Trwa ładowanie...
d2o5ee3

Dzieciak, który został królem

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
"Dzieciak, który został królem" to brytyjsko-amerykański film przygodowy w reżyserii Joe Cornisha. Film opowiada historię młodego chłopaka, który znajduje legendarny miecz Króla Artura i musi go użyć w celu powstrzymania całkowitej zagłady świata. Główne role w produkcji zagrali między innymi Louis Ashbourne Serkis, Tom Taylor, Rebecca Ferguson oraz Patrick Stewart. Produkcją i dystrybucją filmu zajmowała się wytwórnia 20th Century Fox.
d2o5ee3
Youtube.com - stopklatki
Źródło: Youtube.com - stopklatki

Dzieciak, który został królem - opis fabuły

Fabuła filmu "Dzieciak, który został królem" opowiada historię dwunastoletniego Alexandra "Alexa" Elliota (w tej roli Louis Ashbourne Serkis), który wciąż stara się zaadaptować do nowego otoczenia w szkole. Jego najlepszy przyjaciel Bedders (Dean Chaumoo) jest dręczony przez dwójkę starszych uczniów, Lance'a (Tom Taylor) i Kaye (Rhianna Dorris). Alex staje w obronie kolegi i przez to między nim a Lancem dochodzi do bójki. Sytuację rozwiązuje dyrektorka szkoły, która jednocześnie doradza chłopakowi, aby ten uwierzył w swoje możliwości. W międzyczasie jednak Lance i Kaye spiskują przeciwko niemu i knują plan, jak jeszcze bardziej uprzykrzyć mu życie.

Tej samej nocy Lance i Kaye idą za Alexem, gdy ten wraca do domu. Chłopak postanawia schować się na pobliskim placu budowy, gdzie dręczące go nastolatki gubią jego trop. W tym momencie Alex znajduje tajemnicy miecz, który zabiera ze sobą i pokazuje jego przyjacielowi. Wkrótce obaj odkrywają, że miecz ma identyczne oznaczenia jak Excalibur, legendarny miecz Króla Artura. Jednocześnie gdzieś w podziemiach czarownica Morgana (Rebecca Ferguson) budzi się do życia i wysyła swoich poddanych w celu odzyskania miecza. Następnego dnia w środku Stonehenge pojawia się nastolatek, który przedstawia się Alexowi jako Merlin (Angus Imrie). Po poznaniu całej historii Alex chce zwrócić miecz tam, gdzie go znalazł, jednak to dopiero początek jego kłopotów...

Dzieciak, który został królem - bohaterowie, obsada

Głównym bohaterem filmu "Dzieciak, który został królem" jest Alexander "Alex" Elliot, w którego rolę wciela się Louis Ashbourne Serkis. Oprócz niego fabuła obejmuje kilkanaście innych postaci, między innymi Beddersa, Lance'a czy Kaye. W ich rolach postanowili się sprawdzić Dean Chaumoo, Tom Taylor i Rhianna Dorris. W postać Morgany wcieliła się Rebecca Ferguson, Merlina zagrał Angus Imrie, a jego starszą wersję Patrick Stewart. Oprócz tego w obsadzie filmu "Dzieciak, który został królem" zobaczymy takich aktorów jak Denise Gough, Noma Dumezweni, Nathan Stewart-Jarrett, Mark Bonnar, Alexandra Roach, Genevieve O'Reilly, Nick Mohammed i Adam Buxton.

Dzieciak, który został królem - scenariusz, reżyseria

Reżyserem filmu "Dzieciak, który został królem" jest Joe Cornish, który realizował się już jako twórca przy okazji takich produkcji jak "Attack the Block", "Przygody Tintina" czy "Ant-Man". W przypadku dwóch ostatnich obrazów pełnił on funkcję scenarzysty. Za produkcję obrazu odpowiadali Tim Bevan, Eric Fellner i Nira Park. Scenariusz filmu "Dzieciak, który został królem" stworzył jego reżyser, Joe Cornish. Za muzykę do produkcji odpowiadali Electric Wave Bureau. Produkcją zajmowały się z kolei firmy 20th Century Fox, TSG Entertainment, Working Title Films oraz Big Talk Pictures.

Dzieciak, który został królem - budżet, recenzje

Film "Dzieciak, który został królem", znany w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii jako "The Kid Who Would Be King", niestety nie spełnił oczekiwań twórców. Budżet produkcji wyceniono na 59 milionów dolarów, z których udało się uzyskać jedynie niewiele ponad 31 milionów. Podczas pierwszego weekendu w USA i Kanadzie produkcja zarobiła 7,3 miliona dolarów, przez co wylądowała na czwartej pozycji na liście box office. Koszt promocji filmu okazał się być większy niż zarobek, co miało realny wpływ na sukces obrazu na dużym ekranie. Mimo tego recenzje "Dzieciak, który został królem" okazały się być w większości pozytywne: w serwisie Rotten Tomatoes film uzyskał 90 proc. pozytywnych recenzji, a na stronie Metacritic ocenę 66/100.

Dzieciak, który został królem - premiera

Premiera filmu "Dzieciak, który został królem" miała miejsce 25 stycznia 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Miesiąc później, 15 lutego 2019 roku, film trafił na duży ekran w Wielkiej Brytanii. Tego samego dnia miejsce miała premiera filmu "Dzieciak, który został królem" z polskim dubbingiem. Kilkanaście tygodni później produkcja ukazała się na płytach DVD i Blu-Ray.

Dzieciak, który został królem
Tytuł oryginalny

The Kid Who Would Be King

Gatunek

fantasy, przygodowy

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Rok produkcji

2019

Data światowej premiery

25.01.2019

Data polskiej premiery

15.02.2019

Czas trwania

120 min.

Reżyser
Scenarzysta
Obsada

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o5ee3
d2o5ee3
d2o5ee3