolnionego warunkowo z poprawczaka 20-latka, udającego księdza w małej miejscowości.
Wiemy, że Agata pracuje również nad owianym tajemnicą projektem pełnometrażowym o roboczej nazwie „Bela”.

14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 15–23 października 2016. Osią wiodącą tegorocznej edycji będzie dyskusja o walce o godność człowieka w nawiązaniu do filmu Ridleya Scotta „Thelma i Louise”, który w tym roku obchodzi 25-lecie premiery. Złote Anioły Tofifest odbiorą w Toruniu Allan Starski, Marek Kondrat i Andrzej Seweryn.
#

Festiwal otworzy koncert „Steve Nash & Film Orchestra” z gościnnym udziałem Tomasza Organka i Natalii Nykiel. Zakończy Koncert „Tribute to David Bowie”, gdzie piosenki Mistrza zaśpiewają Brodka, Skubas, Natalia Przybysz, Tomek Makowiecki i Tymon Tymański. Bilety na oba koncerty już dostępne na www.bilety24.pl.

d333ax1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d333ax1