Trwa ładowanie...
d2o5y8v

Dyrektor Tofifestu: jako jedyni na świecie nagradzamy za niepokorność

Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest Kafka Jaworska podkreśliła, że w Toruniu ludzie kina nagradzani są za niepokorność. "Robimy to, jako jedyni na świecie" - oceniła w rozmowie z PAP. W tym roku festiwalowe nagrody otrzymają m.in. Jan Englert i Marek Koterski.Piętnasta edycja Tofifestu rozpocznie się 21 października.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest
Plakat promujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest (Materiały prasowe)
d2o5y8v

"W tym roku podczas festiwalu postanowiliśmy podjąć temat kobiet, jako twórczyń muzyki filmowej. Mało kto wie, że córka Stanleya Kubricka Vivian skomponowała muzykę do >Full Metal Jacket<, a Rachel Portman do oscarowej >Emmy<. W ogóle niewiele osób zna panie, które komponują muzykę filmową, a często są to wybitne dzieła, która przechodzą do historii. Stąd festiwal rozpocznie się i zakończy koncertami" - podkreśliła w rozmowie z PAP Jaworska.

W koncercie otwarcia "Energia muzyki filmowej" zaśpiewają m.in. Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. "Muzyka jest kobietą" zakończy toruński festiwal, a na scenie wystąpią Natalia Przybysz i Krzysztof Zalewski. Kolejna edycja Tofifestu przynosi również nowe bloki poświęcone finlandzkiemu i japońskiemu kinu.

d2o5y8v

"Finowie stawiają bardzo mocno na debiuty reżyserskie i drugie filmy. Najwięcej pokazywanych podczas festiwalu dzieł będzie właśnie nawiązywało do tego trendu. To specyficzny kino, słabo znane w Polsce. Widzowie będą mogli jednak zobaczyć również film guru kinematografii z tego skandynawskiego kraju Akiego Kaurismäki +Po tamtej stronie+. Mało kto wie, że państwo to obchodzi w tym roku stulecie odzyskania niepodległości, stąd wydawało nam się, że to dobry moment na pochylenie się na twórczością Finów. Chcemy również pokazać wycinek niezwykle bogatego - japońskiego kina. Azjatyckie produkcje nie gościły u nas często. W zasadzie wcześniej mieliśmy podczas festiwalu jedynie blok filmów chińskich, więc postanowiłam, że warto rozszerzyć naszą ofertę na wschód" - wskazała Jaworska.

Tofifest nie mógłby jednak obyć się bez wyróżnień i nagród. "Nagrodę za niepokorność" podczas gali otwarcia odbierze Marek Koterski.

"Ten reżyser i scenarzysta jest w zasadzie jedynym twórcą w polskim kinie, którzy stworzył klasycznego antybohatera - Adasia Miauczyńskiego. Na nim i jego losach w różnych filmach wychowało się już nie jedno, a kilka pokoleń Polaków. Kluczem doboru osób, którym przyznajemy tę nagrodę jest bezkompromisowość w procesie tworzenia, pewnego rodzaju wyjątkowość i niepodrabialność" - dodała dyrektor festiwalu.

d2o5y8v

Jan Englert zostanie uhonorowany za całokształt twórczości. Aktor i reżyser zagrał m.in. w "Kanale" Andrzeja Wajdy, "Soli ziemi czarnej" i "Perle w koronie" Kazimierza Kutza czy "Magnacie" Filipa Bajona. Jest również pedagogiem i wychowawcą kolejnych pokoleń ludzi kina. Maciej Stuhr zadebiutuje podczas toruńskiego festiwalu jako reżyser i scenarzysta filmem "Milczenie polskich owiec". Jubileuszowego - piętnastego flisaka, nagrodę dla ludzi filmu związanych z regionem kujawsko-pomorskim, otrzyma Małgorzata Kożuchowska.

W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych "On Air" rywalizowało będzie jedenaście produkcji z całego świata. Jury wręczy złotego i srebrnego anioła. Złoty będzie do wygrania również w konkursie krótkich form "Shortcut", a także zostanie przyznany przez publiczność w ramach pasma "From Poland". Festiwal potrwa do 29 października.

"Nie zapomnieliśmy również o miłośnikach seriali i przygotowaliśmy specjalny blok razem z telewizją HBO. Dzisiejsze, świetnie produkowane seriale są normalnymi, długimi filmami. Tak je trzeba postrzegać i my zauważamy ten fenomen we współczesnym kinie" - dodała Jaworska. (PAP)

d2o5y8v

autor: Tomasz Więcławski

Sprawdź, co #dziejesiewkulturze:

d2o5y8v

Podziel się opinią

Share
d2o5y8v
d2o5y8v