Trwa ładowanie...

#dziejesienazywo: O małżeństwach aranżowanych w ''Mustangu'' [WIDEO]

Share
#dziejesienazywo: O małżeństwach aranżowanych w ''Mustangu'' [WIDEO]
d42zu2c

Na ekrany kin trafił wyjątkowy film. “Mustang” zachwycił publiczność na festiwalu w Cannes, później zakochały się w nim miliony widzów. Był też francuskim kandydatem do Oscara. Opowiada o Turczynkach wydawanych za mąż w bardzo młodym wieku. Film o dojrzewaniu i życiu kobiet, które walczą o własną niezależność był pretekstem do rozmowy w programie #dziejesienazywo o prawach Turcji, kobietach w krajach islamskich i małżeństwach aranżowanych na całym świecie z orientalistką dr Agnieszką Aysen Kaim oraz Zofią Dulską, przedstawicielką UNICEF.

Nominowany do Oscara debiut młodej reżyserki Deniz Gamze Ergüven podbił serca publiczności na całym świecie, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Film opowiada o pięciu dziewczynach mieszkających w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

d42zu2c

"Mustang" był jednym z najczęściej nagradzanych filmów europejskich ubiegłego roku i zebrał bardzo dobre recenzje. “Nie sposób nie oglądać go jak ostrzeżenia, ponieważ boleśnie pokazuje, jak wygląda piekło, zbudowane na lęku mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. (...) Mądry i ważny film” - tak o filmie pisał Łukasz Knap, recenzent WP (link tu).

Całą rozmowę można zobaczyć poniżej:

d42zu2c

Podziel się opinią

Share
d42zu2c
d42zu2c