Trwa ładowanie...

#dziejesienazywo: O małżeństwach aranżowanych w ''Mustangu'' [WIDEO]

#dziejesienazywo: O małżeństwach aranżowanych w ''Mustangu'' [WIDEO]
d2dvksg
d2dvksg

Na ekrany kin trafił wyjątkowy film. “Mustang” zachwycił publiczność na festiwalu w Cannes, później zakochały się w nim miliony widzów. Był też francuskim kandydatem do Oscara. Opowiada o Turczynkach wydawanych za mąż w bardzo młodym wieku. Film o dojrzewaniu i życiu kobiet, które walczą o własną niezależność był pretekstem do rozmowy w programie #dziejesienazywo o prawach Turcji, kobietach w krajach islamskich i małżeństwach aranżowanych na całym świecie z orientalistką dr Agnieszką Aysen Kaim oraz Zofią Dulską, przedstawicielką UNICEF.

Nominowany do Oscara debiut młodej reżyserki Deniz Gamze Ergüven podbił serca publiczności na całym świecie, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Film opowiada o pięciu dziewczynach mieszkających w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

d2dvksg

"Mustang" był jednym z najczęściej nagradzanych filmów europejskich ubiegłego roku i zebrał bardzo dobre recenzje. “Nie sposób nie oglądać go jak ostrzeżenia, ponieważ boleśnie pokazuje, jak wygląda piekło, zbudowane na lęku mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. (...) Mądry i ważny film” - tak o filmie pisał Łukasz Knap, recenzent WP (link tu).

Całą rozmowę można zobaczyć poniżej:

d2dvksg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dvksg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj