Domino Day 2009: rozpoczęło się stawianie konstrukcji
89 budowniczych z całej Europy rozpoczęło w Leeuwarden - stolicy holenderskiej Fryzji - stawianie rekordowej konstrukcji z 4 milionów 800 tys. kostek domina. Wśród budowniczych chcących ustanowić rekord Guinessa jest 15 Polaków.
"Wszyscy w komplecie wyjechali do Holandii. Nikt nie zrezygnował, nikt się nie spóźnił, budowa się rozpoczęła" - powiedział PAP Guido Vreuls z firmy Otto, która rekrutowała budowniczych Domino Day 2009.
23.09.2009 12:07
Większość uczestników projektu wybrano w castingu. Musieli wykazać się dokładnością, cierpliwością, odpornością na stres i umiejętnością współpracy z grupą. Niezbędna była też znajomość angielskiego - oficjalnego języka budowniczych Domino Day. "Bardzo istotna była też kondycja fizyczna, bo układanie domina to tylko z pozoru miła i spokojna praca. Ja sam po jednej krótkiej sesji czułem ból mięśni, których istnienia nawet wcześniej nie podejrzewałem" - zaznaczył Vreuls.
Do osób, które po raz pierwszy biorą udział w budowie rekordowej konstrukcji, dołączyło kilkoro weteranów - ludzi, którzy pracowali przy poprzednich próbach bicia rekordu. "Jest ich ok. dziesięciu, zostali dołączeni do grupy, bo w tym roku organizatorzy przewidują kilka skomplikowanych zadań, którym nowicjusze mogliby nie podołać" - powiedział Vreuls.
Tegoroczna rekrutacja odbyła się z dokładniejszym niż dotychczas sprawdzeniem kandydatów pod względem psychologicznym. Ma to związek z akcją jednej z holenderskich rozgłośni radiowych, która oferuje dużą nagrodę pieniężną osobie, która storpeduje próbę pobicia rekordu. Hala WTC Expo Center w holenderskim Leeuwarden jest pilnie strzeżona, nikt nie związany bezpośrednio z projektem nie ma tam wstępu. Rekordowa konstrukcja z 4,8 miliona kostek będzie budowana przez dwa i pół miesiąca, przez pięć dni w tygodniu po osiem godzin dziennie. Budowniczowie dostaną za to normalne wynagrodzenie zgodne z holenderskimi układami zbiorowymi. W weekendy będą uczestniczyć w zajęciach, które mają odbudować ich siły i kondycję nadwątloną żmudną pracą.
Tegoroczny show transmitowany będzie przez telewizje z całego świata. Pokaże charakterystyczne elementy wszystkich kontynentów. Widzowie zobaczą m.in. jak stać się sławnym i bogatym w Stanach Zjednoczonych, gdzie kostki przewracając się będą odsłaniać kolejne etapy "amerykańskiego snu". Podróż zacznie się od ukończenia średniej szkoły i zarobienia pieniędzy na pierwszy samochód. Potem zaplanowano próbę zrobienia kariery w Hollywood oraz oczywiście spróbowanie szczęścia w Las Vegas.
Wcześniej podróż prowadzić będzie przez Oceanię, gdzie tematem przewodnim układanych konstrukcji będzie woda - w tym nurkowanie w kolorowym świecie Wielkiej Rafy Koralowej, a także wszelkie sporty, które można uprawiać pod wodą, w wodzie i w powietrzu. Budowniczowie pokażą też lądową podróż autostopem przez Australię. Tę podróż - według zapowiedzi - mogą zakłócić wielkie pożary podsycane przez silne wiatry.
Z kolei Azja przywita widzów próbą odnalezienia równowagi w skomplikowanym świecie, ale również hałaśliwą atmosferą z centrów zatłoczonych miast. Na zakończenie azjatyckiej części show kostki-podróżniczki będą musiały popisać się znajomością wschodnich sztuk walki. Europejska część układanki ma pokazać m.in. jak pracowitym i kreatywnym kontynentem jest Europa i Unia Europejska. Według zapowiedzi organizatorów w konstrukcji pojawią się w tym roku polskie akcenty.