Trwa ładowanie...

Dwa tygodnie dla filmów z Oskariady

Share
Dwa tygodnie dla filmów z Oskariady
dpytruv

Za dwa tygodnie mija termin nadsyłania filmów do konkursu głównego 6. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych Oskariada. Miesiąc później rozpocznie się walka o Grand Prix warszawskiej imprezy oraz o statuetki Offskarów, przyznawanych po raz trzeci, nagród podsumowujących rok w polskim kinie niezależnym.

W konkursie mogą wystartować niezależne filmy fabularne wyprodukowane w ciągu ostatnich dwóch lat.

Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 18 - 22 kwietnia w warszawskiej Kinotece (Pałac Kultury i Nauki). Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji, Oskariada nie skoncentruje się tylko na kinie offowym, ale będzie wydarzeniem traktującym niezależną twórczość filmową na wielu płaszczyznach i prezentującym ją w różnorodnych formach.

dpytruv

W konkursie zostaną zaprezentowane zarówno etiudy studenckie, jak i profesjonalne filmy pełnometrażowe, nie zabraknie także miejsca dla produkcji całkowicie amatorskich. Celem konkursu jest nie tylko zaprezentowanie najlepszych filmów, ale także ukazanie wielowymiarowości zjawiska, które określamy obecnie mianem kina niezależnego i tego jak kształtuje się ono w poszczególnych państwach europejskich.

Partnerami tegorocznej imprezy będą m.in. Festiwal „CO2” w Osace oraz Festiwal „FF600” w Lublanie. W ramach pokazów specjalnych nie zabraknie więc unikalnych i nigdy wcześniej nie prezentowanych w Polsce filmów zrealizowanych przez słoweńskich i japońskich twórców młodego pokolenia.

Oskariada to jeden z najstarszych polskich festiwali offowych, którego tradycje sięgają końca lat 90. Festiwal realizuje Stowarzyszenie Filmforum, od wielu lat promujące z sukcesami polskie kino niezależne.

Efektem konsekwentnego rozwoju Oskariady stało się powołanie do życia Polskiej Nagrody Kina Niezależnego – Offskara. Dzisiaj to najpoważniejsze, obok Konkursu Filmów Niezależnych w Gdyni – krajowe wyróżnienie dla polskich twórców niezależnych. Zdobywali je już tacy „klasycy” offu jak Dominik Matwiejczyk, czy Bodo Kox. Nominacje w kategoriach: najlepszy film, najlepszy dokument, reżyser, autor scenariusza, operator, montażysta, aktor i aktorka przyznawane są w ciągu całego roku przez składy jurorskie kluczowych festiwali filmowych w całej Polsce.

O ile uczestników konkursu Oskariady poznamy dopiero w kwietniu, to listę tegorocznych kandydatów do Offskarów można znaleźć już w serwisie internetowym tej nagrody: www.offskar.pl.

dpytruv

Podziel się opinią

Share
dpytruv
dpytruv