Trwa ładowanie...
d2xoabg

Denys Hawthorne

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Portadawn, Północna Irlandia

Filmografia:

Emma (1996) ( Mr Woodhouse )

W imię ojca (1993) ( Appeal Judge )

Dom dusz (1993) (Polityk)

d2xoabg
WP Film
Źródło: WP Film

Denys Hawthorne – angielski aktor związany z radiem BBC i sceną teatralną

Denys Hawthorne – kariera

Denys Vernon Hawthorne stał się aktorem na przekór sobie, ponieważ był człowiekiem bardzo nieśmiałym i powściągliwym. Jednak Denys Hawthorne rozkwitał na scenie tetralnej, w radiu oraz w produkcjach filmowych. Przez całe życie zagrał kilkadziesiąt ról m.in. w „Czekając na Godota” Samuela Becketta. Po raz ostatni można go było zobaczyć w filmie „Emma”, ekranizacji powieści Jane Austen, w której wcielił się w postać pana Woodhouse'a u boku Gwyneth Paltrow w roli głównej.

Denys Hawthorne urodził się w protestanckiej rodzinie w Portadawn w Północnej Irlandii. Ojciec Hawthorne'a był niewielkim przedsiębiorcą, który zajmował się handlem różnymi materiałami w Portadown w hrabstwie Armagh. Miał nadzieję, że syn przejmie po nim obowiązki. Jednak zachęcony przez matkę Denys, zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Królewskim w Belfaście. Po ukończeniu kierunku skupił się na karierze aktorskiej. Dołączył również do grupy teatralnej w Ulster, w której grali również inni znani aktorzy: Patrick Magee, Jimmy Ellis, Stephen Boyd i Colin Blakely, a scenariusze tworzyli irlandcy pisarze: Joseph Tomelty czy Brian Fiel. Grupa teatralna z Ulster wystawiała na scenie dzieła znanych klasyków: Becketta, Ibsena, Czechowa, Chawa i Rattiga. Pod koniec lat 50. XX wystawili kontrowersyjną sztukę „Over the bridge”, która opowiadała o losie robotników irlandzkich. Przedstawienie została uznane jako manifest aktorów. Po aferze związanej ze sztuką, Denys Hawthorne zrezygnował z pracy w Ulster i przeniósł się do Anglii. Znalazł pracę w radiu BBC. Dramaturg Harold Pinter docenił piękny głos Denysa Hawthorne'a, który został doceniony również jako aktor radiowy. Największym teatralnym osiągnięciem Denysa Hawthorne'a była gra w sztuce „Ulisses” J. Joyce'a w Unity Theatre w Londynie.

W 1960 roku poznał Ritę Christinę, z którą ożenił się w 1970 roku, stając się ojczymem trójki jej dzieci: Desmonda, Seana i Alice. Przed śmiercią Denys Hawthorne miał udar mózgu, po którym przestał mówić.

Denys Hawthorne – ciekawostki

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xoabg
d2xoabg
d2xoabg